Közélet

A nyílzáporon folytatódik a Csongrád megye nemzeti értékeit bemutató roadshow + FOTÓK

A nyílzáporon folytatódik a Csongrád megye nemzeti értékeit bemutató roadshow + FOTÓK

2014. június 26., csütörtök
A nyílzáporon folytatódik a Csongrád megye nemzeti értékeit bemutató roadshow + FOTÓK
belso_ertekek_kiszombor002

Ópusztaszer és a VIII. Nyílzápor és Íjásztalálkozó lesz a következő állomása a Csongrád Megyei Önkormányzat (CSMÖ) által indított, a megye nemzeti értékeit bemutató megyejárásnak.

A „Belső értékek Csongrád megyében” elnevezésű eseménysor az ópusztaszeri rendezvény második napján, június 28-án folytatódik. A látogatók a CSMÖ munkatársai segítségével – amellett, hogy képet kaphatnak a Csongrád Megyei Értéktárban szereplő jelenleg 31 értékről, köztük a Feszty-körképről, „A magyarok bejövetele” c. monumentális körképfestményről – segítséget is kaphatnak annak az adatlapnak a kitöltéséhez, amelyen elektronikus formában javaslatot tehetnek újabb elemek felvételére valamely értéktárba. Szalámival, kolbásszal, mangalicatermékekkel, libazsíros kenyérrel, hozzá makói hagymával, valamint szegedi fűszerpaprikával, szentesi paprikával és csongrádi kadarkával készülnek az ópusztaszeri íjászrendezvényre a megyei önkormányzat munkatársai. Az agrár-, élelmiszeripari értékek kóstoltatása mellett bemutatnak a CSMÖ faházában többek között hímzett és kerámia termékeket, szegedi papucsot, régi szódásüveget valamint különböző, Csongrád megye értékeit ismertető kiadványokat is. A faház melletti sátorban szakmai beszélgetések zajlanak majd, amelyek keretében teljes körű információval szolgálnak arról, hogyan lehet valami települési, megyei szintű nemzeti érték, mi a kiemelkedő nemzeti érték, mi a hungarikum, illetve, hogy mit tartalmaz a vonatkozó törvény és kormányrendelet. Segítenek abban is, hogy maguk a lakosok hogyan tehetnek javaslatot újabb elemek felvételére valamely értéktárba.

Csongrád megye értékei Szegeden

A Csongrád Megyei Értéktárat bemutató tízhelyszínes megyejárás első állomása Szeged volt, mivel legtöbb azonosított értékünk a megyeszékhelyhez kötődik. A programsorozat szempontjából is kedvező időpontján túl azért esett a választás a Szőregi Rózsaünnepre, mert a rózsatermesztés szőregi hagyománya jelképe mindannak, ami valódi nemzeti értékünk: a kitartó munkának, egymás segítésének, a tökéletességre törekvésnek. A rendezvényen minden évben átlagosan 10-15 ezer látogató vesz részt. A Szőregi Rózsaünnepen

Magyar Anna

, a Csongrád Megyei Közgyűlés, egyben a Csongrád Megyei Értéktár Bizottság elnöke mondott megnyitó beszédet

Rózsavölgyi József

szegedi önkormányzati képviselő mellett. Szegeden egyébként folyamatosan ismerkedhetnek Csongrád Megye Értéktárával az érdeklődők: a Szeged és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft.-vel fennálló kiváló szakmai kapcsolatnak köszönhetően a Széchenyi téri információs pavilonban egész nyáron megtalálhatóak a CSMÖ értéktárral kapcsolatos információs anyagai.

A megyejárás második állomása Kiszombor volt

Kiszomboron a Római katolikus kerektemplom és a Rónay-kúria is bekerült – ráadásul elsőként – a Csongrád Megyei Értéktárba – ezért örült különösen

Szegvári Ernőné

polgármester annak, hogy a „Belső értékek Csongrád megyében” program „megállt” a nagyközségben is. A településen évről évre megszervezett Tűzugráson, amelyet látványos, a határon túli települések hagyományait is bemutató néptánc fesztivál előz meg, általában mintegy 500 látogató vesz részt. Az eseményen egyébként a megyejárástól függetlenül is nagy hangsúlyt fektetnek hagyományainkra, megyénk kincseire: a gyerekek például ismerkedhettek a citerával, sőt, akár maguk is faraghattak hangszert. A Csongrád Megyei Önkormányzatot a rendezvényen

Orbán Imre

, a Csongrád Megyei Közgyűlés képviselője, Civil kapcsolatokért felelős tanácsnok képviselte.

A megye valamennyi járásában felbukkannak nemzeti értékeink

A Csongrád Megyei Értéktárat bemutató megyejárás során – június 20. és szeptember 7. között – a CSMÖ munkatársai felkeresik a megye valamennyi kistérségét (járását), kiemelten azzal a céllal, hogy elősegítsék a számos, részben még rejtett érték közkinccsé válását. A CSMÖ 10 olyan hagyományos, évente visszatérő és sok látogatót vonzó rendezvényen jelenik meg, amellyel a megye egész területét lefedi. A „Belső értékek Csongrád megyében” elnevezésű eseménysorozat a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, kutatásának, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására kiírt HUNG-2014 B kódszámú pályázat keretében valósulhat meg. A rendezvénysorozat a Földművelésügyi (korábban Vidékfejlesztési) Minisztérium és a Hungarikum Bizottság támogatásával valósul meg. A pályázaton a Csongrád Megyei Önkormányzat 1,3 millió forintot nyert a projekt lebonyolítására.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.