Pénteken 8159 illegális bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szombaton a rendőrség honlapján.
Friss hírek és fotók a migrációs válságról folyamatosan, percről percre itt a SZEGEDma.hu-n!
A közlemény szerint 7895 emberrel szemben intézkedtek a magyar-horvát, 256-tal szemben pedig a magyar-szerb szakaszon. Közokirat-hamisítás miatt öt embert elfogtak. A tegnapi nap eseményeiről szóló részletes tudósításunk ide kattintva olvasható teljes egészében.
21.16: Este öt busszal szállítottak migránsokat Letenyére
Szombat este öt busszal szállítottak ismét bevándorlókat a horvát hatóságok a letenyei magyar-horvát határátkelőre - közölte az M1 aktuális csatorna a helyszínről. A buszok este háromnegyed nyolc körül érkeztek a határátkelőre, s a korábbi gyakorlatának megfelelően egyesével magyar buszokra szállítják át az utasaikat. Az elmúlt napokban szigorodott az ellenőrzés, a rendőrök átnézik a csomagokat, és mindenkinek az arcát videóra veszik. A magyar buszokra átszállva a Vöröskereszt munkatársai vizet és élelmet adnak a migránsoknak. Azt egyelőre nem tudni, hogy a buszokkal hova viszik őket, de az elmúlt napok tapasztalatai alapján valószínűsíthető, hogy a murakeresztúri vagy a nagykanizsai vasútállomásra, ahonnan vonatok szállítják tovább őket.
18.58: MSZP: Szijjártó Péter fejezze be a diplomáciai ámokfutást
A szocialista
Mesterházy Attila
szerint Magyarországon nincs választási kampány, a magyar külügyminiszter befejezhetné a hetek óta tartó diplomáciai ámokfutását. Az MSZP országgyűlési képviselője, az Országgyűlés külügyi bizottságának tagja
Szijjártó Péter
menekültválsággal kapcsolatban tett nyilatkozataira reagált az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében. A szocialista politikus hangsúlyozta: a magyar nemzeti érdek azt diktálja, hogy a Fidesz-kormány a napi pártpolitikai érdekei helyett Magyarország hosszú távú érdekeit tartsa szem előtt. A menekültválság kezeléséhez sikeres nemzetközi együttműködésre van szükség, amihez a magyar kormánynak is a partnereket, nem pedig a konfliktusokat kellene keresnie - írta. Az MSZP-s politikus szerint a "szerénység a magyar kormányra is ráférne", hiszen az utóbbi hetekben maga is tömegesen szállítja regisztráció nélkül Ausztria határaihoz a menekülteket, és a civilek segítsége nélkül humanitárius katasztrófa alakult volna ki Magyarországon. Indokolt a szerénység azért is, mert a magyar kormány nem olyan rég még a saját rendőrei és katonai ellátásáról sem volt képes gondoskodni - jegyezte meg az MSZP közleményében. Szijjártó Péter a Külgazdasági és Külügyminisztérium pénteki közleménye szerint azt mondta: "határozottan kérjük Horvátország miniszterelnökét, fejezze be ámokfutását és hagyja ki hazánkat a minden bizonnyal nagyon izgalmas horvát választási kampányból". Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton ismét felszólította a horvát miniszterelnököt: fejezze be Magyarország és a magyar emberek szidalmazását. Zoran Milanovic horvát miniszterelnök ugyanis pénteken, a szerbiai közszolgálati televíziónak nyilatkozva Magyarországról azt mondta, a magyarok falat építenek, a barbárok felé, a szerbek felé, amelyet elfogadhatatlannak tart. A külügyi tárca szerint a horvát miniszterelnöknek "lenne oka a szerénységre", hiszen Horvátország bevándorlókat ellátó rendszere egy nap alatt összeomlott. Horvátország a bevándorlók regisztrálása és ellátása helyett tömegével Magyarországra hordja a migránsokat, Horvátország megzsarolta Szerbiát, és képtelen vádakkal illette Magyarországot - szerepel a külügyi tárca szombati közleményében.
