Közélet

Fidelitas: Bojkott és kettős mérce a SZIN-en a politikai ifjúsági szervezetek kapcsán?

Fidelitas: Bojkott és kettős mérce a SZIN-en a politikai ifjúsági szervezetek kapcsán?

2016. szeptember 1., csütörtök
Fidelitas: Bojkott és kettős mérce a SZIN-en a politikai ifjúsági szervezetek kapcsán?
szin_harmadik_nap029kf

Politikai alapon válogat Botka László a SZIN-en? – tette fel a kérdést a Fidelitas, miután idén elvileg legalábbis egyetlen párt ifjúsági szervezete sem lehetett jelen a rendezvényen. Ezzel szemben az MSZP ifjúságpolitikai szervezetének, a Societasnak helyi vezetői ellenben kint lehettek, sőt olyan egyesület is meghívást kapott a civil faluba, amelyik alapító okirata szerint is politikai célokra jött létre.

Idén a Fidelitas is éppúgy elutasító választ kapott a Szegedi Ifjúsági Napok szervezőitől, mint a többi ifjúságpolitikai szervezet, nevezetesen nem vehettek részt a SZIN-en.

Nemcsik Mátyás

, a Fidelitas országos alelnöke sajtótájékoztatóján emlékeztetett, nem ez volt a gyakorlat, a korábbi években saját szervezésben és anyagi keretből részt vehettek a pártok ifjúsági szervezetei. „Az idén teljesen új gárda vette át a fesztivál szervezését és lebonyolítását, a

Botka László

polgármesterhez köthető IH és az ott dolgozó baloldali societasos fiatalok. Vélhetően ennek a változásnak az eredménye volt, hogy semmilyen formában jelenhetett meg a Fidelitas sem” – magyarázta. Nemcsik megjegyezte, egyesületek színeiben azonban societasos fiatalok helyet kaptak az újszegedi Partfürdőn. A Fidelitas országos alelnöke vizsgálatra kérte fel a várost, szeretnék ugyanis tudni, hogy miért bojkottálták a politikai ifjúsági szervezeteket.

fidelitas_sajttaj001kf

Korponyai Ernő

, a Fidelitas szegedi csoportjának elnöke közölte, szerintük egy demokráciában meg kell adni a szabad véleménynyilvánítás lehetőségét pártpolitikai nézetektől függetlenül, ám ezt a polgármester és párttársai nem így gondolta, egypárti politikai reflexek vezérlik őket. Emlékeztetett, az első, 1968-as SZIN cenzúramentes volt, például olyan zenekarok is lehetőséget kaptak, akik nem tartoztak a támogatottak közé. Azt is elmondta, hogy azok a szervezetek, akik meghívást kaptak a rendezvényre, nagyjából 100 ezer forint értékben kaptak jegyeket és bérleteket, tavaly ennél többet költött a Fidelitas arra, hogy részt vegyenek a rendezvényen. „Az idén meghívott szervezetek között volt olyan, amelyben vezető tisztséget tölt be helyi Societas-vezető, akadt olyan, amelyik nyíltan politikai célokra jött létre, és olyan is, amelyiknek törölték az adószámát, végrehajtás alatt áll. A helyi szélsőjobb viszont jelen lehetett, akik politikai tartalmú szórólapokat osztogattak” – közölte Korponyai Ernő. Hangsúlyozta, ezen szervezetek és egyesületek képviselői egytől-egyig közpénzen vettek részt a SZIN-en. A Fidelitas szegedi csoportja azt szeretné tudni, hogy milyen alapon tiltották ki őket, miközben ők a belépők és bérletek vásárlásával bevételt hoztak volna a rendezvénynek. „Hogy lehet az, hogy kettős mércével mércével mérik azokat az egyesületeket, amelyek a jobboldalhoz köthetőek, miközben a legvadabb kommunizmus idején, a fesztivál alapításakor cenzúramentes volt a SZIN?” – vetette fel Korponyai. Azt szeretnék, hogy a jövő évi rendezvényre politikai hovatartozástól mentesen részt vehessenek a pártok ifjúsági szervezetei, amennyiben megfelelnek a szervezők által támasztott elvárásoknak.

fidelitas_sajttaj004kf

Az ellen, hogy a politikai pártok ifjúsági szervezeteit kitiltották az idei SZIN-ről, illetve hogy a civil szervezetek csak meghívásos alapon vehettek részt, múlt héten már

sajtótájékoztatón tiltakozott a megyei LMP

. Akkor

Jávorszky Iván

, a Szegedi Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft. vezetője kérdésünkre elmondta, tapasztalatai szerint egyáltalán nem hiányolják a politikát a fesztiválozók. Hozzátette, az volt a céljuk, hogy a nyár végén pár napig jól érezzék magukat a fiatalok, ezért lett politikamentes a nyárzáró fesztivál.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.