Közélet

Magyar nyelvű ápolóképzés indult a Vajdaságban

Magyar nyelvű ápolóképzés indult a Vajdaságban

2016. szeptember 21., szerda
Magyar nyelvű ápolóképzés indult a Vajdaságban

Magyar nyelvű, nappali munkarendű ápolóképzés indult a Vajdaságban szerdán, az alapképzés első évében 11 hallgató kezdhette meg tanulmányait.

A BSc-szintű ápolóképzést a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara (PTE-ETK) az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) külhoni képzésfejlesztési elképzeléseivel összhangban indíthatta el. A várakozások szerint 2020-ra a képzésben résztvevők száma eléri a száz főt, az itt megszerzett oklevelet pedig az Európai Unió országaiban is elismerik. Az volt a cél, hogy bővítsék a magyar nyelvű képzések számát a Vajdaságban - hangsúlyozta

Maruzsa Zoltán

miniszteri biztos, az Oktatási Hivatal elnöke az évnyitón tartott beszédében. Emlékeztetett arra, hogy Zentán és Szabadkán már nyitottak magyar együttműködéssel képzéseket, és harmadik helyszínként a nyugat-bácskai Zombort jelölték ki. Hozzátette: a vajdasági képzés célja az is, hogy a szerb egészségügyi ellátást igénybe vevőkkel magyar nyelven is képzett szakemberek foglalkozzanak. Másfél évig zajlottak az előkészítő munkálatok, például felújították azt az épületet, a Magyar Polgári Kaszinót, ahol majd az oktatás zajlik - részletezte.

Bódis József

, a Pécsi Tudományegyetem rektora kiemelte, hogy a PTE-ETK a legerősebb oktatói gárdával rendelkezik Magyarországon, és a vajdasági képzésben résztvevőket is ugyanazok a tanárok tanítják majd, akik a pécsieket. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Zomborban tanulók mesterszinten folytathatják tanulmányaikat, valamint egészségtudományi doktori iskola is működik a pécsi karon. Rendhagyónak nevezte a szerdai tanévnyitót

Hajnal Jenő

, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Úgy fogalmazott: öröm az, hogy magyar nyelvű képzés indult a Vajdaságban olyan hallgatók számára, akik a szülőföldjükön akarnak tovább tanulni, ott akarnak boldogulni. Úgy vélte, az ilyen képzések a szülőföldön maradást segítik, és arról az esélyről szólnak, hogy a leendő értelmiséget az anyanyelvén és a szülőföldjén tudják kinevelni, ezzel pedig versenyképességükhöz is hozzájárulnak. Az MNT szempontjából - folytatta Hajnal Jenő - nem is lehet fontosabb célja a képzésnek, mint a szülőföldön való boldogulás elősegítése, hiszen így anyanyelvüket és identitásukat is meg tudják őrizni a vajdasági magyar fiatalok.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.