A várt viták ezúttal elmaradtak, a városatyák tiszteletben tartották az ünnep közelségét. Módosították a lakbérrendeletet, a költségvetést, elfogadták az átmeneti gazdálkodásról szóló rendeletet, döntöttek a múzeumigazgatói pályázat kiírásáról.
10.32:
Áldott, békés, boldog ünnepeket kíván mindenkinek a polgármester, aki bejelenti, február elején várható a következő, a költségvetést tárgyaló közgyűlési ülés. A rövidke rendes ülés tehát véget ért, a viták ezúttal elmaradtak, köszönjük mai figyelmüket!
10.31:
27 igennel, Póda Jenő tartózkodása mellett születik döntés a közgyűlés 2016. I. félévi munkarendjéről.
10.30:
A Moholy-Nagy László-emléktáblára csak Tóth Péter nyom nem gombot.
10.29:
20 igennel, 8 tartózkodás (Jobbik, Fidesz-L.É.T., KDNP) veszik tudomásul az ivóvízminőség-javító projekttel kapcsolatos városházi előterjesztést.
10.28:
28 igennel támogatják a szabadtéri és a Madách Színház közötti, a Nyomorultak 2016. évi bemutatását érintő szerződést.
10.27:
Nagy egyetértésben szavaznak, néhány tartózkodás van egyes esetekben legfeljebb.
10.25:
18 igen, 9 tartózkodás és 1 nem (Tóth Péter) érkezik az egészségügyi alapellátási körzetek módosításával kapcsolatban. 24 igen, 3 nem és 1 tartózkodás kíséretében fogadják el a lakásrendelet módosítását.
10.20:
Más önkormányzatoknál sokkal-sokkal olcsóbb ez az óracsere, így Ózdon vagy Szolnokon is, Tóth Péter így nem tudja elfogadni a polgármesteri választ. A baloldali többség azonban igent mondott. Zárt ülés, majd szavazás következik.
10.19:
Botka László úgy felel, száz százalékban osztrák cégtől szerzik be a mérőórákat. Egyébként emlékeztet, korábban Giró-Szász András és Németh Szilárd azt ígérte, mindenféle óracsere ingyenes lesz, ez a kampányígéret azonban fideszes megtévesztésnek bizonyult. Javasolja, Tóth Péter keressen olyan jobbikos képviselőt, aki ezzel kapcsolatban a Parlamentben a kormánynak tesz fel kérdést.
10.17:
Tóth Péter (Jobbik) ismerteti interpellációját, amiről lentebb részletesen írtunk. Jelzi, 16550 forintért cseréli a melegvízmérő órákat az IKV, a Szegedi Vízmű ennek feléért a hidegvízmérőket. Piaci felméréseik alapján is roppant drágának tartja az IKV által megszabott díjat. Úgy véli, a cég 200-250 milliónyi extraprofitra törekszik a fogyasztók kárára. Kérdezi, mi szerint történik a díjszabás, honnan szerzi be az IKV a mérőórákat, van-e ebben az ügyletben szocialista érintettség?
10.15:
Botka László sorolja az előterjesztéseket, nincs hozzászólás egyikhez sem. El is érünk az interpellációhoz.
10.13:
Az önkormányzat pályázati terveit Nagy Sándor alpolgármester ismerteti. Beszél a Belvárosi mozit érintő felújítási tervekről és a műjégpálya fejlesztéséről (palánkcsere) is.
10.10:
Az ingatlanok közgyűlési döntést igénylő kérdései kapcsán Haág Zalán kér szót. A tervek szerint szerepel a Novotel előtti parkolók felújítása. Arról érdeklődik, korábban ki és milyen szempontok alapján vett igénybe az önkormányzat részéről kedvezményesen/ingyenesen szobákat a Novotelben (ezt a kontraktust most megszüntetnék). Botka László válasza: az önkormányzat nem merítette ki ezt a lehetőséget, ezért nem újítaná meg a szerződést, amúgy a Szeged Napjára érkező külföldi delegációkat szokták ott elszállásolni.
10.09:
Solymos László beszámol róla, Algyő nem kívánja teljesíteni a jövő évre szóló 46 milliós kötelezettségvállalását, a jövő évi teljes fejlesztési költség Szegedet terheli, de majd amikor a pereskedés végén befolyik a kötbér, akkor ezzel a pénzzel el tudnak egymással számolni a partnerek.
