Közélet

A menekülteket befogadnák a magyarok, a gazdasági bevándorlókat nem

A menekülteket befogadnák a magyarok, a gazdasági bevándorlókat nem

2016. szeptember 28., szerda
A menekülteket befogadnák a magyarok, a gazdasági bevándorlókat nem
Illegális bevándorlás - Éhségsztrájkot folytató migránso

A Migrációkutató Intézet munkatársával beszélgettünk a menekültekkel, bevándorlókkal kapcsolatos attitűdökről. A csütörtökön Szegedre érkező Janik Szabolcs szerint a magyarok meglepően összetett módon látják a migráció kérdéskörét.

Miként látják a magyarok a migrációt? Mit gondolnak azokról az emberekről, akik a zöldhatáron keresztül jöttek be az országba, az Európai Unióba? Támogatják-e a menekültek befogadását? Megkülönböztetik-e a háború, s az üldöztetés miatt hazájukat elhagyókat a jobb életre vágyóktól? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ

Janik Szabolccsal

, a Migrációkutató Intézet munkatársával. „A mostani hullámban érkező emberekről azt gondolják a magyarok, hogy alapvetően gazdasági migránsok. Őket praktikus okokból – mint például a gazdasági teherviselő-képesség, a munkalehetőségek, illetve a kulturális háttér különbözősége – nem fogadnák be tömegesen. Problémának látják, hogy – a korábbi migrációs hullámokkal ellentétben – főleg képzetlenek, vagy alacsony iskolázottsági szintűek érkeznek, akik megterhelik az európai szociális ellátórendszereket, a munkaerőpiacra nehezebb őket bevezetni, illetve a rájuk fordított kiadások megtérülése kétséges. A kulturális eltérések és a kooperáció hiánya miatt párhuzamos társadalmak kialakulását sem zárják ki. A magyarok az európai biztonsági kockázatok, illetve a terrorveszély növekedése miatt is aggódnak, ami szintén a mostani migrációs hullám újdonsága” – nyilatkozta a SZEGEDma hírportálnak Janik Szabolcs a migráció társadalmi megítéléséről készített felméréssorozat alapján.

jsz-center-top-320x480

Furcsának tűnhet az előbbiek után, hogy a megkérdezettek picivel több mint fele fél attól, hogy a migránsok elveszik a munkáját. Ezt a kutató azzal magyarázta, hogy elsősorban azok vélekedtek így, akik a bevándorlókhoz hasonlóan szintén nem rendelkeznek magas iskolai végzettséggel, azaz potenciális versenytársat látnak az esetleges olcsóbb munkaerőben. Janik hozzátette, kutatásaik szerint a háborús menekülteket, a vallási, politikai okokból üldözötteket a lakosság kétharmada befogadná, azaz „működnek a humanitárius, keresztény alapokon nyugvó elvek”. A budapesti rendőrök elleni támadások után, amelyet követően az ország egyik fele nyugalomra intett, a másik része – beleértve egyes ellenzéki pártokat – viszont vadabbnál-vadabb összeesküvés-elméleteket gyártott. Érdekes kérdés, hogy az emberek mennyire félnek egy magyarországi terrormerénylet miatt. A Migrációkutató Intézet közvélemény-kutatásai alapján a magyarok szerint a tömeges, kontrollálatlan migrációval együtt jár az európai terrorveszély növekedése. Janik hozzátette: a kapott eredmények alapján a magyarok megosztottak egy hazai terrorcselekmény valószínűségét illetően, de a többség összességében nem aggódott emiatt (a felmérés a Teréz körúti robbantást megelőzően készült). Viszont 10-ből 9 ember vár Nyugat-Európában – az integrációs kudarcok helyén – merényletet;

ez a félelem akár a turizmusra

is hatással lehet. A magyarok szerint a tömeges migráció magában hordozza a szélsőséges eszmék európai terjedését: akár a muszlimok, akár az európai polgárok a radikális megoldások híveivé válhatnak. A szalafista hitszónokok ma is aktívak, miközben pár sarokkal arrébb akár egy muszlimellenes szélsőjobboldali párt vezetője tarthat éppen beszédet. Janik Szabolcs úgy foglalta össze a kutatások eredményét, hogy a magyarok összetett módon, racionálisan látják a migráció hátterét, folyamatát, hatásait – minden más híreszteléssel ellentétben.

Janik Szabolcs és kollégája, Sántha Hanga szeptember 29-én 18 órakor a Délvidék Házban tart előadást a migrációról, a népszavazás országos és szegedi tétjéről a Tisza Lajos Közéleti Egyesület szervezésében. A Századvég Klub: Kérdések és válaszok a migrációval kapcsolatban (Hogy látja hazánk lakossága a migránshelyzetet, milyen eredményei lehetnek a népszavazásnak?) című beszélgetést Bartha László, a TLKE alapítója-elnöke vezeti.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.