Közélet

Túl a térköveken – az embereket képviseli Haág Zalán a Belvárosban és Rókuson

Túl a térköveken – az embereket képviseli Haág Zalán a Belvárosban és Rókuson

2014. augusztus 15., péntek
Túl a térköveken – az embereket képviseli Haág Zalán a Belvárosban és Rókuson
bemutatkozo_szorolap_2014_augusztus4

Haág Zalán az előző ciklusban az egyik belvárosi körzetet képviselte a választók bizalmából. Szeged jegyzője pár hónappal a választások előtt átrajzolta a körzethatárokat, így Haág Zalán körzetét háromfelé darabolta. A megmaradt rész újabb belvárosi és egy öreg-rókusi résszel egészült ki, most már a Damjanich utcától a Hunyadi, Klapka, Rákóczi, Lechner és Szent István téren át egészen a Tisza-partig húzódik. A 35 éves kereszténydemokrata városatyával az elmúlt ciklus eredményeiről és a következő évek feladatairól beszélgettünk.

- Amikor 2010-ben elnyerte mandátumát belvárosi körzetében, melyek voltak a legfontosabb teendői?

- A lepusztult játszóterek, kisközösségi sportpályák és terek fejlesztését kezdettől fogva kiemelt feladatomnak tekintettem, hiszen 2006 óta önkormányzati képviselőként nap mint nap szembesültem ezekkel a problémákkal. Az akkori szocialista közgyűlési többséget azonban ezek a gondok nem hatotték meg. Az elmúlt négy évben azonban – amikor összefogtunk az itt élőkkel és az új, polgári többségű közgyűléssel – látványos volt a fejlesztés, noha nem szórtunk el rá milliárdokat. A Lechner téren a kis- és nagyobb gyermekek játszótereinek megújítására 9 millió forintot fordítottunk, a Bertalan-híd lábánál a Római körúti játszótér több mint 4,5, a Szent György téri 1 millióból kapott új játszóeszközöket, és a Klapka téren is megújult a játszótér. Idén sem hagyjuk abba: a Stefánia játszóterére 3,2, a Bartók térire 3 millió forintot fordítunk. A Szent György téri sportpálya közel 8 millió forintból készült el, idén pedig a Klapka és a Lechner téren is átadunk a felnőttek sportolását szolgáló szabadtéri erőgépeket, kondigépeket közel 2,5 millió forintból. Az elmúlt ciklusban megújult a 4-es villamos vonala, a járművek kevésbé hangosak, a Tisza Lajos körúton több helyen díszburkolat lett elhelyezve, növények lettek telepítve. A Kazinczy utca – Tisza Lajos körút találkozásánál 11 millió forintból megújult az evangélikus templom előtti tér, az idén igyekszünk a közvilágítás hiányát is megoldani, ennek anyagi forrása javaslatomra szerepel az egyik költségvetési keretben.

- A választók rendszeresen megtalálták ügyes-bajos dolgaikkal?

- Szinte napi rendszerességgel fordultak hozzám az itt élők különböző problémáikkal. Ezek sokszor apró dolgoknak tűnnek, mégis fontosak egy-egy társasház vagy utca lakóinak mindennapjai szempontjából. Bár belvárosról van szó, az út- és járdajavítás, a díszburkolat hibáinak javítása, a növénytelepítés vagy épp gazirtás, a csatornák, utcák tisztán tartása ügyében számos megkeresést kaptam, és az esetek döntő többségében meg tudtuk ezeket oldani, illetve folyamatban van ezek megoldása. Az is előfordult a Szent István tér mellett, hogy két, a lakókat irritáló, zajos, részeg huligánokat vonzó szórakozóhelyet sikerült bezáratnunk. Fontos forgalomszabályozási problémák rendezését is sikerült „kijárnom”: a Szent Miklós és Gál utcák mentesültek az M43-as forgalmától, a Sóhordó utca egy részét egyirányúsítottuk, a Szent István teret pedig nagyrészt mentesítettük az átmenő-forgalomtól. Megkönnyítettük a belvárosi utcákban a kerékpáros közlekedést, miközben a gépjárművek számára az itteni utcák többségében 30-as övezet lett kialakítva, hogy az itt élők, és főleg a gyermekek biztonságérzetét növeljük. A Stefánia és a környező kis utcák is mentesültek a feleslegesen parkoló, illetve parkolóhely miatt köröző autóktól azáltal, hogy javaslatomra ingyenessé tettük a parkolást a rakparton. Választási győzelmünk esetén – amint az árvízvédelmi partfal kivitelezője levonul a területről – ismét csaknem teljes hosszában lehetővé válik a díjmentes rakparti parkolás.

- Azért elhanyagoltnak tűnő területek így is maradtak a belvárosban…

- Ez alól sajnos az én körzetem sem kivétel. Bár több utat sikerült leaszfaltoznunk az elmúlt években, még mindig van olyan utca a belvárosban és Rókuson is, melynek a rekonstrukciója nem tűr halasztást. Ezek egy része az idei költségvetésből kezdeményezésünkre megtörténhet, de a munkálatokat a jövőben nemcsak folytatnunk érdemes, de szükséges még nagyobb anyagi forrást is biztosítani erre a célra. Ugyanakkor a Lechner tér már az idén szinte teljes egészében megújulhat: a gyalogjárdák, az ivókút és a padok is megszépülhetnek az ősz folyamán. A Klapka tér rendbetételét, melyet Kalmár Ferenc képviselőtársam kezdett el, folytatni fogjuk Rókuson.