10.08:
Botka László megerősíti, a beruházás megvalósul. Az eredeti határidő teljesíthető lett volna, a kivitelezővel volt probléma. Mivel nem tartotta be szerződésben vállalt kötelezettségeit, az önkormányzat jogi lépésekre kényszerül.
10.07:
Szentistványi István a városi projektmenedzsment felelősségére is felhívja a figyelmet.
10.05:
Botka László ismét a pulpituson. Bejelenti, Szeged és Algyő önkormányzata is felmondta a szerződést a több mint 3,5 milliárdos ivóvízminőség-javító program kivitelező konzorciumával, mert a sokadik határidőt sem tudta tartani. Új kivitelezőt kell majd keresni, a mostani tervek alapján a zárási határidő 2017. március 31.
10.02:
Településfejlesztési döntések következhetnek, már ha lesz érdeklődés a testületben. Nagy Sándor (Együtt) városfejlesztési alpolgármester a Bajai út mentén kijelölhető 3 hektáros gazdaságfejlesztési terület elképzeléseit ecseteli. Úgy tájékoztat, az ELI-hez is kapcsolódhat majd ilyen jellegű terület.
09.58:
A helyi közszolgáltatásokat és az állattartást érintő rendeletekhez érkezünk meg, ezek esetében központi jogszabályváltozásokat vezetnek át.
09.57:
Solymos László (MSZP) alpolgármester veszi át az ülés vezetését. Jelzi, az érintett bizottság méltányossági szempontokat mérlegelve senkitől sem vett el szociális bérlakást az elmúlt hónapok során.
09.55:
A lakbérrendelet módosítása kapcsán Szentistványi István (LMP) ragadja meg a mikrofont. Jelzi, a jelenlegi tervezet a márciusi változtatásokat szentesíti, összegzi tulajdonképpen. Azt mondja, korábban jelzett fenntartásaik beigazolódtak, a minimáljövedelem feljebb tolásával komoly rétegek - például csonka családok - estek el a szociális bérlakáshoz jutás lehetőségétől (legalább is azt a 32 lakást tekintve, melyet az IKV idén újított fel).
09.52:
Következik a költségvetés 5. számú módosítása és az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet elfogadása. A közgyűlés majd jövő február közepén fogadja el 2016-os költségvetését. Hozzászólás nincs.
09.50:
Botka László ígéri, az önkormányzat a maga részéről továbbra is prioritásnak tekinti a helyi egészségügyi beruházásokat, fejlesztéseket.
09.48:
Facskó Andrea is úgy látja, a kötelező röghöz kötés semmiképpen sem megoldás. Erősíteni kellene az egészségügy húzó- és vonzerejét például olyan társadalmi hangulat megteremtésével, mely az ágazatban dolgozók nagyobb megbecsülését jelenti. Ennél nehezebb a pénzügyi kérdés: ilyen finanszírozás mellett az egészségügy nem tudja ellátni szakdolgozói kötelezettségét, később más területeken is egyre komolyabb lesz a hiány, a kormányzatnak tehát gazdasági szempontból mindenképpen át kell értékelnie az egészségügy helyzetét.
09.44:
Botka László szerint bárkinek a röghöz kötése szélsőséges vélemény, szélsőséges álláspont, még belsőleg zárható szögesdróttal sem lehet itthon tartani, aki el akar menni ebből az országból.
09.43:
Tóth Péter (Jobbik) egyetért Botka László szakmai megállapításaival. Ugyanakkor kérdése is van a klinikai központ elnökéhez. Úgy fogalmaz, ha a rezidensek többsége elhagyja az országot, akkor odavész az a 10 millió forint, amit az adófizetők a képzésükbe fektetnek. Érdeklődik, Facskó Andrea mit javasol annak érdekében, hogy megállítsuk a szakorvosok és rezidensek kivándorlását, és hogy látja ebben az önkormányzat szerepét (az állam felelőssége mellett).
09.37:
Botka László kiegészítésképpen hozzáfűzi, múlt héten adták át a közel 15 milliárd forintból megvalósult vadonatúj klinikát (VUK), mely Szeged újkori történetének egyik legjelentősebb beruházása. Az integráció mellett úgy érvel, a szétaprózottság nem szolgálta a minőséget, a városnak lépnie kellett tíz évvel ezelőtt. Az önkormányzat továbbra is évi 100 millió forinttal segíti saját forrásaiból az egyetem egészségügyi fejlesztéseit. Emellett arról is szól, hogy Szegeden is érezteti magát a hazánkra jellemző egyre súlyosabb orvoshiány. A mai ülésen is egy gyermekorvosi körzet megszüntetése szerepel napirenden. Szőregen pedig vegyes körzetet hoznak létre, a korábban bezárt gyermekorvosi körzetet két felnőttorvos veszi át. A polgármester szerint a kormánynak azonnal lépnie kellene az egészségügy rendbe tétele érdekében, meg kell akadályozni az elvándorlást, különben összeomlik a magyar ellátórendszer.
