Jövő év februárjában lép életbe az az európai uniós rendelet, amely alapján minden tőzsdei és tőzsdén kívüli határidős és opciós ügyletről jelentést kell készíteniük az ügyletben résztvevőknek. A jelentési kötelezettség a nem pénzügyi vállalkozásokra is vonatkozik.
A származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló EU-rendelet (EMIR) alapján 2014. február 12-től az összes derivatív tranzakció adatát az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) felé kell jelenteni. Ide tartoznak egyebek közt a devizához, kamatlábhoz, részvényekhez kapcsolódó származtatott, tőzsdei és tőzsdén kívüli ügyletek. Az új szabályozással az ESMA átláthatóbbá, egyúttal biztonságosabbá kívánja tenni a piacot, a származtatott, azaz határidős, opciós és egyéb csereügyletek 95 százaléka ugyanis jelenleg a tőzsdén kívül bonyolódik le. Egy banki felmérés szerint a devizaárfolyam-kockázatot a nagyvállalatok 86 százaléka kezeli határidős vagy opciós ügyletek kötésével, így a kötelező uniós pénzügyi adatszolgáltatásra való felkészülés új kihívás elé állítja a jelentéstételre jelenleg nem kötelezett iparvállalatokat is. Az adatközlés elmulasztása pedig súlyos büntetéssel jár. Az adatokat az ESMA által regisztrált kereskedési adattáraknak kell majd megküldeni. Magyarországon a Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt. vállalja, hogy közvetítőként a hozzá eljuttatott adatokat továbbítja az egyik regisztrált kereskedési adattárhoz. A KELER már kiválasztotta külföldi partnerét, amellyel hamarosan aláírja az erre vonatkozó szerződést, a későbbiekben pedig maga is készül arra, hogy regisztrált adattárrá váljon. Az 1993-ban alapított KELER tulajdonosai a Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Értéktőzsde. A KELER a magyar tőkepiac egyedüli központi értéktáraként infrastruktúrát biztosít a magyar értékpapírok kibocsátásához, az értékpapír tranzakciók kiegyenlítéséhez. Leányvállalata, a KELER KSZF pedig klíringházként a Budapesti Értéktőzsde, az MTS Hungary állampapír kereskedelmi piac, a CEEGEX Közép-Kelet-Európai Szervezett Földgázpiac, és az NFKP piac (Napi Földgáz és Kapacitás Kereskedelmi Piac) számára nyújt klíringszolgáltatásokat, valamint a HUPX magyarországi szervezett villamosenergia-piacon, a német energia piacon, a francia energia piacon és az osztrák gázpiacon nyújt általános klíringtagi szolgáltatásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.