Októberben kerülhet a kormány elé a szociális életpályamodell és januártól léphet életbe – jelentette ki Czibere Károly államtitkár Kothencz János polgármesterjelölttel tartott sajtótájékoztatóján. Szegeden ez több mint ezer szakembert fog érinteni.
„A kormány elkötelezett a szociális szakemberek megbecsülésében. Mára sajnos azt kell látni, hogy magas a fluktuáció és már-már a munkát is akadályozó nehézséggel küzd ez a terület. A kormány a szociális szférában dolgozó munkatársak felé nemcsak a köszönetét szeretné kifejezni, hanem a bevezetni kívánt életpályamodellel középtávon is tervezhető, kiszámítható hivatást kíván teremteni” – közölte
Czibere Károly
, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára
Kothencz János
polgármesterjelölttel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Czibere elmondta, idén elkezdődött a szociális életpályamodell kidolgozása, mely munkába bevonták a civil, egyházi és önkormányzati fenntartókat és szakértőket is. „Hat munkacsoport dolgozott ki javaslatokat a bértáblával, a képzéssel és továbbképzéssel, az előmeneteli rendszerrel, az eredményeztetési rendszerrel, a szabályozási környezettel kapcsolatban rövid- és hosszútávra annak érdekében, hogy lényegesen vonzóbb legyen a szociális szakma” – jelentette ki az EMMI államtitkára. A cél, hogy a fiatalok számára is vonzóvá tegyék ezt a pályát, ezért is nevezte fontosnak a bérrendezést, mely mellé egy szakmai előmeneteli pálya is társul. „Azt szeretnénk, ha azokat a dolgozókat, akik nagyon régóta és elkötelezetten végzik ezt a munkát, meg tudnánk tartani az ágazatban, ők jelentik ugyanis a szociális szféra aranytartalékát” – fűzte hozzá Czibere Károly. A szakmai műhelyek egyben tartását is fontosnak nevezte, s kitért arra is, hogy a klienseket úgy lehet megbecsülni, ha a szakmai műhelyek jól működnek. „A szakmai tőke olyan befektetés, mai nagyon könnyen amortizálódik, de nagyon nehéz évtizedek munkájának újrateremtése. Ezért nem csupán bérfejlesztésről, hanem szakmafejlesztésről is szól az életpályamodell” – hangsúlyozta. Czibere arról is beszámolt, hogy a pedagógus életpályamodelltől eltérő rendszert dolgoztak ki a munkacsoportok, de a végzettség és a továbbképzések is számítani fognak a szakmai előmenetelnél. Kérdésünkre kifejtette, három olyan terület van, ahol megfigyelhető, hogy egymás elől viszik el a munkatársakat. „A legfontosabb, hogy a köznevelés, az egészségügy és a szociális területek közti versenyszituációt megszüntessük. 2015-ben nem tudunk annyi forrást biztosítani a szociális szféra számára, hogy elérje a pedagógusok bérszintjét, de reális célkitűzés, hogy az egészségügyi bértáblához zárkóztassuk fel a munkatársakat” – magyarázta az EMMI államtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.