Közélet

LMP: "Nem lehet minden felelősséget a kormányra hárítani"

LMP: "Nem lehet minden felelősséget a kormányra hárítani"

2014. december 17., szerda
LMP: "Nem lehet minden felelősséget a kormányra hárítani"
lmp_sajttaj_gs

A költségvetésről szóló közgyűlési előterjesztést kritizálja a Lehet Más a Politika szegedi szervezete, pontosabban, a szociális ellátások csökkentését, a bérleti díjak növelését, a tömegközlekedést érintő áremeléseket és a parkolási rendszer átalakítását.

"Kétségtelenül látszódott az elmúlt hetekben, hónapokban, mióta felállt az új közgyűlés és mióta tudjuk, hogy a kormánynak milyen céljai, szándékai vannak a következő évben a szociális ellátórendszerrel kapcsolatban, kiderült, hogy egy Szeged típusú városban mindenképpen forrásokat kell találni azokra a költségekre, melyeket korábban központi költségvetésből lehetett finanszírozni, mint például a szociális ellátás" - mondta el

Szentistványi István

, az LMP szegedi önkormányzati képviselője. "A lakásfenntartási támogatást, az adósságcsökkentési támogatást eleve megszünteti ebben a formájában a kormányzat és az ezekhez hasonló típusú támogatásokat helyi önkormányzati szinten kell majd kigazdálkodni" - tette hozzá. A képviselő kiemelte, hogy az IKV-nál a különböző típusú bérleti díjak kapcsán 4,5 százalékkal emelkedne évente a bérlet díj, mindhárom típus, szociális célra, költségalapú és piaci céllal kiadott lakások esetében ugyanez a logika működne, ami néhány év alatt 25%-os bérleti díj növekedést jelenthet. "Érzékeljük, hogy sok a lakás, háztartás, család - és egyre több - akik nagyon nehezen tudják fenntartani lakásukat, milyen nagy mértékű eladósodottság és már eddig is a határon billegett, vagy túl van már azon, hogy viselje a lakásfenntartás költségeit. Ha minden lakás tekintetében 25%-al nő a bérleti díj és társul azzal, hogy a szociális ellátórendszert a végletekig lebontották, nem sok jóra számíthatunk" - emelte ki Szentistványi István. "Óvatosabb, megfontoltabb intézkedést tartunk szükségesnek, egyrészt nem értjük, miért kell 5 évre előre döntést hozni, évről évre kellene dönteni, illetve a különböző lakástípusok, lakbérek esetében differenciálni kellene a bérleti díjakat, ne 4,5% legyen, hanem 4,5%, 2,5% és 0% a három lakástípusnál" - tette hozzá. "Kevés szó esik arról, hogy kieső pénzeket próbálnak pótolni" - fejtette ki

Tanács Eszter

, az LMP Csongrád megyei elnöke, aki kiemelte, hogy a parkolás esetében, mint zöld párt, támogatják,hogy kordában tartsák a város autóforgalmát. "Szegeden nem olcsó a parkolás, egy órára eső nettó minimálbér 382 Ft, egy óra parkolás 480 Ft" - világított rá Tanács Eszter. Felhívta a figyelmet arra, hogy, ugyan ki akarják terjeszteni a zöld, legdrágább zónát, de maga a terület nem növekszik, hanem a másik két zóna területe csökken. Ez a rendszer eddig is bizonyos helyekre koncentrálta a parkolást, a zónahatároknál, de ezt annyira kitolják, hogy a külső részekről a belvárost el sem lehet érni, tehát nem lesz értelme ott parkolni, illetve bizonyos zónák teljes mértékben lecsökkennek. "Alternatívát kell biztosítani annak, aki úgy dönt, hogy leteszi az autót: kerékpárt vagy tömegközlekedést, azonban Szegeden lassú a tömegközlekedés és drága is, 2010 és 2014 között több, mint 20 százalékkal növekedtek a bérletárak, az áremelés pedig elriasztja az embereket a tömegközlekedéstől, ami végül bevételkiesést okozhat" - mondta el. Tanács Eszter szerint a családokat és a nyugdíjasokat sújtja legjobban az áremelés a nyugdíjas- és diákbérletek árának növelése által. "Nem lehet minden felelősséget a kormányra hárítani" - jelentette ki a zöld párt megyei elnöke. "Egy Szeged méretű városnál az önkormányzatnak van akkora mozgástere, hogy a lakosokat valamilyen szinten megkímélje a negatív intézkedések hatásaitól" - fűzte hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.