- Az egyházakkal, civil szervezetekkel milyen kapcsolatot sikerült kialakítania?

- Az egyházak közösségteremtő, -megtartó és szociális szerepét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ezért az elmúlt ciklusban a körzet egyházközségei – a Szent György téri és rókusi római katolikus, a Lechner téri görög katolikus, a Kálvin téri református, az evangélikus és a Kazinczy utcai görögkeleti – összesen közel 25 millió forinthoz jutottak az általam vezetett kulturális és egyházügyi bizottságtól közösségi terek kialakítására, kollégiumépítésre, temetői járda javítására vagy épp orgona-felújításra. Az idén is folytatnánk a körzet és a város egyházközségeinek támogatását – Szeged költségvetésében 30 millió forintot különítettünk el erre a célra –, azonban a polgármester érthetetlen módon zárolta ennek a pénznek a felhasználását. Azon leszünk, hogy az októberi önkormányzati választás után ezt a pénzt is megkaphassák az egyházközségek, akiket ez megillet.

teravato29_gs

Számos civil szervezetet, rendezvényt is támogattam az elmúlt években a körzetemben. Példaként említhetem a Születés Hete rendezvényt, a Szegedi Várjátékok vagy épp a belvárosban is végighaladó Kamionos Fesztivál megvalósulását, a Harmonikabarátok Körének vagy épp a Vakok és Gyengénlátók Szövetségének a támogatását. Több civil szervezetet pedig sikerült kedvezményes bérleti díj biztosításával ingatlanhoz juttatni, így ifjúságvédelmi vagy épp szociális, karitatív programjaikat meg tudják itt valósítani.

- Azt hihetnénk, a belvárosi-rókusi társasházas-magánházas övezetben kevesebb a nélkülöző ember, mint a panelnegyedekben…

- A Fidesz–KDNP-s kormány által végrehajtott rezsicsökkentés fontos volt a belvárosban és Rókuson élők számára is. De nehéz sorsú emberek sajnos itt is vannak, akiket én is igyekeztem támogatni. Pártom, a Kereszténydemokrata Néppárt a keresztény egyházak társadalmi-szociális tanítását igyekszik megjeleníteni és képviselni a politikában, s ez érvényes a helyi közéletre is. A szociálisan rászorulókat alkalmi ételosztással, a nyugdíjasokat és rokkantakat a Pick étteremben állandó szociális menüvel támogatjuk (ezt most kiterjesztjük újabb belvárosi területre és Rókusra is), a közgyűlés pedig az én javaslatomra fogadta el a kismamabérletet a szegedi közösségi közlekedésben, ami a gyermekvállalásnak mint a társadalom számára fontos célnak a szimbolikus elismerését is jelenti.

- A helyi sajtó sokat foglalkozik mostanában a hajléktalanhelyzettel a belvárosban – és a talán ettől függetlenül, talán ezzel összefüggésben jelentkező különböző rongálásokkal például a játszótereken. Mi lehet itt a megoldás?

- A legújabb probléma valóban a hajléktalanok ismételt nagyszámú megjelenése a körzet kiemelt pontjain. Ők az utóbbi hetekben tanúsított viselkedésükkel, életvitelükkel nemcsak az itt játszó gyermekek, vásárló, közlekedő emberek mindennapjait zavarják, hanem közegészségügyi problémát is jelentenek a Szent István, a Lechner és a Kálvin tér környékén. Természetesen nekik is vannak emberi jogaik, és ha önerőből nem tudnak úrrá lenni gondjaikon, a városi és kistérségi szociális ellátórendszernek kell mentőövet nyújtania számukra – az utcán tartani őket aligha szolgálja bárkinek az érdekét is. A problémát jeleztem a rendőrségnek és az illetékes szerveknek, és addig nem nyugszom, amíg azt itt élők megelégedésére ezt a problémát nem tudjuk rendezni. A rongálásokra gyorsan reagáltunk: a Szent György téri sportpálya megbontott hálókerítését, a leszaggatott kapuhálókat és letört kosárgyűrűket 140 ezer forintból állíttattam helyre. Ezek három évet kibírtak rongálás nélkül, remélem, legalább három évig nem kell majd közbeavatkoznunk. A Lechner téren egy csúszdát tettek tönkre vandál ismeretlenek – itt már ki is cseréltük az eszközt, a gyerekek újból birtokba vehetik. Bár a rongálás mindig bosszúságot okoz személyesen nekem is, 2010 előtt a vandalizmus kisebb visszhangot váltott ki, addig ugyanis az említett helyek annyira leromlottak és balesetveszélyesek voltak, hogy nem nagyon volt mit megrongálni rajtuk. A negatív esetek azonban nem veszik el a kedvünket, igenis folytatjuk például a Lechner és Klapka terek rekonstrukcióját már idén ősszel.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.