Változtatott a feltételeken az idősek otthona építésére a településen bejelentkezett befektető, amivel a képviselő-testületi többség sem értett egyet, így biztosan más beruházót kell keresnie Algyőnek. Az áprilisi soros ülésen döntöttek arról is, hogy pályáznak az óvoda bővítésére, ha nem nyernek a kiíráson, akkor saját forrásból alakítanak ki szeptemberre új csoportszobát.
Vitáztak a képviselők a szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) módosításáról is, még mindig nem lépett életbe ugyanis a Fidesz-frakció és a volt polgármester által
márciusban megszavazott,
Gonda János
nevével fémjelzett SZMSZ-módosítás, amelynek a lényege, hogy a jövőben nem 1 millió forint, hanem mindössze 100 ezer forint fölött diszponál
Molnár Áron
polgármester. Azért nem él még ez a szabályozás, mert nem szerepelt határidő az előterjesztésben, s Varga Ildikó jegyző hiába jelezte, hogy nem tudják kihirdetni a rendelet ennek hiányában, a rendkívüli testületi ülésen a többség leszavazta, hogy napirendre vegyék a kérdést. Nemcsak ez az SZMSZ-módosítás, hanem a tavaly kezdeményezett is a vita tárgyát képezte, akkor a hivatal két ízben terjesztette be a szabályzat módosítását, ám egy alkalommal sem vették napirendre, most viszont úgy tűnik, hamarosan rendeződhet az az ügy is. Molnár Áron portálunknak elmondta, a 2010-2014-es időszak közbeszerzési szabályzataira irányuló vizsgálatok több olyan jelzést tartalmaztak, hogy az önkormányzat belső szabályozásai sok esetben ellentmondanak egymásnak, akkor kezdeményezték a beszerzési szabályzatokkal együtt módosítani az SZMSZ-t. „Az előző testületi ülésen kérték a jegyzőt, hogy az egy évvel ezelőtt elfogadott intézkedési terv végrehajtásáról készüljön beszámoló. Ebben jelezte, hogy a szabályzók összehangolása nem történt meg, hiszen kétszer levették napirendről, így nem is tárgyalták. Meglátásom szerint zsigerből elutasították, hogy ezt tárgyaljuk, mint ahogy az idei SZMSZ-módosítással is ez történt, és csak most értették meg, hogy igenis van következménye annak, hogy levették napirendről a saját előterjesztésük tárgyalását, így ugyanis nem léphettek életbe az ötfős többség által szorgalmazott változtatások” – magyarázta Molnár.
A Fidesz-frakciót vezető
Pongrácz Tamás
kérdésünkre elmondta, nem azzal kell foglalkozni, hogy ki mit nem vett napirendre, vagy épp nem szavazott meg, a cél, hogy a következő testületi ülésen rendezni tudják ezeket a kérdéseket. Elmondta, az ellentmondások régi, évtizedes restanciák, tavaly óta húzódik a módosítás, ezt szerinte mindenképpen rendezni kell. „A következő ülésen úgy kerülhet végre a testület elé az SZMSZ-módosítás, hogy minden kérdést tudjunk tisztázni. A pénzügyi csoportvezetővel is egyeztettem, jövő hét kedden is egyeztetni fogunk. Vannak félreértések ugyanis, amelyeket tisztázni kell a 100 ezer forintos határ kapcsán. Nem mi szeretnénk a számlákat ellenjegyezni, és az sem cél, hogy mi nyomjuk a meg az utalás gombot. Az előzetes kötelezettségvállalásokról fog tájékoztatót kérni a pénzügyi bizottság, amely jóváhagyja azt, de onnantól fogva a folyamatok a hivatali munka menetében folynának tovább” – magyarázta Pongrácz. A frakcióvezető a tavaly elmaradt SZMSZ-módosítással kapcsolatban pedig azt mondta, nem azzal kell foglalkozni, miért maradt ez el, a cél közös, hiszen tízéves elmaradást kell behozni, ami szintén megtörténhet a következő ülésen.
Egy tájékoztató került a képviselők asztalára az idősek otthonáról, s most már biztos, hogy a településen jelentkezett befektető helyett más megoldást kell keresnie a nagyközségnek, ha bentlakásos idősotthont szeretne. Több alkalommal vitáztak már a kérdésről,
testületi ülésen, majd
lakossági fórumotis tartottak, és a szociális bizottság is meghallgatta a beruházó képviselőjét. A testületi ülésen Molnár Áron elmondta, a szociális bizottság több dokumentumot is kért a befektetőtől, kaptak is választ, ám az derült ki az e-mailekből, hogy teljesen más konstrukcióval valósítanák meg az otthont, mint amiről korábban szó volt. Szerinte azért is változhatott a befektető szándéka, mert nem fogadták őket tárt karokkal. Úgy értékelt, egyértelmű az összefüggés a görög üggyel, most egy újabb befektető hagyja el Algyőt.
