A magyar nemzet mindig felismerte a veszélyeket, azokat jelezte Európa felé, és mindeközben elhárításuk érdekében cselekedett is; ez 1956-ban is beigazolódott - hangoztatta a honvédelmi miniszter szerdán Budapesten, a Műegyetem rakparton lévő 56-os emlékműnél tartott megemlékezésen.
Simicskó István
1956. október 23-át felidézve azt mondta: a totális diktatúrában elnyomottak között a magyar egyetemisták, a pesti srácok, a nemzet fiai és lányai voltak a legbátrabbak, mert ők voltak az elsők, akik ki mertek állni és azt mondani: "Elég volt!" "Erővel, küzdelemmel, sokszor életüket áldozva álltak ki a magyar ügyért" - fogalmazott. Kiálltak igazukért, működött bennük "a szabadságösztön" és a haza szeretete - mondta a miniszter, hozzátette: ha egyszer el kéne készíteni a magyar nép jellemrajzát, elsők között szerepelne benne a bátorság és a szabadságszeretet. Simicskó István kijelentette: minden kornak, korszaknak megvannak a maga kihívásai, veszélyei. "Ma, ha nem is tankokkal", de "leplezett veszély" fenyegeti nemzeti kincseinket, kultúránkat, s országaink határait is - jegyezte meg. Felidézte, hogy 1956-ban számos bíztatás, ígéret hangzott el külföldi segítségnyújtásról, de az nem érkezett meg. A miniszter szerint most is érezhetnénk egyfajta magányosságot, de most a veszélyek elhárításához konkrét támogatást, segítséget is kap Magyarország. A Honvédelmi Minisztérium Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal (HM NRH), a Nemzeti Örökség Intézete és a Szabadságharcosokért Közalapítvány szervezésében rendezett megemlékezésen
Boross Péter
arról beszélt: az a hév, az a nemzeti düh, amely október 23-án megmutatkozott, nem volt előzmények nélküli. Ezért is fontos, hogy emlékezzenek, s emlékeztessenek mindarra, ami 1956-hoz vezetett - tette hozzá a volt miniszterelnök, a közalapítvány elnöke. Az ünnepség '56-os eseményeket megélt résztvevőihez szólva hangsúlyozta: "mi megéltük azokat az évtizedeket, amikor szemünkbe hazudtak a magyar valóságról", amikor félre akarták vezetni őket. Kifejtette: emlékeznek az 1945 utáni évekre, a "földosztásnak nevezett szörnyű kifosztásokra, a galádságokra, amelyek ennek során történtek". Emlékeznek a megaláztatás kegyetlen éveire, amikor valami "demokráciaféle" alakult ki az országban. Boross Péter azt mondta: most is sokat bosszankodnak, hogy mennyi félrevezető híradás, kijelentés jelenik meg ezekről az időkről. Elfogultság nélkül kell ismertetni a múlt eseményeit - hangsúlyozta a volt miniszterelnök, hozzátéve: nem lehet hagyni, hogy szó nélkül maradjon az igazság "a sokféle ferdítés világában". Utalva Simicskó István köszöntőjére, a volt miniszterelnök megjegyezte, "ránk mindig leselkednek veszélyek, s most is - mint mindig - rosszallják, amit teszünk". A megemlékezésen állami és társadalmi szervezetek képviselői koszorúzással és főhajtással rótták le tiszteletüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.