18.17: Felfüggesztették a kamionstopot a hétvégén
Felfüggesztik a kamionstopot a hétvégén - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) szombaton. Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a nehéz tehergépkocsik szeptember 26-án, szombaton 22 óra és szeptember 27-én, vasárnap 22 óra között is országos korlátozás nélkül közlekedhetnek a hazai közúthálózaton. Az NFM közleményében emlékeztet arra, hogy a kamionstop főszabály szerint szombaton 22 órától vasárnap 22 óráig lenne érvényben szeptember utolsó hétvégéjén, ezúttal azonban az Operatív Törzs kezdeményezése alapján az érintett miniszterek az ország déli megyéiben kihirdetett válsághelyzetre tekintettel felfüggesztették a nehéz tehergépkocsik hétvégi forgalomkorlátozását. A kamionstop így nem okoz további torlódásokat, amelyek súlyosbítanák a bevándorlók áthaladásának biztosítása érdekében esetenként szükséges helyi forgalomkorlátozásokat. A közleményben megjegyzik: a kamionok így egyenletesebb eloszlásban indulhatnak útnak, ezzel mérséklődnek a baleseti kockázatok.
17.36: Amerikai baptisták 85 millió forintos segélyszállítmányt küldte
Mintegy 85 millió forint értékben küldtek segélyszállítmányt Magyarországra a texasi baptista gyülekezetek és az ottani kórházszövetség, az adományokat a Horvátországban és Szerbiában tartózkodó migránsoknak, valamint magyarországi rászorultaknak szánták - tájékoztatta szombaton a magyarországi Baptista Szeretetszolgálat az MTI-t. A közlemény szerint a Budapestre szombat délelőtt, repülővel érkezett szállítmány elsősorban orvosi eszközöket, kötöző- és fertőtlenítőszert, gyermektápszert tartalmaz. Az adomány első felét a segélyszervezet önkéntesei várhatóan hétfőn juttatják el a horvátországi és a szerbiai migránsokhoz, az adomány másik részét pedig magyarországi rászorultakhoz, idősotthonokba, gyermekotthonokba és kórházaknak küldik el. Mint írják, önmagában is sokmilliós adománynak számít az, hogy az amerikai pilóták vállalták: a magángépet térítés nélkül repülik át Magyarországra. A 300 ezer dollár értékű adományt a texasi gyülekezetekben és az ottani kórházszövetségnél egy hét alatt gyűjtötték össze - olvasható a tájékoztatásban.
17.07: Több mint nyolcezer migráns érkezett Hegyeshalomra szombaton
Már több mint nyolcezer migráns érkezett Hegyeshalomra szombaton - tudósított az M1 aktuális csatorna. Éjfél óta már öt vonat érkezett a hegyeshalmi vasútállomásra Gyékényesről és Zákányról a tudósító szerint. A rendőrség még egy vonat indulásáról értesült Hegyeshalom felé, de további vonatok is érkezhetnek még a nap folyamán. Az M1 tudósítója beszámolt arról, hogy a hegyeshalmi vasútállomásról a migránsok rendőri kísérettel vonulnak az osztrák-magyar kishatár felé. Ott önkéntesek, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Vöröskereszt munkatársai várják őket élelmiszerrel, itallal, valamint ruhákkal - mondta.
16.14: Hatszáz migráns érkezett Beremendre
Újabb, mintegy hatszáz tagú migránscsoport lépte át a magyar-horvát határt a Baranya megyei Beremendnél szombaton - számolt be az M1 aktuális csatorna tudósítója. A Horvátország felől érkező illegális bevándorlókat a magyar határőrizeti szervek hat csuklós buszra szállították át, Magyarbóly vasútállomására vitték őket, onnan vonattal utaznak tovább. Miután az időjárás hűvösebbre fordult, konténereket telepítenek a határátkelőhöz, amelyek melegedőként szolgálnak a migránsoknak és a rendőröknek egyaránt. A műszaki határzár építése Beremendnél is jól halad, látható, hogy Siklós és Magyarbóly irányába áll a kerítés, amelyről már csak az úgynevezett hattyúnyak és a pengés drót hiányzik.
Theisz Ferenc
(Fidesz-KDNP), Beremend polgármestere az MTI megkeresésére elmondta: az önkormányzat lehetőségeihez mérten igyekszik segíteni a határőrizeti szervek munkáját. Mobil WC-ket vittek a határállomásra, és közmunkások végzik az átkelő takarítását, a hulladékok összegyűjtését.
