Közélet

"Nyelvi őrjáratot" vezetne be egy szerb párt a Vajdaságban

"Nyelvi őrjáratot" vezetne be egy szerb párt a Vajdaságban

2014. május 14., szerda
"Nyelvi őrjáratot" vezetne be egy szerb párt a Vajdaságban

Óriási felháborodást váltott ki a Vajdaságban a konzervatív, nacionalista Szerbiai Demokrata Párt (DSS) egyik képviselőjének javaslata, amely szerint úgynevezett nyelvi őrjáratot vezetnének be a Vajdaság magyarok lakta részein, hogy ellenőrizzék: az ott élők beszélnek-e szerbül.

A szerbiai politikusok és közszereplők szerdán egyhangúlag ítélték el

Milenko Jovanovnak

, a DSS képviselőjének erre vonatkozó előző napi kijelentését. Szerbiában a hivatalos adatok szerint mintegy 250 ezer magyar él. Azokon a településeken, ahol arányuk meghaladja az összlakosság 15 százalékát, a szerb mellett a magyart is hivatalos nyelvként lehet használni. Jovanov azt mondta: tudomása szerint vannak olyan települések, ahol senki sem tud szerbül. "Utánajárunk annak, hogy a Szerbiában élő magyarok beszélik-e és ha igen, milyen szinten a szerb nyelvet, így ne történhessen meg az, hogy egyes helységekben ha az ember szerbül szólal meg, nem tudja magát megértetni a helyi lakossággal" - hangsúlyozta. Magyarázata szerint a "nyelvi őrjárat" válaszlépés lenne a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) úgynevezett nyelvi rendőrségére, amelyet körülbelül egy hónapja "állítottak fel" azzal a céllal, hogy megvizsgálja, valóban hivatalos használatban van-e a magyar nyelv azokon a helyeken, ahol a lakosság aránya azt indokolja. A DSS bejelentésére Várady Tibor nemzetközi jogász - aki egyben tagja az MNT-nek - úgy reagált: természetes, hogy a kisebbségeknek ismerniük kell a többségi lakosság nyelvét, de nem kell erre kényszeríteni őket. Szerinte a nemzeti tanácsok és az iskolák együttműködésével lehet ezt a problémát a leghatékonyabban orvosolni. Emlékeztetett arra, hogy az MNT egyik kiemelt célja a szerb nyelvi felzárkóztatás.

Muskinja Heinrich Anikó

vajdasági tartományi ombudsman is elítélte a DSS tervét, szerinte az ilyen bejelentések ronthatják a nemzetek közötti viszonyt a Vajdaságban, félelmet keltenek a nemzeti kisebbségek körében. Leszögezte emellett, hogy a politikai szervezeteknek nincs jogosultságuk ilyen jellegű tevékenységre, különösen akkor nem, ha azt "politikai reklámra" akarják használni, éppen akkor, amikor Magyarország és Szerbia kapcsolata nagyon jó.

Meho Omerovic

, a tartományi kisebbségjogi bizottság elnöke ennél is erősebben fogalmazott. Szerinte "ellenkezik a józan ésszel" a magyarokat vizsgáló nyelvi őrjárat ötlete. A felvetéssel kapcsolatban

Pásztor Bálint

, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti frakcióvezetője kifejtette: nem tudja, melyik jogszabályban szerepel az a kitétel, miszerint a nemzeti kisebbségek képviselőinek beszélniük kell szerbül. Hozzátette azonban: ez természetesen nem jelenti azt, hogy a kisebbségeknek saját érdekükben nem kell elsajátítaniuk annak az országnak a nyelvét, amelyben élnek.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.