Közös egyetemtörténeti kutatásokat végez a jövőben az SZTE és a BBTE – ezt is tartalmazza az a szerződés, amelyet az elődintézmény, a Báthory István által 1581-ben létrehozott jezsuita akadémia alapításának évfordulóján írtak alá.
Az ünnepségen
Soós Anna
, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) tanulmányi rektorhelyettese elmondta, hogy az akkori szabályok szerint 1872-ben jött létre ténylegesen a tudományegyetem Kolozsváron a jezsuita kollégium utódjaként. „Az a szellemiség, amely létrejött az 1581-ben megalakult jezsuita kollégium révén, úgy érezzük, mind a mai napig tovább él” – fogalmazott. Az egyetem kényszerű, 1919-es költözése, majd visszatelepülése pedig ahhoz vezetett, hogy ma két világszínvonalú, számon tartott felsőoktatási intézményről beszélhetünk, az egyik Kolozsváron, a másik Szegeden működik. A szegedi felsőoktatás két személynek köszönheti létét, egyrészt
Báthory Istvánnak
, másrészt
Klebelsberg Kunónak
– erről már
Szabó Gábor
, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) rektora szólt az ünnepségen. Kitért arra, hogy Báthory a vilniusi egyetemet is megalapította a jezsuita akadémián kívül, vagyis korát messze meghaladóan tudta azt, hogy milyen fontos a felsőoktatás és a tudomány. Klebelsbergnek pedig az egyetemnek a Szegedre költözése utáni szakaszát, fejlődését köszönheti. A rektor kitért arra, hogy nem kellett nulláról kezdeni az építkezést, Kolozsvárról ugyanis egy kész egyetem költözött a napfény városába szellemi örökségével és nyílt gondolkodásával. A kolozsvári egyetem két helyen fejlődött tovább, Kolozsváron és Szegeden, vagyis azt mondhatjuk, az egykori intézménynek ma két campusa is van. Megjegyezte, az már a jelen felelőssége, hogy ennek a szellemi örökségnek a gyökereit, részleteit feltárják az intézmények, ezt a célt is szolgálja az együttműködési megállapodás is. Az aláírt dokumentum tehát tartalmazza azt, hogy közös egyetemtörténeti kutatásokat végeznek a felek, továbbá arról is kötöttek szerződést, hogy a magyar kormány Makovecz-programjának keretében hallgatói cseréket szerveznek. A rektori hivatal épületében egy kiállítás is nyílt nyílt a Magyar Királyi Kolozsvári Tudományegyetem 1872-1919 közötti históriáját bemutató poszterekből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.