Közélet

Magyar Idők: a bevándorlók voksaira számít a baloldal

Magyar Idők: a bevándorlók voksaira számít a baloldal

2015. szeptember 9., szerda
Magyar Idők: a bevándorlók voksaira számít a baloldal

A bevándorlók voksaira számít a baloldal - írja szerdai számában a Magyar Idők, amely Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Ausztria, Svájc, Spanyolország, Hollandia és Svédország választási adatinak elemzése után jutott erre a következtetésre.

A lap összeállítása szerint Németországban 2002-ben gyakorlatilag a bevándorlók szavazatai döntöttek arról, hogy

Gerhard Schröder

maradt a kancellár. Mint írták, 2013-ra a "migráns hátterű" választópolgárok aránya 5,8 millióra, azaz csaknem az összes, választásra jogosult közel 10 százalékára nőtt Németországban. A 2012-es Európai Társadalmi Felmérés (ESS) adatai szerint a pártválasztó németországi muszlimok 70-90 százaléka valamely baloldali pártot érzi leginkább magához közelállónak. Az elemzés alapján a 2012-es francia elnökválasztás második fordulójában a Le Figaro által készített, tízezer fős mintán alapuló felmérés szerint a francia muszlimok 93 százaléka a baloldal jelöltjére,

Francois Hollande-ra

szavazott. A korábbi választások alkalmával is bebizonyosodott, hogy a bevándorlók túlnyomó többsége baloldali jelölteket választ: a 2007-es elnökválasztáson észak-afrikai bevándorlók és a franciául beszélő afrikaiak 80 százaléka a szocialista jelöltet,

Segolene Royalt

támogatta,

Nicolas Sarkozy

a bevándorlók szavazatainak csak töredékét kapta. A Magyar Idők összeállítása szerint Nagy-Britanniában a bevándorlók jelentős többsége történelmileg a Munkáspártot favorizálja. A MORI közvélemény-kutató cég 2005-ös, választások utáni kutatása szerint a megkérdezett bevándorlók körülbelül 60 százaléka vett részt a választáson, és közülük 58 százalék mondta azt, hogy a Munkáspártra szavazott, 16 százalékuk a Liberális Demokratákra, és mindössze 10 százalékuk a Konzervatív Pártra. 2015 májusában körülbelül négymillió, migráns háttérrel bíró ember szavazhatott az Egyesült Királyságban, egyharmaduk indiai vagy pakisztáni. A választókerületi eredmények alapján a bevándorlók 2015-ben is inkább a baloldalt támogatták, de erről részletes felmérés nem áll rendelkezésre. Az osztrák statisztikai hivatal adatai szerint 2013-ban 534 ezer olyan szavazó volt Ausztriában, aki bevándorlói gyökerekkel rendelkezett, ez a választásra jogosultak 8,6 százaléka volt. A bevándorlók körében legaktívabb és legnépszerűbb párt az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ), egy választás utáni felmérés alapján az SPÖ szavazóinak 7 százaléka (80-90 ezer választó) volt iszlám vallású, a Zöldek szavazóinál ez az arány 1 százalék, a többieknél ez kimutathatatlan. Ez azt jelenti, hogy a szocdemek 2013-as, szűk 3 százalékos győzelménél körülbelül a különbség kétharmadát az iszlám vallásúak adták. Svájcban 2014-ben 900 ezer olyan 15 év feletti állampolgár volt, aki migrációs gyökerekkel rendelkezett.

Oliver Strijbis

svájci politológus a Swiss Political Science Review-ban megjelent tanulmányában azt állapította meg, hogy a külföldi gyökerű svájciak inkább a baloldalra szavaznak. Strijbis ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy bizonyos bevándorlói csoportok között azért jellemző a polgári pártok preferálása is. Spanyolországban a helyi adatok összesítése alapján 2011-ben már csaknem hatmillió bevándorló élt. Az állampolgárságot szerzett, választójoggal rendelkező bevándorlók pártpreferenciáiról itt nem készültek részletes felmérések, de egy 2007-es kutatás szerint, ha lenne választójoguk, akkor a marokkói bevándorlók körülbelül fele, a párpreferenciával rendelkező marokkóiak több mint 80 százaléka a Spanyol Szocialista Munkáspártot (PSOE) támogatta volna. Hollandiában az 1986-tól létező kutatások szerint a bevándorlók és leszármazottaik folyamatosan a baloldali pártokat támogatják, különösen a Munkapártot (PvdA), jóval nagyobb arányban, mint a holland lakosság többi része. Az is megfigyelhető, hogy a Hollandiában élő különböző etnikai csoportok még 2002-ben is különböző, főleg baloldali pártokat választottak, azonban 2006-ra ezek a különbségek elmosódtak, és legnagyobb részük a PvdA-t választotta. A svéd statisztikai hivatal 2008-as pártpreferencia-felmérése is azt mutatja, hogy a bevándorlók nagyobb arányban választanak baloldali pártokat, mint a többi szavazó. 2004 és 2008 között három bevándorlóból kettő valamelyik baloldali pártot választotta, míg csupán háromból egy támogatta a jobbközép szövetséget. A két blokk közötti legnagyobb különbséget 2008-ban mérték, akkor a jobb- és baloldal között 44,6 százalék volt a differencia, amiből az is kiderül, hogy a baloldali pártok támogatottsága a bevándorlók között növekszik - olvasható a Magyar Idők összeállításában.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.