Közélet

Egy-két héten belül indul a szúnyogirtás Csongrád megyében

Egy-két héten belül indul a szúnyogirtás Csongrád megyében

2015. június 3., szerda
Egy-két héten belül indul a szúnyogirtás Csongrád megyében
szunyogirtas04_gs

Idén jelentős csípőszúnyog-ártalomra lehet számítani, így az országos szúnyoggyérítési program központi megvalósítására 1,5 milliárd forintot irányzott elő a kormány. Megyénkben is hamarosan felszállnak a repülők, a környezetgazdálkodási társaság pedig az országos programtól függetlenül a gyálaréti Holt-Tiszánál végzett kémiai szúnyogirtást.

Az országos szúnyoggyérítési program központi megvalósítására másfél milliárd forintot biztosít a kormány a központi büdzséből a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság részére – olvasható a június 2-án megjelent Magyar Közlönyben. A kormányhatározat értelmében a szükséges kötelezettségvállalások megtételére a belügyminisztert jelölte ki a kormány. „A határozat az idén várható jelentős csípőszúnyog-ártalom elleni hatékony védekezéssel indokolta a központosítást. Eddig a szúnyogirtást az önkormányzatok rendelték meg, általában közbeszerzés keretében bízták meg a vállalkozókat” – írta az MTI. A szúnyoggyérítést – akárcsak tavaly – most is a katasztrófavédelmi igazgatóságok felügyelik. Ezzel kapcsolatban

Molnár Krisztina

tűzoltó hadnagy, megyei katasztrófavédelmi szóvivő arról tájékoztatott, hogy Csongrád megyében 1-2 hét múlva indul a szúnyogirtás. Felkerestük

Makrai Lászlót

, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatóját is, aki arról tájékoztatott, hogy Szegeden eltérő rendszer szerint hatékonyabban működik a szúnyoggyérítés, amit komoly tudományos háttérrel szakmai csoport irányít. Alapját a biológiai lárvairtás képezi, melyek felmérése folyamatos márciustól szeptemberig. A légi kémiai irtás csak másodlagos, kiegészítő jellegű. A gyálaréti holtágnál most légi, kémiai szúnyogirtást zajlott szerda este, miután a rendszeres hétfői felmérés jelezte, hogy megemelkedtek a csípésszámok.

A biológiai szúnyoggyérítésről rendezett konferencián

márciusban Makrai László elmondta, hogy Szegeden 2012-ben kezdték el feltérképezni a szúnyogok élőhelyeit, ami a biológiai szúnyoggyérítés alapja. A társaság idén már 200 víztestet vizsgál szükség szerint de legalább kétheti rendszerességgel, figyelve a szúnyoglárvák fejlettségi stádiumát, ami alapján elrendelik a biológiai védekezést. Már márciusban arról nyilatkozott portálunknak Makrai, hogy a gyálaréti Holt-Tiszánál – ahol termálvíz befogadóbázisa van az ottani cégeknek, és szennyvízbefogadó is volt korábban holtág – a megemelkedett vízhőmérséklet miatt hamarabb fejlődnek ki az imágók és repülnek ki a szúnyogok. Makrai elmondta, a szegedi költségvetésben évről-évre 30-40 millió forint szerepel szúnyog és rágcsálóírtásra. A tényleges évenkénti költségek változnak az időjárás függvényében, 2011 előtt volt, amikor 120 millió forintot fordítottak erre a célra. Azt követően viszont átálltak a biológiai módszerre, s ezzel harmadára esett vissza a költségigény.

Lassan végérvényesen beköszönt a nyár, ezzel együtt hamarosan kezdődik a szúnyogirtás is Szegeden - részletek ITT: http://szegedma.hu/?p=543659 Posted by Szegedma Hírportál on 2015. június 3.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.