Közélet

Tavaly ősz óta közel 3000 ügyben emeltek vádat határzárátlépés vagy -rongálás miatt

Tavaly ősz óta közel 3000 ügyben emeltek vádat határzárátlépés vagy -rongálás miatt

2016. június 10., péntek
Tavaly ősz óta közel 3000 ügyben emeltek vádat határzárátlépés vagy -rongálás miatt

Tavaly szeptember óta közel 3000 ügyben emelt vádat az ügyészség határzár tiltott átlépése, illetve határzár megrongálása miatt, a büntetés a legtöbb esetben kiutasítás volt - közölte Polt Péter legfőbb ügyész egy szocialista képviselő írásbeli kérdésére válaszolva.

Harangozó Tamás

azt kérdezte a legfőbb ügyésztől, hogy miután 2015. szeptember 15-ei hatállyal beiktatták a büntető törvénykönyvbe a határzár tiltott átlépéséről, a határzár megrongálásaásáról, valamint a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozásásáról szóló tényállásokat, az ügyészség hány esetben emelt vádat ilyen ügyekben, a bíróság milyen büntetéseket szabott ki, illetve átlagosan milyen hosszúak a büntetőeljárások. Az Országgyűlés honlapján közzétett válaszában Polt Péter azt írta: 2015. szeptember 15-e és 2016. június 6-a között az ügyészség határzár tiltott átlépésének bűntette miatt 2898 ügyben emelt vádat, a bíróság 2753 esetben döntött kiutasításról, két alkalommal végrehajtandó szabadságvesztést szabott ki, 18 ember házi őrizetét és 9 előzetes letartóztatását rendelte el; három esetben szüntette meg a büntetőeljárást, ugyanakkor felmentő ítéletet egy ügyben sem hozott. A legfőbb ügyész közlése szerint határzár megrongálásának bűntette miatt hét esetben emeltek vádat, a bíróság emiatt négy embert utasított ki és egy alkalommal szabott ki végrehajtandó szabadságvesztést. Felmentő ítéletet ezekben az ügyekben sem hozott és eljárást sem szüntetett meg. Határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása miatt vádemelés nem történt. Polt Péter azt írta, a határzár tiltott átlépése és a határzár megrongálása miatt indult büntetőeljárások döntő többsége bíróság elé állítás keretében zajlik, és az őrizetbe vétel 72 órás időtartama alatt befejeződik. Az általános szabályok szerint a vádirat benyújtásával folytatott büntetőeljárások mintegy 2 hónap alatt fejeződnek be jogerősen. A legfőbb ügyész kitért arra is: kivételt képez a Röszke-Horgos határátkelőhelyen történt tömegzavargás résztvevői ellen folytatott büntetőeljárás, amely 2015 szeptemberében indult, és jelenleg elsőfokú bírósági ügyszakban tart.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.