09.35:
Facskó Andrea, az SZTE klinikai központ elnöke kap szót, az integrált szegedi egészségügyi rendszer elmúlt évi tapasztalatairól beszél. A legfőbb célnak a betegközpontú egészségügyi ellátást nevezi, valamint az ésszerű működtetést és az első két szempontot szolgáló folyamatos fejlesztéseket. Több nagy pályázat segítségével próbálnak javítani az egységes ellátáson - teszi hozzá. Problémának nevezi, hogy jelentős számban hagyják el a pályát vagy az országot a fiatal szakemberek, akár még szakvizsga nélkül is. A betegellátás területén jelentkező forráshiány - állapítja meg - továbbra is gondot okoz a klinikai központ likviditásában.
09.26:
Egyhangúlag fogadják el a napirendet. Hüvös László (KNDP) nincs jelen a mai ülés kezdetén.
Parkolási tarifaemelésre készül az MSZP Szegeden – de egyelőre fél bevezetni
- ezzel a címmel adott ki közben közleményt Haág Zalán.
A szocialista városvezetés azt tervezte, hogy a mai közgyűlésen átlagosan 15 százalékkal emeli Szegeden a parkolási tarifát, kiterjeszti a parkolási zónát a nagykörút mindkét oldalára, és újra fizetőssé teszi a várakozást a Huszár Mátyás- és Alsó-rakparton. Az említett intézkedéstől éves szinten 100 millió forintos bevétel reméltek a megsarcolt szegediektől. A közelmúltban kirobbant százmillió forintos parkolóbérlet-botrány hatására – a közvélemény elemi felháborodásától tartva – végül a szocialisták nem merték benyújtani az előterjesztést. Terveik szerint azonban a botrány elmúltával ismét napirendre veszik a kérdést. A Kereszténydemokrata Néppárt álláspontja szerint nem lehet tovább sanyargatni a szegedieket, a városnak nem megszorításokkal, hanem gazdaságélénkítő programmal, befektetők Szegedre csábításával kellene növelnie bevételeit. Ezzel azonban 13 éve adós a szegedi szocialista városvezetés
- így a nyilatkozat.
09.25:
Botka László szerint az úgynevezett országos botrány csak műbalhé, mert Haág Zalán például nem a haverja, mégis ciklusok óta kap ingyenes parkolóbérletet.
09.20:
Napirend előtti felszólalásokkal folytatjuk. Haág Zalán (KDNP) kér szót. A százmilliós szegedi parkolási botrányt elemzi egy új aspektusból. Mint mondja, 2009-ben már önkormányzati vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a helyi parkolási anomáliák ügyében, különös tekintettel a megtévesztően kihelyezett KRESZ-táblákra, a baloldal akkor ezt nem támogatta. Közben több száz parkolóhely szűnt meg a belvárosban. A polgári oldal az előző ciklusban azzal igyekezett javítani a helyzeten, hogy ingyenessé tette a rakparti parkolást. 2014 után a baloldal kiterjesztette a legdrágább zónát, például az egészségügyi intézmények körzetére. Most nemrég még azt tervezte a városvezetést, hogy 15 százalékkal emeli a parkolási díjakat, de Haág szerint most az országos botrány lesöpörte ezt a napirendről. Reméli, véglegesen, és nem kerül majd előtérbe az autósok megsarcolása.
09.00:
A Béke Utcai Általános Iskola diákjainak betlehemes játékát tekinthetik meg a képviselők.
08.45:
Köszöntjük Önöket a városházáról! Ahogy ilyenkor szokás, helyi általános iskolások ünnepi műsorával kezdődik majd a mai program a díszteremben 9 órakor.
2015-ben utolsó alkalommal tart rendes ülést Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése. A pénteki eseményen - egyebek mellett - módosítják az egészségügyi alapellátás körzeteinek meghatározásáról szóló rendeletet, az önkormányzat tulajdonában álló önkormányzati lakások bérletéről, a lakbérek mértékéről és a lakbértámogatásról szóló rendeletet, felülvizsgálják a Beszerzési Szabályzatot, döntenek a Móra Ferenc Múzeum igazgatói pályázatának kiírásáról, valamint a közgyűlés 2016. évi I. félévi munkatervéről, és elfogadják az átmeneti gazdálkodásról szóló rendeletet is. Ezeken kívül minden bizonnyal hallhatunk majd a parkolási botrányról, a Napfényfürdő eladásáról vagy éppen a Telekom és a kormány közötti csetepatéról is.