13.32: Szijjártó: a horvát kormányfő fejezze be Magyarország szidalmlazását!
Szijjártó Péter
külgazdasági és külügyminiszter szombaton ismét felszólította a horvát miniszterelnököt: fejezze be Magyarország és a magyar emberek szidalmazását - ezt közleményben tudatta a tárca az MTI-vel. A tárca tájékoztatása szerint
Zoran Milanovic
horvát miniszterelnök pénteken, a szerbiai közszolgálati televíziónak nyilatkozva Magyarországról azt mondta, a magyarok falat építenek, a barbárok felé, a szerbek felé, amelyet elfogadhatatlannak tart. Kijelentette azt is: "Horvátország megakadályozhatja Szerbia európai uniós csatlakozását, de én ezt nem szeretném". A külügyi tárca erre válaszul azt közölte: az elmúlt két hétben világossá vált a különbség a magyar és a horvát kormány között. A horvát miniszterelnök két hete folyamatosan sértegeti Magyarországot és a magyar embereket, pedig "lenne oka a szerénységre", hiszen Horvátország bevándorlókat ellátó rendszere egy nap alatt összeomlott. Horvátország a bevándorlók regisztrálása és ellátása helyett tömegével Magyarországra hordja a migránsokat - szerepel a kommünikében -, Horvátország megzsarolta Szerbiát és képtelen vádakkal illette Magyarországot. Magyarország ezzel szemben minden európai jogszabályt betart, az idei évben eddig ideérkező több mint 240 ezer bevándorlót ellátta, és nagy többségüket regisztrálta. "Magyarország tiszteli azokat az országokat, amelyek szintén helyt állnak, és viselik a terheket" - zárul a tárca közleménye. Szijjártó Péter a Tanjug szerb hírügynökségnek adott interjúban már pénteken is azt üzente a horvát miniszterelnöknek, hogy hagyja békén Magyarországot és Szerbiát, ne keverje bele őket a horvát választási kampányba.
13.07: Sikeresen teljesítette a szegedi törvényszék a tömeges bevándorlással összefüggésben eddig felmerült többletfeladatai
Az egyes törvényeknek a tömeges bevándorlás kezelésével összefüggésben történő módosításáról szóló 2015. évi CXL. törvény szeptember 15. napjával történő hatályba lépésétől eltelt 10 nap alatt a Szegedi Járásbíróságra összesen 188 érdemi ügy érkezett, minden esetben a Btk. 352/A. § (1) bekezdésébe ütköző, aszerint minősülő és büntetendő határzár tiltott átlépésének bűntette miatt. Ezeket a büntetőeljárásokat a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idején minden más ügyet megelőzően kell lefolytatni, amelynek érdekében a Szegedi Járásbíróság büntető bírái hétfőtől péntekig 8 órától 18 óráig, míg szombaton és vasárnap 8 órától 16 óráig végeznek ítélkező tevékenységet, amely emberfeletti teljesítmény a bíráktól. A nagy sajtóérdeklődést kiváltó ügyekből 176 ügy ítélettel, míg 5 ügy egyéb módon már befejeződött, a 176 ítéletből 166 első fokon jogerőssé vált, míg 10 esetben került sor fellebbezés bejelentésére enyhítés érdekében. A bíróság 176 esetben büntetőjogi felelősséget megállapító határozatot hozott, amelyekben kiutasítás joghátrányt alkalmazott, mérlegelve az elkövetett bűncselekmény tárgyi súlyát és az elkövető személyében rejlő társadalomra veszélyesség fokát, valamint az egyéb bűnösségi körülményeket. A kiutasítások tartama az alábbi megoszlású volt: 77 esetben 1 év, 99 esetben 2 év. A bíróság összesen 5 ügyben az iratokat – a vádlott meg nem jelenése miatt - az ügyésznek visszaküldte. A tárgyalt ügyek többségében magukat afgán, szír és pakisztáni állampolgárságúnak valló személyek büntetőjogi felelőssége kérdésében döntöttek a bírák. A tárgyalások zavartalanul tartották meg, a vádlottak védelemhez, valamint anyanyelv használatához fűződő jogai messzemenőkig biztosítva voltak, figyelemmel arra, hogy a védő és a tolmács