Közélet

Húsvéti barbárság: védett növényeket is loptak a szegedi füvészkertből + FOTÓK (FRISSÍTVE)

Húsvéti barbárság: védett növényeket is loptak a szegedi füvészkertből + FOTÓK (FRISSÍTVE)

2016. március 30., szerda
Húsvéti barbárság: védett növényeket is loptak a szegedi füvészkertből + FOTÓK (FRISSÍTVE)
fuveszkert_rongalas_01

A kár forintban több százezerre rúg. A sziklakerti gyűjteményből több példánynak is nyoma veszett, például a most virágzó pillás ikravirág és a leánykökörcsin is eltűnt. A tettesek nem hagytak mást maguk után, mint ásónyomot.

"A növények természetvédelmi értéke egy dolog, de túlmutat az összegen, hogy olyan növényekről van szó, melyek nehezen szerezhetők be, hiszen a természetben is ritkán fordulnak elő. Minden növény a füvészkert gyűjteményét gazdagítja, bizonyosak már évtizedek óta, ezért az értékük túlmutat azon, ami a díjszabásban szerepel" - számolt be elkeseredve

Németh Anikó

a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjét ért hétvégi rongálásról. A sziklakerti gyűjteménybe ősszel beültetett növényekből több is eltűnt, hiányzik például a most virágzó pillás ikravirág egyik példánya, a védett leánykökörcsin helyét is csak ásónyom jelzi, de a medvehagyma sem úszta meg rongálás nélkül. A növények eszmei értéke több százezer forintra rúg. A füvészkert igazgatója megjegyezte, évek óta nem történt jelentős rongálás az újszegedi védett területen, bár hajdan divat volt virágokat, magokat vinni a kertből. Az elmúlt években azonban azt tapasztalták, a növényeket szerető és tisztelő közönség látogatta a füvészkertet, ezért egyre ritkábban fordultak elő ilyen esetek. "A hiányzó növényeket nehezen tudjuk pótolni, mert drágák. Amelyek a természetben fellelhetőek, azokért általában messzire kell utazni, amelyek pedig védettek, mi is csak engedéllyel tarthatjuk. Így a legfontosabb célunkat nem tudjuk megvalósítani, vagyis, hogy olyan élőnövény-gyűjteményt tartsunk fenn, ami a biológiai sokféleséget reprezentálja. Amolyan élő növénybankként, génbankként funkcionálunk, ennek pedig nem tudunk eleget tenni, ha bizonyos fajok eltűnnek a kertünkből." Az eltulajdonított növények szakszerű gondozás híján minden bizonnyal a kukában landolnak, az elkövetők ezzel nemcsak rongálták, hanem a füvészkertben zajló természetvédelmi programoknak is keresztbe tettek. Mint Németh Anikótól megtudtuk, a kisiskolásoktól az egyetemistákig sokan megfordulnak a kertben oktatási, kutatási céllal. Sajnos arra nincs lehetőség, és a vezetőség nem is szeretne élni a módszerrel, hogy a távozó vendégeket ellenőrizzék, már csak a személyiségi jogokat figyelembe véve sem. Kamerarendszer már most is működik a SZTE füvészkertjében, de azok csak az üvegházakat figyelik. Németh Anikó ugyanakkor örömmel számolt be arról, a hosszú hétvégén több százan látogattak ki hozzájuk, de portálunkon keresztül is mindenkit arra kért, óvja és védje a természetet, hiszen a fenti okokból adódóan az universitas kertje a ritka fajok, máshol nem látható természeti kincsek gyűjtőhelye.

A sziklakerti gyűjteményből több példánynak is nyoma veszett, például a most virágzó pillás ikravirág és a leánykökörcsin is eltűnt. Nem maradt utánuk más, csak ásónyom.http://szegedma.hu/?p=622447

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. március 30.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.