Az uniós tagállamok 159,5 milliárd euró (nagyjából 49,4 ezer milliárd forint) áfabevételtől estek el 2014-ben, a várt bevételek és a ténylegesen beszedett összeg közötti különbség még mindig "elfogadhatatlanul magas" - figyelmeztetett kedden az Európai Bizottság.
A 2014-es áfahiány 2,5 milliárd euróval kisebb, mint az egy évvel korábbi, az egyes tagországok között viszont továbbra is hatalmas különbségek mutatkoznak. Az adatok 18 tagállam, köztük Magyarország esetében mutatnak javulást. A bizottság által közölt adatok szerint Magyarországon a várt áfabevételek 17,95 százalékát nem tudták beszedni 2014-ben, ami mintegy 2,1 milliárd eurót (651 milliárd forintot) tett ki. Az áfabevétel-kiesés aránya Romániában volt a legmagasabb, itt a várt bevételek 37,9 százalékát nem sikerült beszedni. A skála másik végén Svédország található, ahol ez 1,2 százalék. Abszolút értékben a legnagyobb bevételkiesést Olaszország könyvelhette el 36,9 milliárd euróval, a legalacsonyabbat pedig Luxemburg 147 millió euróval. A brüsszeli testület hangsúlyozta: több rövid távú intézkedés is született a probléma orvoslására, a jelentésből azonban kiderült, hogy bár javult a helyzet, valódi előrelépés csak akkor érhető el, ha a "tagállamoknak sikerül megállapodniuk egy egyszerűbb, csalásbiztosabb és vállalkozásbarátabb rendszer kialakításáról". "Tagállamaink több tízmilliárd euró bevételtől esnek el, ha nem tudják beszedni a nekik járó áfát. Ez elfogadhatatlan. A jelenlegi rendszer sajnálatos módon nem rendelkezik a megfelelő eszközökkel az áfacsalás és az áfa hibás kiszámítása problémájának megoldására, és egyértelmű, hogy a számok maguktól nem fognak javulni. Most a tagállamokon a sor, hogy mihamarabb megegyezzenek a bizottság által az idei év folyamán felvázolt csalásbiztos uniós áfarendszer kialakításáról" - írta közleményében
Pierre Moscovici
gazdasági és pénzügyi uniós biztos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.