Közélet

Megalakult a macedón parlament

Megalakult a macedón parlament

2016. december 30., péntek
Megalakult a macedón parlament

A képviselők mandátumának hitelesítésével megalakult pénteken az új összetételű macedón parlament, a házelnököt azonban nem választották meg - számolt be róla a Vesti.mk macedón hírportál.

A parlament elnökét a bejelentések szerint az újévi ünnepek után választják meg, és akkor derül ki az is, hogy melyik pártnak van meg a kellő támogatása ahhoz, hogy kormányt alakítson. A december 11-i előrehozott parlamenti választáson a legtöbb szavazatot az eddig is kormányzó, jobbközép Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) és koalíciós partnerei szerezték meg, így 51 mandátumot tudhatnak magukénak. A balközép Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) vezette koalíciónak 49 parlamenti helye lett. A minimális különbség miatt voltaképpen a koalíciós tárgyalások sikerétől függ, hogy melyik fél alakíthat majd kormányt. Az eddigi kormánypárt hagyományos albán kisebbségi partnere, a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) 10 mandátumot, míg a korábbi legnagyobb ellenzéki albán párt, az Albánok Demokratikus Pártja csúfos szereplés után csupán 2 parlamenti helyet szerzett. Az újonnan alakult Besa (Ígéret) nevű albán formációnak 5 hely, a szintén fiatalnak számító Albánok Szövetségének pedig 3 hely jutott. A macedón alkotmány szerint a képviselőháznak 120-140 tagja lehet, ez alkalommal 120 képviselő kapott helyett a parlamentben, hárommal kevesebb, mint az előző mandátumban. Ezt a három helyet a diaszpórában élők jelöltjei között osztották volna ki, ám a külföldön élő macedónok részvételi aránya nem érte el az érvényességi küszöböt. Miután a parlament pénteken megalakult, a köztársasági elnöknek tíz napja van arra, hogy a legtöbb mandátummal rendelkező pártot kormányalakításra kérje fel. A felkért párt vezetője az elnöki megkeresést követően 20 napon belül össze kell, hogy állítsa leendő minisztereinek listáját, és ismertesse kormányprogramját. Amennyiben ez a párt nem tudja megszerezni a képviselők többségének a támogatását, a sorrendben második legtöbb szavazattal rendelkező párt kísérelheti meg a kormányalakítást. A két éve tartó belpolitikai válság megoldását célzó előrehozott parlamenti választást csak harmadik próbálkozásra sikerült megrendezni, a pártok közötti minimális különbség azonban jól érzékelteti a megosztottságot az országban. Elemzők szerint éppen ezért a választás nem váltja valóra a hozzá fűzött reményeket, vagyis nem hoz politikai megnyugvást a nyugat-balkáni országban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.