Mint arról a hét elején már beszámoltunk, hamarosan újabb gyermekorvosi körzet szűnhet meg a városban. Az Ortutay utca 25. számú gyermekorvosi körzet orvosa adja vissza praxisjogát 2016. február elsejétől, mert nem tudta értékesíteni. Az érintett beteg gyermekeket négy körzetbe osztják szét, ha a közgyűlés elfogadja, akkor három csoportnak a Csongrádi sugárúti rendelőkbe kellene átjárnia, de venne át az Ortutay utca másik doktornője is. Ezt a városházi előterjesztést
a jogi bizottságbaloldali többsége támogatta. Tóth Péter, a Jobbik képviselője viszont
sajtótájékoztatón adott hangot aggodalmának, miszerint összeomolhat a jelenlegi gyermekorvosi hálózat Szegeden, ha nem tudják a következő években pótolni a nyugdíjba vonuló doktorokat. A megoldást elsősorban az államtól, másodsorban az önkormányzattól várná, akár Szeged képezhetne magának is doktorokat, a fogadókészség az egészségügy oldaláról meglenne - véli. Szó lesz az ülésen arról, hogy csúszik a Szeged-Algyő ivóvízminőség-javítási program, mert jelentős csúszásba került a kivitelező. Az érintett konzorciummal a szegedi és az algyői önkormányzat is szerződést bontott, mert az nem teljesítette a szerződésben vállalt többedik határidőt sem, így súlyos perek várhatóak. Amíg az új technológiát nem lehet élesíteni, a két településen élők a hagyományos és megszokott módon jutnak a tiszta ivóvízhez.Az erről szóló tájékoztatást
a pénzügyi és vagyongazdálkodási bizottságmár tudomásul vette. Ahogy fentebb írtuk, a képviselők módosíthatják a önkormányzati lakások bérletéről szóló rendeletet, amelynek értelmében nem szegedi lakcímű egyetemi hallgatók is lakáshoz juthatnának, így feltöltve az üresen álló bérleményeket (hat üres lakás áll rendelkezésre a Tápai utca egyik épületében, ahol összesen tíznél is több bérlemény található).
Az LMP ugyanakkor kemény bírálattal illettea rendeletet, illetve a városvezetés bérlakás-politikáját, mely szerintük csak nevében baloldali. Úgy vélik, a városvezetés nagy ütemben szabadul meg ingatlanállományától gazdasági érdekekre hivatkozva, a lakásrendelet változásaiban pedig lépésről lépésre szorulnak hátrébb a szociális szempontok. A város az elkövetkező három esztendőben továbbra is évi 6,5 millió forinttal kívánja támogatni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Retek utcai játszóterének fenntartását, amely összegből félmillió jut a létesítmény felújítására és fejlesztésére, a többi pedig az üzemeltetési költségek fedezésére. Ez utóbbi kezdeményezést egyhangúlag helyeselték
a foglalkoztatási, szociális és sportbizottságtagjai.
A kulturális bizottságvita nélkül fogadta el - és a közgyűlésen is ez várható -, hogy a Lippai gőzfűrészgyár fatelepi felvonójának maradványait helyi védettséget jelző táblával egészítsék ki, és domborművet helyezzenek el az Aradi vértanúr terén
Moholy-Nagy László
halálának hetvenedik évfordulójára.
A használati melegvízórák cseréjének költségeit sokallja a szegedi Jobbik.Panaszosaik szerint a több mint 16 ezer forintos díj megterhelő a háztartásokban, főleg ott, ahol december 31-éig kell felülvizsgáltatni a mérőket, s különösen annak tükrében, hogy a vízmű fele annyiért cseréli a hidegvízmérő órákat - ezzel kapcsolatban Tóth Péter interpellációt nyújtott be
Botka Lászlóhoz.
A szocialista polgármester válaszában a kormányra tereli a felelősséget, így ez ügyben is várható majd némi verbális összecsapás.
2015-ben utolsó alkalommal tart rendes ülést Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése.KLIKK: http://szegedma.hu/?p=597158
Szerző: Szegedma Hírportál, 2015. december 17.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.