Kassné Bakó Ildikó
megköszönte, hogy az „Életet az Éveknek” Csongrád megyei elnöke,
Urbán Istvánné
elment a bizottsági ülésre, s elmondta, próbáltak garanciákat kérni, ezért is döbbentette meg a válaszlevél, ebből ugyanis az látszik szerinte, hogy az algyői lakosok igényeit nem elégítené ki az otthon. Molnár megjegyezte, nyilván a viták is nyomot hagytak a befektetőben, és az anyag azt mutatja, hogy megváltozott a szándék, nem Algyőn kívánnak építkezni. Most például már megvennék a telket, aminek a hosszú távú bérléséről volt szó korábban, ebből szerinte az látszik, hogy nem szeretnék, hogy az önkormányzatnak bármiféle beleszólása is legyen az otthon működésébe. Pongrácz Tamás szerint, ha megváltozik a beruházó szándéka, akkor azt közölhetné világosan, szükségtelen, hogy egy, a korábban elmondottakhoz képest teljesen más feltételekről szóló levelet küldjön. Kassné Bakó Ildikó emlékeztetett, ő vetette fel, hogy idősek otthonára lenne szükség Algyőn, s amikor ezt tárgyalta a testület, a polgármester egy pályázatot hozott a képviselők elé. „Ezt mi azért nem tudtuk támogatni akkor, mert voltunk tisztában a feltételrendszerrel, ezért is tartom fontosnak, hogy tanulmány készüljön” – hangsúlyozta. Elmondta, a befektető képviselőjét meghallgatták, azt szerették volna tudni, hogy a tervezett otthonba bekerülhet-e az algyőiek közül mindenki, aki rászorul ilyen ellátásra, függetlenül szociális, egészségügyi és anyagi helyzetétől. Urbán Istvánné arról tájékoztatta, hogy 20 fő helybélit a nyugdíjuk 80%-áért el tudnak látni, vállalták továbbá azt is, hogy a nappali ellátásból is kivennék a részüket. Ez Kassné Bakó Ildikó számára megnyugtató volt, ám a testületnek küldött anyag már nem ezt tartalmazta, ami megdöbbentette az egészségügyi tanácsnokot. Ebben az szerepelt például, hogy megvásárolnák a telket 36 millió forintért, s ezért cserébe 6 algyői nyugdíjast helyeznének el az otthonban, feltehetően egyszeri alkalommal. „A megváltozott feltételek arra utalnak, hogy a financiális okok miatt döntöttek úgy, hogy mást ajánlanak fel a településnek, mint két nappal korábban. Ezt rendkívül sajnálom, a lakosság ugyanis feltételezhetően nem tud 6 millió forintos beugrót kifizetni” – fogalmazott. Szerinte azért is fontos egy tanulmány, hogy kiderüljön, építene-e úgy egy otthont egy befektető, hogy az algyőieknek ne kelljen több millió forintos beugrót fizetnie ahhoz, hogy ilyen ellátáshoz jusson.
Jelenleg maximális létszámmal működik az algyői óvoda, várhatóan növekedni fog a létszám, ezért szeretnék bővíteni, s erről rendkívüli ülésen már volt tájékoztató. A műszaki csoport elkezdte felmérni, miként lehet megvalósítani a bővítést, s úgy tűnik, az egyetlen megoldás a meglévő konténerrész bővítése. Molnár Áron elmondta, április elején megjelent egy pályázat is, ami 50%-os intenzitással támogatná ezt a fejlesztést, ám a beadáshoz jogerőre emelkedett tervekre van szükség. Kétséges, hogy be tudják-e adni határidőig a pályázatot, de mindenképpen megvalósítják a bővítést. A beruházás nagyjából 30 millió forintba kerül, ezen felül be kell rendezni a csoportszobát és a kapcsolódó szociális helyiségeket, illetve természetesen két óvónőre és egy dajkára is szükség lesz. Az óvodabővítést egyhangúlag támogatta a testület.
Döntöttek az iskola parkettájának garanciális javításáról is. Összesen 571 négyzetméteres felületet kell megcsinálni.
Herczeg József
, a településfejlesztési bizottság elnöke elmondta, a legjobb ajánlatot a Gyeviép Nkft. adta, ami több mint bruttó 16 millió forint. Azt javasolta a bizottság, hogy 1 millió forintos tartalékot is képezzenek, mivel más munkákat is el kell végezni. Ezt is támogatta a testület. Algyő biztonságos, élhető település – hangzott el a rendőrségi tájékoztatón. Folyamatosan csökken a településen regisztrált bűncselekmények száma. Tavaly mindössze két garázdaság került a hatóságok látókörében, egy tucat rablás, kifosztás volt, járműlopás viszont egy sem. A rendőrök öt személyt értek tetten, akik között van ittas járművezető. Elhangzott, hogy a tavalyi év közepétől csökkent a körzeti megbízottak száma Algyőn, ugyanis az ő munkájukra is rányomja a bélyegét a migráció, nekik is kell a határra menni, s ez idén is így lesz. A testület megszavazta, hogy akárcsak tavaly, idén is 950 ezer forinttal segítik a rendőrség munkáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.