Közélet

Végéhez közeledik a Gyálai-Holt-Tisza rehabilitációjának tényfeltárási szakasza

Végéhez közeledik a Gyálai-Holt-Tisza rehabilitációjának tényfeltárási szakasza

2019. november 25., hétfő
Végéhez közeledik a Gyálai-Holt-Tisza rehabilitációjának tényfeltárási szakasza

Hosszas munka előzte meg a Gyálai-Holt-Tisza tényfeltárási dokumentációjának elkészítését, hiszen a vizsgálatok során mintegy 600 furatból történt iszap-mintavétel vagy talajvíz-analízis – tájékoztatta lapunkat Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója. Pénteken tájékoztatót tart az igazgatóság a rehabilitáció kapcsán.

160 ezer köbméter szennyvíziszapot kell kikotorni és kezelni a Dögtiszának csúfolt Gyálai-Holt-Tiszából. Az évtizedes, rendkívül összetett probléma kapcsán egyelőre nem sikerült dűlőre jutni. A Csongrád Megyei Kormányhivatal határozatban rendelte el a holtágat kezelő ATIVIZIG-től a tényfeltárás elvégzését, illetve az ezt záró dokumentáció benyújtását.

"Jelenleg a kármentesítési eljárás tényfeltárási dokumentációjának elkészítéshez kapcsolódó előkészítő munkálatok zajlanak, amelynek keretében a holtág iszapjának mintavétellel történő részletes feltárása, minőségének meghatározása és a szennyezés mind horizontális, mind vertikális térbeli lehatárolása van folyamatban" – tudatta Kozák Péter a szerkesztőségünkkel.

A vizsgálatok során mintegy 600 furatból történt iszap-mintavétel vagy talajvízvizsgálat. A tényfeltáráshoz szükséges mintavétel és a hozzá tartozó vizsgálatok időigénye miatt a beruházó kérésére a tényfeltárási záró dokumentáció benyújtási határidejét a környezetvédelmi hatóság meghosszabbította.

Ez alatt minden olyan szennyező anyag előfordulását meg kell vizsgálni, amely a holtág közelében végzett addigi tevékenységek alapján valószínűsíthető. Mindezek alapján

szűrővizsgálatot és ennek eredményeitől függő részletes kémiai vizsgálatot kell végezni mind a földtani közegre, mind a felszín alatti vízre vonatkozóan annak érdekében, hogy a szennyezettséget okozó anyagok előfordulása, a terület érintettsége megállapítható legyen

.

Ezeket tartalmazza majd a tényfeltárási záró dokumentáció, amelynek elbírálásáról a környezetvédelmi hatóság dönt.

Ugyanígy a környezetvédelmi hatóság dönthet

a szennyezettséggel, károsodással kapcsolatos további feladatokról, a beavatkozás elvégzésének szükségességéről, illetve a beavatkozási terv készítésének és benyújtásának elrendeléséről.

A hatóság által jóváhagyott beavatkozási terv alapján végezhető majd a tényfeltárás során lehatárolt szennyezett terület kármentesítése.

"A projekt tervezése során a tényfeltárás elvégzéséhez és a benyújtásra kerülő záró dokumentáció és beavatkozás terv jogszabály szerinti összeállításához szükségessé vált az iszap további, egy úgynevezett pilot projekt keretében történő vizsgálata. Tehát a mintavételeket követően egy technológiai kalibrációra kerül sor a területen az iszap kezelhetőségére vonatkozóan" – számolt be Kozák, aki hozzátette, november elején a tényfeltárás részeként benyújtották a pilot tervet az illetékes hatósághoz, ahol az engedélyezési eljárás jelenleg folyamatban van. A tényfeltárási záró dokumentáció benyújtásának határidejét az év végére módosították.

A rehabilitáció kapcsán pénteken 16 órakor tart tájékoztatást az ATIVIZIG a Gyálaréti Nyugdíjasklubban, valamint 18 órakor az Összefogás Háza Klebelsberg-telep Közösségi Központban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.