Közélet

EU-csúcs - Orbán: magyar szempontból biztató a tanácskozás

EU-csúcs - Orbán: magyar szempontból biztató a tanácskozás

2016. március 18., péntek
EU-csúcs - Orbán: magyar szempontból biztató a tanácskozás

Orbán Viktor szerint magyar szempontból eddig sikeres, "de legalábbis biztató" az uniós állam- és kormányfők kétnapos brüsszeli tanácskozása, habár a "döntő ütközetet" májusban kell majd megvívni - tolmácsolta a magyar kormányfő véleményét Havasi Bertalan az MTI-nek azt követően, hogy Orbán Viktor péntek délelőtt a magyar delegáció tagjaival értékelte az EU-csúcs eddigi történéseit.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője elmondta: az Európai Bizottság egyelőre nem terjesztette elő a kötelező betelepítési kvótáról szóló javaslatát, ez később - áprilisban vagy májusban - kerülhet az állam- és kormányfők elé. A csütörtök-pénteki tárgyaláson kizárólag a törökökkel történő megállapodás a téma. A körvonalazódó egyezmény jelenleg nem tartalmaz olyan elemet, amely Magyarország céljaival ellentétes vagy az ország számára hátrányos - tette hozzá péntek kora délutáni tájékoztatásában

Havasi Bertalan

.

"Lengyelországgal szemben sem szeretjük a kettős mércét"

Magyarország nem szereti, ezért nem támogatja a kettős mércét senkivel, így Lengyelországgal szemben sem - jelentette ki külföldi újságírók kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, az Európai Unió állam- illetve kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának második napján. Kiemelte: nem tartja "fairnek" a kettős mérce alkalmazását Lengyelországgal szemben. A kettős mérce pedig azt jelenti, hogy olyat kérnek számon valakin, amelyet másoktól nem várnak el - magyarázta a kormányfő. "Több tiszteletet Lengyelországnak! Ez a magyar álláspont" - tette hozzá.

Orbán Viktor

külföldi újságíróknak adott válaszában arra reagált, hogy a TVN24 lengyel hírtelevízió pénteki információi szerint a magyar miniszterelnök az uniós csúcstalálkozó előtt kiállt

Beata Szydlo

lengyel kormányfő mellett, akit előzőleg

Martin Schulz

európai parlamenti elnök bírált. A TVN24 arról számolt be, hogy Schulz a tagállamok vezetőivel találkozva beszédet tartott, melyben a lengyel alkotmánybíróság körül kialakult válságra is kitért, hosszan ecsetelte a jelenlegi helyzettel kapcsolatos vonatkozó aggodalmait, majd a Velencei Bizottság (az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete) múlt héten közzétett jelentésének maradéktalan végrehajtását követelte. A hírtelevízió értesülése szerint Orbán Viktor ezt követően lépett fel Lengyelország védelmében. "Amennyiben azokat az államokat bíráljuk, melyek az alkotmánybíróság működését szabályozó előírásokkal rendelkeznek, akkor talán azokat az országokat is bírálnunk kellene, melyekben alkotmánybíróság nem is létezik" - idézte a magyar kormányfőt a lengyel televízió. A Velencei Bizottság szerint a lengyel alkotmánybírósági válságért az előző és a jelenlegi kormány egyaránt felelős, ezért a testület a varsói alkotmánybíróság ítéleteinek végrehajtására, valamint belpolitikai kompromisszumkeresésre szólította fel a vita résztvevőit. A tervek szerint a Velencei Bizottság ajánlásainak végrehajtására sürgetik Lengyelországot abban a határozattervezetben is, amelyet a fő lengyel ellenzéki erő, a Polgári Platform kezdeményezésére az Európai Néppárt (EPP) készül benyújtani áprilisban az EP-ben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.