Holnap Szent Iván napja. A mai éjszaka pedig az ősi pogány rítusok ideje…
Túljutottunk már az „év tetején”: e különös szókapcsolattal jelölték egykor a germánok, kelták, szlávok a nyári napfordulót. Az pedig általában június 21-én következik be. Vagy, ritkában – mint ebben az évben is – egy nappal előtte, 20-án. Tehát szombaton, közép-európai idő szerint az éjfélt szűk negyedórával megelőzve, ez be is következett, minden tapasztalható jelenség nélkül… Persze, hisz a napforduló – a régiek szavával napfordulat – pillanatában látható dolog egyáltalán nem történik. Ez csak a csillagászok által számított idő: azt jelzi, amikor a Föld forgástengelye éppen a legkisebb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Ezen a jeles napon a leghosszabb az az út, amit a Nap az égen megtesz, vagyis ez az év legtovább tartó nappala. Az északi féltekén ez a csillagászati nyár kezdete. A régi időkben az év kiemelkedő ünnepnapja volt: az ókori bizánciak félévköszöntőt tartottak, a görögök viszont épp ekkor kezdték az új esztendőt. A kultúrák legtöbbjében sok ősi szokás kapcsolódott hozzá, a szertartás része volt az éjszakai csöndes meditáció, a virrasztás, de éppúgy a zengetés, zajkeltés, dobolás, majd pedig hajnalban a felkelő Nap köszöntése. És még egy különleges rituálé: a tűzugrás, tűztaposás – bár igaz, hogy ez a naptárreform után kicsit odébb került, éppen 23-ára. Persze, hiszen ha Keresztelő János – vagyis Szent Iván – emléknapja is mozdult, mi sem természetesebb, hogy a régi szokás is a Szent Iván nap vigíliájára vándorolt. Jankovics Marcell Jelkép-kalendáriumában olvashatunk arról, hogy egyes feljegyzések szerint mi magyarok már a XI, században is gyújtottunk tüzet e nap előestéjén, és „… már az arab és bizánci források is megemlékeznek a pogány magyarok tűzimádatáról, és a tűzkultusz a napév fordulópontjaihoz kötődő rítusok része volt.”
A szakértő, Csörgő Zoltán a szimbolikus rítusokról írja: a sötétség ekkor már „teljesen összehúzza magát”, és természetes, hogy a tűzzel köszöntjük a fényt: „A máglya örömtűz, a máglyarakás nem egyszerű játék a tűzzel, hanem mélységes értelmű szertartás”. A tűzgyújtás a megtisztulás szimbóluma, a tűzugrás az erőgyűjtés jelképes kifejezője. És persze szerelemvarázsló hatást is tulajdonítottak neki… mint annyi más népi szokásnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.