Együttműködési megállapodást kötött egymással a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Mórahalom Város Kiemelten Közhasznú Önkéntes Tűzoltó Egyesülete a tűzoltási és műszaki mentési feladatok önálló ellátásáról.
A kiemelt jelentőségű megállapodást október 20-án délután írta alá
Szatmári Imre
tű. ezredes, megyei igazgató és
Csányi László
, az egyesület elnöke. Az eseményen jelen volt még
Németh Attila
parancsnok. Az aláírás előtt
Hallai Zsolt
tű. alezredes, megyei tűzoltósági főfelügyelő ismertette Mórahalom település sajátosságait, valamint az együttműködés alapjául szolgáló tényezőket, az egyesület jellemzőit. Mórahalom Város Kiemelten Közhasznú Önkéntes Tűzoltó Egyesület vállalta az önálló beavatkozó tevékenység végzését, ezért a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság javaslatot tett az egyesület beavatkozó tevékenységi területének kijelölésére. Az önálló beavatkozási tevékenység várható indulásának időpontja november 1. Mórahalom a Mórahalmi járás központja, lakossága 6118 fő, azonban nagyszámú turista jelenik meg évről évre. Az idegenforgalom hagyományát az országosan ismert és kedvelt Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő adja. A településhez tartozó erdő és vegetáció nagysága 7938 ha, így meghatározó a mezőgazdasági termelés. A település 22 kilométerre fekszik a legközelebbi tűzoltó-parancsnokságtól. A vonulási idő megközelítőleg 24 perc, amely jelen időszakban nagymértékben megnőtt az 55. számú főút felújítása miatt. A város mellett halad el az 55. számú főút, amely az egyik legforgalmasabb kétszámjegyű út az ország déli területén, összekötve Csongrád megyét Bács-Kiskun és Tolna megyével. Az idei évben megnőtt a magyar határt átlépő migránsok száma, akik a határ menti Mórahalom településen is nagy számban előfordulnak. Az egyesület elhelyezési körülményei megfelelőek, a szertárépület közművesített. Ugyanitt működnek a rendőrség és a mentőszolgálat helyi szervezeti egységei. Az egyesület évek óta segíti a hivatásos egységek munkáját. Évente átlagosan 20 művelet felszámolásánál segítettek, amelyek típusuk szerint jellemzően tűzesetek. A riasztások során a vonuló létszám 2014-ig átlag 3 fővel történt, 2015-ben ez a szám emelkedett. Az önkéntes tűzoltó egyesületek részére 2015-ben indult pályázaton tűzoltó felszereléseket, eszközöket nyertek. Az Egyesület június 18-án I. kategóriás együttműködési megállapodást kötött a működési terület szerinti Szegedi HTP-vel és július 9-én teljesítette a rendszerbeállító gyakorlatot. A gyakorlaton tűzoltási és műszaki mentési feladatokat hajtott végre, és a gyakorlat megfelelő értékelést kapott. Szerdán
Galiba Gábor
tű. őrnagy, a Szegedi HTP parancsnoka és Csányi László ezen megállapodást újrakötötte. A megyében egyedüli beavatkozó önkéntes egységként a mórahalmi egyesület éves szinten vállalja a beavatkozó I. kategóriás minimális készenléti (4500 óra) óraszámot 1 gépjárművel és 4 fővel. Önálló beavatkozást Mórahalom város közigazgatási területén lát el. A tevékenységi terület bővítését a későbbiekben tervezik kiterjeszteni. Tagjai rendelkeznek az előírt szakmai végzettséggel és részt vettek a rendszerbeállító gyakorlaton. Az egyesület vállalja továbbá hogy a kárhelyszínen a jogszabályokban, utasításokban és belső szabályzókban foglaltak szerint végzik a tűzoltási és műszaki mentési tevékenységet, a tagok részére előírt végzettségek meglétét, megszerzését, a jelentési kötelezettségek betartását. Negyedévente legalább egyszer továbbképzést tartanak, amelyek tartalmazzák az elméleti és gyakorlati foglalkozásokat. Szatmári Imre tű. ezredes úr örömmel fogadta az egyesület vállalásait. Meggyőződése, hogy jó színvonalú tevékenységükkel továbbra is segítik a hivatásos katasztrófavédelmi szervek munkáját. Biztosított arról, hogy a jövőben is támogatni fogja az egyesületet céljai elérésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.