valamennyi tárgyaláson részt vett; a védő a vádlottak érdekében perbeszédet tartott, a tolmács pedig az eljárás alapját képező vádfeljegyzést, valamint az eljárási cselekményeket, továbbá a bíróság részéről részletesen indokolt ítéletet szóbeli tolmácsolás útján lefordította. A vádlottak minden esetben nyilatkoztak arról, hogy az eljárás menetét és a bíróság döntését megértették, valamint az ítélet írásbeli fordítását nem kérik. A bíróság eljárásával, a tárgyalás lefolytatásával szemben kifogás nem érkezett, az ítéletek jogerőre emelkedésének nagy száma is azt jelzi, hogy a vádlottak elfogadták a bíróság döntéseit. A törvény hatályba lépésétől a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal menekültkénti elismerés tárgyában született közigazgatási határozatával szemben mindösszesen 7 felülvizsgálati kérelem érkezett, amelyből 5-öt a kérelmezők visszavontak, 2-ben pedig a bíróság hatályon kívül helyező végzést hozott és a közigazgatási szervet új eljárás lefolytatására kötelezte, utóbbi esetekben személyes meghallgatást követően született döntés, amelyen a kérelmező és a kérelmezett a tranzitzónán létesített meghallgató szobában, a bíróság és a kérelmező jogi képviselője pedig a bíróság épületében vett részt. Közöttük a kapcsolatot zárt láncú kép és hang továbbítására alkalmas eszközzel biztosították. Tolmács mind a bírósági tárgyalóban, mind a meghallgató ponton rendelkezésre állt, akik az eljárást teljes egészében tolmácsolták a kérelmezőnek, valamint lefordították neki a részletesen indokolt végzést is. A kérelmezők ezen eljárásokban is úgy nyilatkoztak, hogy megértették a döntést és nem kérik annak írásbeli fordítását. Sikeresen vizsgázott az előzetes tárgyalási sajtóregisztrációs rendszer is, amelynek keretében minden sajtószerv számára biztosított volt a tárgyalásokon történő jelenlét, anélkül, hogy ez az ítélkező tevékenységben bármilyen fennakadást eredményezett volna és a szervezett eligazítás következtében a sajtó munkatársainak sem kellett számolniuk kiemelkedő sajtóérdeklődésre számot tartó ügyek tárgyalásain tapasztalható esetleges kellemetlenségekkel. A tárgyalások és meghallgatások mellett a Szeged, Széchenyi tér 4. szám alatt bevezetett módosított ügyfélfogadási rend sem okozott fennakadást. Zavartalan volt továbbá a polgári ügyszakban kitűzött ügyek tárgyalása is, figyelemmel arra, hogy a tárgyalótermi beosztás kellő időben átszervezésre került. A Szegedi Járásbíróságon 350 polgári tárgyalást tartottak a bírák ezen időszakban, és összesen 165 ügyet fejeztek be tárgyaláson, míg 51-et tárgyaláson kívül. A szabálysértési ügyszakban 336 ügy érkezett, és az eljáró bírósági titkárok összesen 180 ügyet fejeztek be. A Szegedi Járásbíróság nyomozási csoportja is eredményesen folytatta tevékenységét, kényszerintézkedés tárgyában összesen 26 meghallgatást tartott, ebből 13 esetben határzár tiltott átlépésének bűntette miatt. A Szegedi Törvényszék polgári ügyszakos bírái 116 ügyet tárgyaltak, amelyből 44 ügyet tárgyaláson, míg 30-at tárgyaláson kívül fejeztek be. Büntető ügyszakban 49 tárgyalás, illetve nyilvános ülés került megtartásra és a bírák összesen 48 ügyet zártak le jogerősen. A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság – az előzetes várakozásoknak megfelelően - a megszokott munkarendeben folytatta tevékenységét az elmúlt 10 napban, a korábban részletezett felülvizsgálati eljárásokon túl 63 tárgyalást tartottak a bírák, összesen 23 ügyet fejeztek be tárgyaláson és 9-et tárgyaláson kívül. Mint arról korábban hírt adtunk, szeptember 23-án megkezdődött a Szegedi Járásbíróság bíráinak és igazságügyi