A lájkvadászok nem rendelkeznek elegendő önbizalommal, s az Y generáció egyik legnagyobb gondja Csernus Imre szerint, hogy félnek a párkapcsolatoktól. Legújabb, A kiút című könyvében ennek a generációnak a gyengeségeit és jellemzőit veszi górcső alá.
- Miért érdemes külön foglalkozni az Y generációval, vagyis a tizen-huszonévesekkel? Annyira tipikus, életkor-specifikus problémáik vannak?
- Ez a korosztály már cipeli az előtte járó generációnak a bajait, önbecsapásait, hazugságait, konfliktuskezelési modelljeit. Kíváncsi voltam, mennyire látható, amit a szüleiknél látok. Elég durván ott van minden. Elég komoly félelem van bennük a párkapcsolatok kialakításától, fogalmuk sincs mit jelent egy kapcsolat megőrzése, legtöbbször fogalmuk sincs arról, hogy az érzések felvállalása a felnőttséghez juttatná el őket, amitől elképesztően félnek, főként érzelmi szempontból. Racionálisan, hogy mi mennyibe kerül, miként lehet valamit megszerezi, nyelveket elsajátítani, jönni-menni a világban, az nem okoz nekik gondot, de amikor az érzésekről van szó, akkor ugyanúgy mint a szülők, úgy érzik, hogy vékony jégre kerülnek, és menekülnek az ilyen helyzetek elől. Négyszemközt jellemző ez főként, mert a virtuális térben elképesztő otthonossággal mozognak, nagyon fejlett szókinccsel bírnak, amikor nagyon hosszú e-maileket írnak és csetelnek, de amikor élőszóban kéne ezt elmondani, akkor nagy bajok vannak.
- A virtuális világban nagyon sokan azt mutatják, közvetítik, hogy jól vannak és boldogok…
- Itt ülünk egy könyvesboltban, és ha szétnéz, akkor tízezerféle színárnyalat, elképesztő szín kavalkád vesz körül bennünket, szinte csak a pozitív dolgok vannak kihangsúlyozva ebben a világban. Ami úgymond ronda, fájdalmas, öreg vagy kopott, ebben az üzletházban nem található meg. A fogyasztói társadalom és a nyugati civilizáció a negatív dolgokat tekintve – főként hogyha öregedésről, halálról, elmúlásról van szó – elképesztő tagadásban van. Éppen ezért ugyanez a folyamat látható a Facebook-on is, csak amikor szépek, csinosak, ügyesek, harmonikusak, viccesek vagyunk, azt posztoljuk orrba-szájba, hogy minél többen lájkoljanak és dicsérjenek bennünket. Ez volt az egyik, amikor rájöttem arra, hogy az úgynevezett lájkvadászok valójában nem rendelkeznek elegendő önbizalommal, ha állandó visszacsatolásra van szükségük. Nem lehet azt mondani, hogy csak az Y generáció rendelkezik ezzel, az X is, sőt még az idősebbek is, ha érzelmi dolgokról van szó, involvált egy adott szituációban, akkor elképesztő marhaságokra képes.
- Az a problémák gyökere, hogy nem akarnak szembenézni a gondokkal vagy éppen a valósággal?
- Az emberek nagy része nem tudja, hogyha én nem akarok szembenézni nagyon fontos érzelmi konfliktusokkal és érzelmi problémákkal, akkor nem jár a felnőttek érzelmi státusza, így például a felnőttek kijáró boldogság sem.
- De ez nem tanulható?
- A bizonytalan ember kapcsolata az egymásra támaszkodásról, a játszmákról, a háborúról és a vérszívásról szól. Nem üti meg a kapcsolat, az intimitás szintjét. Azt se tudják, hogy ez mit jelent. Ezek a végkifejletek nem járnak a bizonytalanoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.