Közélet

Volt miniszterelnökök Nagy-Britannia további EU-tagsága mellett

Volt miniszterelnökök Nagy-Britannia további EU-tagsága mellett

2015. október 11., vasárnap
Volt miniszterelnökök Nagy-Britannia további EU-tagsága mellett

Három egykori brit miniszterelnök és a brit üzleti szféra több vezetője áll annak a kampánynak az élére, amelynek célja, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradjon.

A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap beszámolója szerint a konzervatív párti

Sir John Major

, valamint a Munkáspárt két legutóbbi miniszterelnöke,

Tony Blair

és

Gordon Brown

is csatlakozik a Britain Stronger in Europe - Nagy-Britannia erősebb Európában - nevű kampánycsoporthoz. Ez a szervezet lesz az EU-párti tábor irányítója a brit EU-tagság sorsáról tervezett népszavazás kampányában. A kampánycsoportot

Lord Stuart Rose

, a Marks & Spencer áruházlánc volt elnöke vezeti. Lord Rose a The Sunday Timesban megjelent programadó írásában kifejtette: az Európai Unió a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete 500 millió fogyasztóval. Az EU veszi fel a teljes brit export 45 százalékát; ez tavaly 227 milliárd font (csaknem 100 ezer milliárd forint) exportbevételt hozott a brit gazdaságnak. Stuart Rose idézi a Brit Iparszövetség (CBI) adatait, amelyek szerint Nagy-Britanniában 3 millió munkahely függ az Európai Unió társállamaival folytatott kereskedelemtől, és a brit EU-tagság - az összes gazdasági előnyt figyelembe véve - évente átlagosan háromezer font (1,3 millió forint) nettó többletbevételt jelent minden egyes brit háztartásnak. Lord Rose hangsúlyozza, hogy Nagy-Britannia évi nettó EU-költségvetési hozzájárulása háztartásonként 340 font, vagyis e "befektetés" megtérülési rátája csaknem tízszeres. Az EU-párti kampányt támogatják a legnagyobb brit üzleti vállalkozások vezetői is, köztük

Sir Richard Branson

, a Virgin vállalatbirodalom alapító elnöke és

Carolyn McCall

, az easyJet légitársaság vezérigazgatója.

David Cameron

brit miniszterelnök két éve jelentette be, hogy ha a Konzervatív Párt az idei választások után kormányon marad, 2017 végéig népszavazást tartanak Nagy-Britannia EU-tagságáról. A Konzervatív Párt váratlan fölénnyel megnyerte a május 7-ei parlamenti választásokat, és a brit EU-tagságról szóló népszavazás törvénytervezete be is került az új kormány idei törvényalkotási programjába. London a referendum előtt újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások egyik központi eleme a brit kormány szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása lenne. A brit választók a Brüsszellel folytatott tárgyalások eredményei alapján dönthetnének a tervezett referendumon arról, hogy az EU-n belül, vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.