alkalmazottainak a Szeged, Széchenyi tér 4. szám alatti épületből a szomszédos épületbe költözése annak érdekében, hogy a Járásbíróságon további 15 tárgyalóterem kialakítására kerülhessen sor és a tömeges bevándorlással összefüggő bűncselekmények ügyeinek tárgyalásán túl a bírák többi ügyének intézése se szenvedjen hátrányt. A Szegedi Törvényszék irányába módosító törvény miatt indult eljárások iránt élénk sajtóérdeklődés mutatkozott, a törvényszék elnökének 2015 szeptember 15. napján megtartott nemzetközi sajtótájékozatóját követően Szegedi Törvényszék, illetőleg képviseletében a törvényszék elnöke és sajtószóvivője a televíziós hírműsoroknak hozzávetőlegesen 40 alkalommal, az on-line sajtóorgánumoknak mintegy 150 alkalommal, az írott sajtónak pedig közel 20 alkalommal adott nyilatkozatot. A Szegedi Törvényszék Sajtóosztálya és sajtószóvivői felé naponta tucatnyi telefonos és e-mailes érdeklődés, valamint megkeresés érkezett, amelynek igyekeztünk maradéktalanul eleget tenni. Észlelhető, hogy a sajtóérdeklődés a továbbiakban is töretelen, ugyanis a mai napon immár az ítéletek végrehajtásával összefüggésben számos kérdés érkezett. A Sajtóosztály minden megkeresésre igyekszik egyénileg, vagy azonos témájú megkeresések esetén sajtóközlemények útján választ adni. Köszönjük a média munkatársainak türelmét. A bíróság munkája iránt a nemzetközi média is erőteljes érdeklődést mutatott, a törvényszék elnökének nemzetközi tájékoztatóját követően a tárgyalásokon többek között a CNN, a BBC, a Europe 1, a Russian Television, az Al JAzeera és a Reuters képviselői vettek részt és kértek interjút.
13.02: Fiatalkorú migránsokat és bangladesi embercsempészt fogtak el Zalában
Letenye térségében nyolc fiatalkorú migránst, Tornyiszentmiklósnál pedig egy bangladesi embercsempészt és két utasát fogták el péntekről szombatra virradóra - közölte szombaton a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság. A nyolc fiatalkorú fiú Szerbia felől érkezett Magyarország területére, az M7-es autópályán, Letenye közelében vették őket észre péntek este. A magukat szír állampolgárnak valló fiatalok nem tudták igazolni, hogy jogszerűen tartózkodnak Magyarországon, ezért idegenrendészeti eljárást kezdeményeztek ellenük. Szombat hajnalban a magyar-szlovén határnál, a Tornyiszentmiklós-Pince határátlépési pontnál, a régi közúti határátkelőhelyen állítottak meg a rendőrök egy francia rendszámú személyautót, amit egy 50 éves bangladesi állampolgár vezetett. A kocsiban még két bangladesi férfi ült, akiknek nem voltak olyan okmányaik, amelyekkel továbbutazhattak volna Magyarországról. A sofőrt őrizetbe vették és embercsempészés megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárást indítottak ellene. A bűncselekmény elkövetéséhez használt járművet a rendőrség lefoglalta.
12.41: Továbbra is folyamatosan érkeznek a migránsok Zákányba
Továbbra is folyamatosan érkeznek a migránsok Zákányba, szombat délelőtt újabb 3000 illegális bevándorlót fogadtak a somogyi település vasútállomásán, ahonnan a regisztrációs pontokra viszik őket - tudósított az M1 aktuális csatorna. A beszámoló szerint most érkezettek többségét a barcsi határról hozták buszokkal, másokat vonattal jöttek a horvát-magyar határig, ahonnan rendőrök kísérik őket a vasútállomásra, ahol egy 15 kocsiból áll szerelvény korábban már elindult Hegyeshalom felé, a másikra - egy ugyancsak legalább 15 kocsiból álló szerelvényre - a déli órákban szállítják fel a migránsokat a rendőrök. Zákányba az előrejelzések szerint szombaton még 4-5, egyenként 1000-1500 migránst szállító vonat érkezése várható Horvátországból.
