Közélet

Az Országgyűlés és a Bundestag elnökének közös nyilatkozata totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapjára

Az Országgyűlés és a Bundestag elnökének közös nyilatkozata totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapjára

2014. augusztus 23., szombat
Az Országgyűlés és a Bundestag elnökének közös nyilatkozata totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapjára

Huszonöt évvel a vasfüggöny lebontása után is fontos feladat emlékezni a tekintélyelvű és totalitárius rezsimek megdöntésére - hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke és a német Bundestag elnöke a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából szombaton kiadott közös nyilatkozatában - írja az MTI.

Kövér László

és

Norbert Lammert

kiemelte, hogy augusztus 23-nak, a Molotov-Ribbentrop-paktum aláírási évfordulójának a kommunista és a nemzetiszocialista bűncselekményeknek áldozatul esettek emléknapjaként kell bevonulnia a köztudatba. Az Európai Parlament állásfoglalásával kihirdetett emléknappal "a huszadik századi Európa állami terror és tömeggyilkosságok által meghatározott totalitárius diktatúráinak áldozatai" előtt tiszteleg a kontinens - tették hozzá. Rámutattak, hogy a hetvenöt évvel ezelőtt aláírt paktum "felosztotta kontinensünket a szovjet és a nemzetiszocialista erőszakuralmi rendszerek között", és még évtizedekig döntően meghatározta Európa sorsát a második világháború következtében tartóssá vált megosztottság révén. Európa egységét nem lehetett volna helyreállítani a Magyarországon, Lengyelországban, az egykori Csehszlovákiában és NDK-ban végbement szabadságmozgalmak nélkül - húzta alá az Országgyűlés és a Bundestag elnöke. A közös cél a demokrácia, a jogállamiság és az egyenjogú tagság az európai népek politikai és gazdasági uniójában - emelte ki Kövér László és Norbert Lammert. Európában 2011 óta tartják augusztus 23-án a totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapját. 1939-ben ezen a napon írta alá

Vjacseszlav Molotov

szovjet külügyi népbiztos és

Joachim von Ribbentrop

német külügyminiszter Moszkvában a szovjet-német megnemtámadási szerződést. A paktum titkos záradékában a náci Németország és a sztálini Szovjetunió megegyezett kelet-európai érdekszférájuk határaiban. Ez volt a közvetlen előzménye a második világháborúnak, amely Lengyelország német megtámadásával néhány nap múlva, 1939. szeptember 1-jén robbant ki.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.