Közélet

A fotoszintézis, a fotobionika és az ELI – nemzetközi konferencia Szegeden + FOTÓK

A fotoszintézis, a fotobionika és az ELI – nemzetközi konferencia Szegeden + FOTÓK

2014. október 21., kedd
A fotoszintézis, a fotobionika és az ELI – nemzetközi konferencia Szegeden + FOTÓK
eli_konf07_KF

Az ELI új távlatokat nyithat a mesterséges fotoszintézis és a fotobionika területén kutatók számára is – hangzott el azon a nemzetközi tudományos tanácskozáson, melyen tizenöt ország huszonhat fiatal kutatója is részt vesz több mint egy tucat, nemzetközileg elismert tudós mellett.

A kutatók és gazdasági szakemberek egyaránt úgy kalkulálnak, hogy maximum másfél évtizede van az emberiségnek a gyökeres gazdasági váltásra, vagyis el kell mozdulni a környezetbarát, megújuló, szoláris energiahasznosítás irányába. Ehhez azonban pontosan ismerni kell a természetben játszódó folyamatokat. A Szegeden épülő lézeres kutatóközpont, az ELI egyedi technikai lehetőségei révén többek között a természetes és mesterséges fotoszintézis, valamint a fotobiológiai kutatások terén is áttöréseket hozhat.

Garab Győző

, a MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont biofizikusa úgy értékelte, hogy a lézerberendezés segítségével a kutatók megérthetik azokat a molekuláris folyamatokat, amelyek révén a növényvilág a napfény energiáját átalakítva évmilliók óta biztosítja a teljes földi élet energiaszükségletét, és egyúttal gondoskodik bolygónk oxigénben gazdag atmoszférájának fenntartásáról is. Az SZBK biofizikusa arról tájékoztatott, hogy az október 23-áig tartó nemzetközi tudományos tanácskozás részeként nemzetközi munkaértekezletet is tartanak az ELI-hez kapcsolódóan, melyre 13 európai országból, továbbá az USA-ból és Szingapúrból is érkeztek nemzetközi szinten elismert tudósok az MTA SZAB-székházba. Ezen felül fiatal kutatók számára nemzetközi iskolát, amelyre 15 országból 26-an nyertek felvételt. A tanácskozás idején Szegeden fog ülésezni az EU COST PHOTOTECH hálózat tudományos tanácsa is, amely a nemzetközi iskola fő támogatója.

eli_konf04_KF

„Pillanatnyilag a fotoszintézis több millió éves termékeiből élünk, azokat bányásszuk ki kőolaj, földgáz és szén formájában, majd elégetjük. Ez hosszú távon nem fenntartható, környezeti katasztrófához vezet, vagyis szükséges egy gazdasági paradigmaváltás, ami a szénalapú gazdaságból a szoláris, vagy legalábbis egy környezeti szempontból biztonságos technológia felé fordul. Nagyon sokan tanulhatunk azokból a folyamatokból, amelyek az egész életet fenntartják a Földön, vagyis a fotoszintézisből, ami létrehozta az oxigénben gazdag légkörünket, ami karbantartja a széndioxidszintet, már amennyire ezt megengedi az emberiség ipari tevékenysége” – magyarázta Garab Győző biofizikus.

Tudományos áttörést hozhat az ELI-ALPS

Az Olaszországból érkezett

Giuseppe Sansone

kiemelte, hogy azokkal az új lézereszközökkel, amelyek az ELI-ben rendelkezésre fognak állni, új technikát lehet kifejleszteni, amelyek az eddigiektől eltérő megoldásokat kínálnak például a struktúra megállapításra területén. Lehetőség nyílik ugyanis egy femtoszekundum (10-15 másodperc, vagyis a másodperc milliomodrészének a milliomodrészének az ezredrésze) alatti időegységekben történő vizsgálódásokra, a cél ugyanis, hogy az attoszekundum (a másodperc 10-18 része) felé haladjanak.

Giuseppina Rea

a zöld fototechnológia fontosságáról beszélt, mint elmondta, másfél évtizeden belül meg kell találni a megoldást a széndioxid-kibocsátás jelentős csökkentésére, ezért van kiemelt jelentősége ezeknek a kutatásoknak. A Glasgow-i Egyetem munkatársa, a Nemzetközi Fotoszintézis Szövetség elnöke,

Richard Cogdell

az ELI kapcsán megjegyezte, ahhoz, hogy mesterséges úton reprodukálni tudják a természetben játszódó mechanizmusokat, meg kell ismerni azokat a lehető legaprólékosabban. Hozzátette, a technikai fejlődés és a kutatás kéz a kézben jár ezen a területen, hiszen ahhoz, hogy előrelépéseket tudjanak produkálni a tudósok, újabb és újabb fejlesztésekre van szükség. „Nemcsak a mérés, hanem a struktúraváltozás megfigyelése is lehetségessé válhat, ami régi vágya a kutatóknak. Ehhez egyre közelebb kerülünk azáltal, hogy gyorsabban tudunk mérni. A sejtfolyamatok vizsgálatában ez igazi forradalmat, áttörést jelenthet” – magyarázta Richard Cogdell. Az új koncepciók és a paradigmaváltás fontosságát hangsúlyozta az Amszterdami Egyetem munkatársa,

Roberta Croce

is az MTA SZAB-székházban.

eli_konf09_KF

„Nemcsak a természetbeli nagy molekulacsoportok vizsgálata valósítható meg az ELI berendezéseivel, hanem olyan pillanatfelvételek is készíthetőek lesznek reakció előtt, mellyel a molekulában lévő atom és elektronok mozgása is nyomon követhető” – emelte ki

Jan Kern

. A kutató vegyész arról is szólt, hogy az elektronok mozgásának a megismerésével leszűkíthetőek azoknak az anyagoknak a köre, amelyek felhasználhatóak a mesterséges fotoszintézishez, s ez nagy lendületet adhat a tudósok munkájához. A Berlinből érkezett

Michael Haumann

is a természetben játszódó, jól működő folyamatok és alapelvek minél aprólékosabb megismerését hangsúlyozta, ami elengedhetetlen, ha a megújuló energiaforrások irányába szeretnének nyitni. Mint elmondta, a megújuló üzemanyag és más környezetbarát megoldások széles körben történő alkalmazásához szükség van a kutatásokra, melyek kézzelfogható és praktikus technológiák kifejlesztését teszik lehetővé. Garab Győző összefoglalásként elmondta, ha meg akarjuk érteni azt, hogy a növények miként hasítják a vizet hidrogénné és oxigénné, akkor olyan berendezésekre van szükség, mint az ELI-ALPS. „Ha pedig meg is szeretnénk alkotni ezt mesterséges úton, akkor ilyen berendezések nélkül erre nincs lehetőségünk” – magyarázta. Megjegyezte, mivel az ELI rendkívüli távlatokat nyit a tudósok előtt, a nemzetközi konferencia szervezői a szegedi létesítmény építtetőit és működtetőit is szeretnék megismertetni a kutatókkal, ez is célja a nemzetközi konferenciának.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.