12.36: Tízezer migráns érkezett Horvátországba, támadják a kormányfőt
Rekordszámú, tízezer migráns érkezett pénteken Horvátországba, a migránsválság ottani kezdete óta már 65 ezren léptek az ország területére - közölte szombaton a horvát belügyminisztérium. A horvát sajtóban közben keményen támadják
Zoran Milanovic
horvát miniszterelnököt a migránsválság kezelése, a zágrábi-belgrádi autópálya lezárása, illetve amiatt, hogy feszültséget gerjeszt Magyarországgal és Szerbiával. A zágrábi belügyi közlemény szerint az éjszaka további 1200 migráns lépte át Horvátország keleti határát. A legnagyobb áradat Tovarnik, Újlak (Ilok) és Strosinac környékére érkezett, a menedékkérők egy része az opatovaci ideiglenes befogadóhelyen van, ahonnan a magyar határátkelők felé szállítják őket. A minisztérium azzal számol, hogy a magyar határzár és a hideg, esős napok közeledtével a Törökország, illetve Görögország felől érkező menekültek várhatóan "melegebb útvonalat" választanak, Albánián és Montenegrón keresztül fognak haladni. Emiatt a déli Dubrovnik-Neretva megyében már folynak az előkészületek a menekültek befogadására, naponta három-ötezer ember érkezésére számítanak. A horvát sajtó és ellenzéki vezetők keményen bírálják Zoran Milanovic miniszterelnököt a Zágrábot Belgráddal összekötő autópályán fekvő határátkelő lezárása miatt. A hétfői horvát döntést szerb ellenintézkedések követték, napokra megbénult a két ország közötti személy- és teherforgalom, komoly diplomáciai vita bontakozott ki a két ország között, és végül Zágráb péntek este, az Európai Bizottság nyomására feloldotta zárlatot, Belgrád pedig az ellenintézkedéseket. A Vecernji List azt írta szombati kommentárjának címében, hogy mindez "költséges játék volt, amelybe Milanovicnak nem kellett volna belemennie". A lap szerint "le a kalappal" előtte azért, ahogyan viszonyult a menekültekhez, még akkor is, ha a szomszédos országokkal nem a diplomáciai szokásoknak megfelelően járt el. A hősködés és a szerb kormányfővel való kekeckedés azonban költséges és szükségtelen színjáték volt, és szerencsére nem tartott tovább, mert ez még nagyobb veszteséghez és túlkapásokhoz vezethetett volna. "A blokádok és zsarolások elfogadhatatlanok egy sor politikai ok miatt, kiváltképpen olyan időben, amikor az országoknak egymással kommunikálniuk kell, és a legkedvezőbb megoldásokat keresniük maguk és a menekültek számára" - írja az újság. A Jutarnji List internetes felületén idézi Tomislav Karamarkót, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) jobboldali ellenzéki párt elnökét, aki szerint a baloldali miniszterelnök a horvát migránsválság tíz napja alatt "álhumanistából álharcossá vált", mert először arra szólította fel a migránsokat, hogy haladjanak át a nem létező folyosón, majd bezáratta a határokat, választás előtti megfontolásokból gerjesztette a feszültséget Szerbiával és Magyarországgal, hogy a végén kapituláljon az EU, Szerbia és az üzletemberek nyomására. A határ magyar oldalán felhúzott szögesdróttal kapcsolatban Karamarko azt mondta, hogy mivel az EU-nak még nincs egységes válasza a migránsválságra, minden ország a saját módján jár el. Felhívja a figyelmet arra, hogy Günter Verheugen német szociáldemokrata politikus, aki 1999-2004 között volt uniós bővítési biztos, azt mondta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt próbálja csinálni, amit a németek várnak tőle, hogy ne kelljen önmaguknak ugyanazt megtenniük. "Ha ezt mondja egy német SPD-s, akkor miért érez Milanovic miniszterelnök olyan erős késztetést leszámolni Orbánnal, miközben tudvalevő, hogy Magyarország eddig menekültek százezreit fogadta be, és jelenleg kizárólag Magyarországon át mennek a Horvátországból Németországba tartó menekültek?" - firtatja Karamarko, aki szerint a migránsokat emberségesen kell fogadni és azonosítani, hogy az őket fogadó szomszédos országok tudják, kik lépnek a területükre.
