Közélet

Háromszorosan jeles nap

Háromszorosan jeles nap

2020. április 24., péntek
Háromszorosan jeles nap

A Györgyök névünnepe a mai: egyike az év jeles napjainak, és e rangját többszörösen kiérdemelte. Egyfelől katonaünnep. Másodrészt a pásztorok ünnepe is, amikor a jószágot a legelőre hajtják. Harmadrészt pedig az ősidőktől gonoszűzőnek számító nap. Ez utóbbi magyarázza, hogy az egyház épp ezért tette ez időre a nevezetes katonaszent, a legendák sárkányölő vitéze névnapját.

A György-legenda a keresztények abbéli meggyőződést fejezi ki, hogy a rontó szándékot a hit semlegesíti. A Krisztus után 270 körüli időben Kis-Ázsiában született és Palesztinában mártírhalált halt katona emlékét Európa-szerte ápolják. Számos város patrónusa, és nyolc évszázada hivatalosan is Anglia védőszentje. Hazai kultuszáról Bálint Sándor Ünnepi legendáriumban ezt olvashatjuk: „Károly Róbert megalapította (1318) a Szent György-vitézek lovagrendjét (Societas Beati Georgii), amelynek kötelessége volt az Egyház védelme, a lovagi erények: istenfélelem, foglyok kiváltása, szegények istápolása, bajtársias érzület ápolása, továbbá a királyhűség és a haza védelme. … Jelvénye fehér mezőben piros kereszt, ruházata pedig térdig érő hosszú fekete, csuklyás köpeny.”

A Képes Krónikában olvashatunk arról: a kora középkori háborúkban nem egyszer előfordult, hogy a hadviselő felek Szent Márton napján fegyverszünetet kötöttek, azért, hogy télidőre a harcosok otthonaikba húzódhassanak. Aztán amikor a zord hónapok után elérkezett a György-nap, a fegyverszünetnek vége lett, s a harcoló felek újult erővel eshettek egymásnak.

Az ókoriak óta a mai jeles napot tavaszkezdőnek is tartották. A római népség ekkor szalmatűz füstjével űzte el magától és állataitól a rontást. Hogy a nyájat a boszorkánysereg erejétől megóvják, a jóságot tűzön hajtották át. A férfiak maguk is „tüzet ugrottak”, pásztoráldozatot mutattak be, és hajnali harmatban mosakodtak. A rontáselhárítás sokféle fortélya nálunk is szokásban volt: a kapuba vetett láncon át való marhahajtás éppúgy, mint a füstölés vagy a rügyező vesszővel csapdosás. Az istállót védő rítus, a hamuszórás is megszokott volt, hogy megakadályozzák a marharontó erők legnagyobb dúlását. A régiek szerint a boszorkányok e napon próbálják elvenni a „tejhasznot”, és úgy tartották, a legjobb védekezés a tehén szavára szúrt fokhagyma, de ugyanezt szolgálta az istállóajtóba állított söprű vagy az ajtófélfára aggatott gatyamadzag is.

A tavaszidővel a lábasjószág legelőre terelésének ideje is eljött, s ez valamikor éppen a mai naphoz kötődött. A pásztorok szerződésének megújítása és az újonnan szolgálatba lépők fölfogadása is ekkor zajlott. A Szent György napi kihajtás egykor a pásztornép nagy becsben tartott, valóságos ünnepi rítusa volt.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.