Az utóbbi időben újabb nyugtalanító kérdés merült fel a lakópark építése körül. Kaptunk olyan információt, ami szerint az építkezési törmeléket a Sancer-tavakba dobják. Megpróbáltunk utánajárni a hírnek.
Hónapok óta zajlik Szeged egyik legnagyobb szabású építkezése a Huszár utcai Okmányiroda mögötti több háztömbnyi területen. A terület új tulajdonosa, a Cédrusliget Lakópark Kft egy Szegeden páratlan színvonalú - több mint 450 lakásos - lakóparkot épít.
Tavaly egy lakossági fórumon fejezték ki a környéken lakók az aggodalmaikat. Elmondták, félnek a projekt megvalósulása esetén várható brutális gépjárműforgalomtól. Valószínűleg közel sem alaptalan a félelmük, hiszen
az épületkomplexum alá egy 1100 (!) férőhelyes mélygarázs épül.
Ráadásul a felszíni üzletekhez is parkolókat alakítanak ki a háztömbök között. Ezek után nem nehéz elképzelni, milyen lesz majd a szűk utcákon a reggeli órákban közlekedni… Vegyük hát szépen sorjában a tényeket! A néhány hónapja tartó területrendezés - a környék lakói mellett - a Bakay Nándor és Vásárhelyi Pál utcán, valamint a bajai úton rendszeresen közlekedők türelmét is próbára teszi. Pár percenként dübörögnek el – gyakran kettesével, hármasával - az említett útvonalon a hatalmas teherautók. Platójukon tekintélyes méretű törmelékhalmokat szállítanak. Úti céljuk az ún. Sancer-tavak mellett – a régi Téglagyár és a Repülőtér közötti területen van. Emellett a Kecskés István telep szélénél (a Karikás Frigyes utca mögött) is felfedezhetők a méretes földhalmok. A környező utcák lakói közül már többen is panaszkodtak.
Fontos kérdés, hogy a szállítás és deponálás (lerakás) hol és milyen módon történik. Telefonon megkerestük a Cédrusliget Lakópark Kft-t, akiktől azt a választ kaptuk, hogy magánterületen végzik a műveletet. Érdeklődtünk, hogy az építési területről kitermelt – szemmel láthatóan többféle frakciójú – törmeléket hogyan választják szét, valamint kérdést tettünk fel a deponálás szabályainak betartásáról. Azonban ezekre a kérdésekre csak általános választ kaptunk. A telefonos kolléga – bár előzetesen jelezte, hogy illetékes válaszolni majd a kérdéseinkre – ekkor zavarodottan válaszolta, hogy ő csak az értékesítésért felel. A felmerülő kérdésekkel kapcsolatban a múlt héten – írásban - megkerestük a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft és a Városüzemeltetési Iroda megfelelő sajtófórumait. Tőlük két napon belül részletes válaszlevelet kaptunk, melyből az utolsó kérdésünket és a rá kapott választ szó szerint közöljük: „Az illegális hulladéklerakás minden területen tilos. Az 5. pont szerint, amennyiben a hasznosítás az építési területtől eltérő ingatlanon valósul meg, abban az esetben már nem minősül in-situ eljárásnak. Ebben az esetben a hulladékok átszállítására szállítási engedély és a területre vonatkozóan kezelési, hasznosítási hulladékgazdálkodási engedély szükséges az illetékes Kormányhivatal Környezetvédelmi Főosztályától.” Az „in-situ” eljárás azt jelenti, hogy az építtető a munka során helyben felhasználja a bontás során keletkezett törmeléket. A Városüzemeltetési Irodától nem kaptunk választ a levelünkre.
Magánterületre természetesen nem mehetünk be informálódni, ezért érdemi választ egyelőre mi sem adhatunk.
Csak reménykedhetünk abban, hogy nem a Sancer-tavak közvetlen partjára, és nem az élővizekbe dózerolják a törmelékhalmokat.
S bízunk benne, hogy a Kft. rendelkezik a Kormányhivatal Környezetvédelmi Főosztálya által kiadott engedéllyel. Tóth Péter
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.