11.53: Cseh miniszter: a V4-ek tábort létesíthetnének Magyarországon
Martin Stropnicky
cseh védelmi miniszter úgy véli, hogy a visegrádi csoport (V4) közös erővel egy tábort létesíthetne Magyarországon, amelyben először regisztrálnák, majd elosztanák a menedékkérőket. "A tábor, mint hivatalos téma, egyelőre még nem került napirendre, de szeretném előterjeszteni a kormányban" - mondta Stropnicky abban az interjúban, amelyet szombaton közölt a Právo című független cseh baloldali napilap. Jelenleg Csehország tölti be a V4-ek soros elnöki tisztségét, és Prága ennek alapján kezdeményez közös lépéseket a migrációs válság megoldása érdekében. "A visegrádi négyes elnöklő országa vagyunk. Véleményem szerint jó lenne felajánlani a magyaroknak, hogy közös erővel egy tábort létesíthetnénk. Ezt azt jelenti, hogy egyikünk biztosítaná az ellátást, a másik a védelmet, megint más az orvosokat, az ágyakat" - fejtette ki elképzelését a cseh védelmi miniszter. Úgy vélte: ez egy nagy tábor lehetne, ahol a menekülteket regisztrálhatnák, hogy megállapítsák, honnan jönnek, és elosztanák őket olyan helyekre, ahol esély van alkalmazásukra. "A magyarokkal tartjuk a kapcsolatot. Egyelőre főleg az alapvető anyagi dolgok hiányzanak nekik, olyanok, mint az egyszerű kamionok, tábori konyhák vagy építőipari gépek, mert a kerítést egészen a román határra áthúzzák" - mondta a miniszter. A magyarok most pontosítják, hogy mire lenne szükségük - tette hozzá.
Josef Becvár
, a cseh hadsereg vezérkari főnöke pénteken a közép-morvaországi Libavában azt közölte, hogy Csehország húsz katonát, közlekedési eszközöket, tábori konyhát és egy földfúrót küld Magyarországra, hogy segítsen megoldani az illegális bevándorlással összefüggő gondokat. Stropnicky a szombaton megjelent interjúban azt mondta, hogy várhatóan néhány tucat, mintegy ötven cseh katona menne Magyarországra. A cseh katonák és a műszaki eszközök várhatóan október 15-től mintegy két hónapig lesznek Magyarországon - mondta Becvár. Csehország korábban a menekültválsággal kapcsolatban már 50 darab nagy befogadóképességű katonai sátort is küldött Magyarországra. A cseh katonák és műszaki eszközök Magyarországra küldésének konkrét feltételeiről a két ország hadseregének képviselői október elsején egyeztetnek - mondta a vezérkari főnök. Josef Becvár megjegyezte, hogy Magyarországon keresztül rendkívül nagy számú menekült halad át Nyugat-Európa felé, ezért az országnak szüksége van segítségre. A magyar-szerb határon felépült határzárral kapcsolatban Stropnicky leszögezte: "bár nem vagyok híve a kerítéseknek és a falaknak, megértem a magyarokat, hogy ilyen, aránylag kemény" intézkedést hoztak.
10.44: Több mint 1600 migráns érkezett Hegyeshalomba
Több mint 1600 migráns érkezett szombat délelőtt Hegyeshalomba a gyékényesi vasútállomásról - tudósított az M1 aktuális csatorna. A tudósítás szerint a migránsok rendőrök kíséretében elindultak a magyar-osztrák határ felé. Ott önkéntesek, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Vöröskereszt munkatársai várják őket élelmiszerrel, itallal, valamint orvosi segítséggel. A tudósító elmondása szerint a migránsok esőkabátokat, takarókat is kaptak a hűvös, esős időre tekintettel.
