Az Európai Parlament (EP) által megbízott független szakértők tanulmánya szerint Magyarország jó úton jár a fogyatékossággal élő személyek foglalkoztatásában - közölte pénteken Kósa Ádám fideszes EP-képviselő.
A politikus, az uniós parlament egyetlen siket tagja tavaly kezdeményezte a foglalkoztatási és szociális bizottságnál, hogy független szakértőkkel vizsgáltassa meg, mennyire kifizetődő, ha pénzt szánnak a fogyatékkal élő személyek foglalkoztatására. A tanulmány különböző európai országok gyakorlatát elemzi abból a szempontból, hogy az egyes kormányzati intézkedések megérik-e a ráfordítást, növelik-e a foglalkoztatottságot, illetve annak révén az adó- és járulékbevételeket. Bár a szerzők elismerik, hogy a fogyatékossággal élő személyek munkához jutása nem csupán számszerűsíthető előnnyel jár, munkájukban a költség-haszon elemzés módszerét alkalmazták, és úgy találták, hogy mind a védett munkahelyek, mind a piaci munkahelyek megtartása érdekét szolgáló ésszerű alkalmazkodás révén sikerrel vonhatók be a munkaerőpiacra a megváltozott munkaképességű dolgozók - állapította meg a magyar EP-képviselő. A tanulmány - közölte Kósa Ádám - Magyarországgal kapcsolatban kiemeli a minősítési rendszer példaértékű átalakítását. Magyarországon új támogatási formaként jelent meg 2012-től a rehabilitációs kártya, amelyet a fogyatékkal, illetve egészségkárosodással élő emberek részére a nemzeti adóhatóság állít ki. A rehabilitációs kártya a foglalkoztatás teljes időtartamára teljes munkáltatói járulékmentességet biztosít, legfeljebb a minimálbér kétszeresének 27 százalékáig. A rehabilitációs kártyával foglalkoztatottak száma idén szeptemberben meghaladta a 30 ezer főt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.