10.22: Tekercsekben áll a lebontott drótakadály a magyar-szlovén határon
Az oldalra állított acél mobilkapuk mellett tekercsekben áll a lebontott drótakadály a magyar-szlovén határnál, miután pénteken eltávolították az ideiglenes műszaki határzárat - tapasztalta a helyszínen szombaton az MTI tudósítója. A Belügyminisztérium péntek esti tájékoztatása szerint kísérleti feladatként emelték az akadályt. A Tornyiszentmiklós-Pince határátlépési ponton, a régi, közúti átkelőnél a fűben hevernek a pengésdróttekercsek, amelyeket két nappal korábban még három sor magasságban kezdtek kihúzni a katonák a határvonaltól néhány méterre. Az ugyancsak akkor kihelyezett mozgatható acélkapuk az út mellé fordítva állnak. Az alig kétszáz méterre lévő M70-es autóúton, a szlovén A5-ös autópálya csatlakozási pontján most már nyoma sincs a drótakadálynak, csupán a mobilkapuk állnak a ki- és belépő oldalon a sztráda korlátja mellé állítva. Az autóúton és a közúti határnál egyaránt folyamatos a magyar rendőri és honvédségi jelenlét, míg a szlovén oldalon a jó egy hete bevezetett szúrópróbaszerű határellenőrzés miatt szintén állandóan jelen vannak a szlovén rendőrök. Mindezek az intézkedések azonban sem az autópályán, sem a közúti átkelési pontnál nem okoznak semmiféle fennakadást a határforgalomban. A Belügyminisztérium pénteken késő este közölte az MTI-vel, hogy pénteken délután felszedték a kísérleti drótakadályt a magyar-szlovén határon. Hangsúlyozták, hogy a drótakadály telepítésére a Magyarország déli határszakaszán szükséges határzár kiépítése miatt, kizárólag kísérleti feladatként került sor. A közlemény szerint az esetleges félreértések elkerülése érdekében Pintér Sándor belügyminiszter hétfőn délelőtt határtalálkozón tisztázza Vesna Györkös Znidar szlovén belügyminiszterrel a határellenőrzés és a járőrözés rendszerét. A két ország rendőri vezetője a jövőben tájékoztatja egymást a magyar-szlovén határszakaszon és a határ közelében folyó tevékenységről.
9.13: Szakértő: az unió országai kezdenek egy irányba mozdulni
Az Európai Unió országai a bevándorlás ügyében kezdenek egy irányba mozdulni, de még van mit összehangolni - mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője szombaton, az M1 aktuális csatornán.
Tamási Anna
beszélt az érintettek integrációjának problémájáról, mint kifejtette: az érkezők inkább őriznék a saját hagyományaikat, közösségtudatuk pedig erősebb az európaiakénál. Mindez szerinte feszültséget fog okozni. A mintegy kétmillió, Németországban élő törökről szólva rámutatott: integrációjuk nem sikeres, egy párhuzamos társadalom jött létre. Hozzátette: mindennek anyagi vonzata is van, amelynek vállalására szerinte még Németország sem képes.
8.00: Felszedték a drótakadályt a magyar-szlovén határon
Felszedték a kísérleti drótakadályt a magyar-szlovén határon pénteken délután - közölte a Belügyminisztérium pénteken késő este, hangsúlyozva, hogy a drótakadály telepítésére a Magyarország déli határszakaszán szükséges határzár kiépítése miatt, kizárólag kísérleti feladatként került sor. A közlemény szerint az esetleges félreértések elkerülése érdekében
Pintér Sándor
belügyminiszter szombaton délelőtt határtalálkozón tisztázza
Vesna Györkös Znidar
szlovén belügyminiszterrel a határellenőrzés és a járőrözés rendszerét. A két ország rendőri vezetője a jövőben tájékoztatja egymást a magyar-szlovén határszakaszon és a határ közelében folyó tevékenységről.
Orbán Viktor
miniszterelnök pénteken délelőtt Bécsben már jelezte, hogy a magyar kormány Szlovénia és Magyarország közé nem akar kerítést építeni. A kormányfő az osztrák partnereivel folytatott megbeszélései után tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a magyar-szlovén határon most terepmunka zajlik, hogy "kitakarítsák" a határsávot, alkalmassá téve ezzel mobil eszközök elhelyezésére. Mivel azonban Szlovénia tagja a schengeni övezetnek, arra a határszakaszra semmi olyat nem szabad felépíteni, amit nem lehet "eltakarítani" egy napon belül - közölte Orbán Viktor.
Pénteken 8159 illegális bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök - a legfrissebb hírek a migrációról a szegedma.hu-n!KLIKK: http://szegedma.hu/?p=574544
Posted by Szegedma Hírportál on 2015. szeptember 26.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.