Közélet

Gazdasági hasznosulás nélkül nincs innováció – megnyílt a szegedi tudományünnep

Gazdasági hasznosulás nélkül nincs innováció – megnyílt a szegedi tudományünnep

2013. november 7., csütörtök
Gazdasági hasznosulás nélkül nincs innováció – megnyílt a szegedi tudományünnep
IMG_1772

A polgármester az ELI melletti ipari-innovációs parktól és az új klinika mellett egészségipari területtől várja Szeged gazdaságának fellendítését.

„Velünk élő tudomány” címmel rendeztek plenáris ülést csütörtökön az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székházában a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat szegedi programjainak nyitányaként.

Nem csökkent a finanszírozás, de kevés a kutató

Dudits Dénes

, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke köszöntőjében arról szólt, hogy a tudomány világa nyilvánvalón mást jelent az egyetemi hallgatónak, az innovációval foglalkozó cégvezetőnek, az utca emberének vagy a vásárlónak, a Magyar Tudomány Ünnepének így mindenkihez kell szólnia, eljuttatván az üzenetet: a tudomány velünk él. Rávilágított ugyanakkor a tudománnyal foglalkozók nehéz helyzetére. „Az egyetemeken, az akadémiai vagy egyéb kutatóintézetekben dolgozó kutatók rabjai egy-egy tudományos problémának, illetve kiszolgáltatottjai az aktuális tudománypolitikának. A tudomány akkor is velük él, amikor a Parlamentben a költségvetési vita folyik” – fogalmazott. Hozzátette, igaza van Pálinkás József MTA-elnöknek abban, hogy 2012-ben nőtt a kutatás állami támogatása, s az idei esztendőben sem csökkent, más mutatókra viszont már nem lehetünk ilyen büszkék. Példaként említette, hogy a kutatók száma nemzetközi összehasonlításban elmarad a kívánatostól, illetve míg a magyar kutatók közleményeinek idézettsége a világ hivatkozásainak 0,5 százalékát teszi ki, ettől a szinttől jóval elmarad a kutatásra fordított forrásaink mértéke. Az akadémikus szerint kezelendő feszültség továbbá, hogy a kutatók mennyire szolgáljanak közvetlenül gazdasági célokat, s milyen mértékben jusson szerep a hosszú távra tervező felfedező tudománynak. Úgy összegzett, az idei ünnep feladata bebizonyítani, hogy minden, a kutatás-fejlesztésre fordított forint hasznos Magyarország számára, az ország jövője pedig a tudományra épülő technológiai fejlesztés.

Dékány Imre

, az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság elnöke úgy egészítette ezt ki, a következő hetek programjai bemutatják, a tudományos eredményeket alkalmazó kutatók folyamatosan javítják az emberek életminőségét, életkörülményeit.

IMG_1811

Szabó Gábor: A célzott kutatásnál az ipar dönti el, mi a hasznos

„A valóban velünk élő tudomány számára a legjobb reklám, ha tudomásul vesszük, hogy létezik. A tudományos, műszaki fejlesztés általában akkor válik számunkra nyilvánvalóvá, ha nincs, azaz ha nem folyik a csapból víz, vagy ha elmegy az áram. Ha ma Magyarországon egy nagyvárosban dél vagy egy teljes napig nem lenne például áram, az a természeti katasztrófával egyenértékű konfliktusokat generálna” – ezt már

Szabó Gábor

, a Szegedi Tudományegyetem rektora mondta. Az akadémikus Dudits Déneshez kapcsolódva arról beszélt, hogy a felfedező és a célzott kutatásoknak más a célkitűzésük. A felfedező tudománytól nem szabad gazdasági hasznosulást várni, annak mércéje a tudományos kiválóság. A célzott vagy megrendelt kutatás esetében viszont az ipar mondja meg, mi a hasznos – senki semmiféle kutatást nem nevezhet ugyanakkor célzottnak, ha nincs mögötte ipari megrendelés! „Gazdasági hasznosulás nélkül nincs innováció, ezt mindeninek tudomásul kell vennie” – szögezte le. Hozzáfűzte: jó lenne, ha a gazdaság és a felsőoktatás partnerként működne együtt, és megszűnnének azok a jelek, melyek arra utalnak, hogy a gazdaság olyan jellegű alapvetéseket fogalmaz meg az egyetem szférát illetően, melyek nem tartoznak az illetékességi körébe. „Az egészséges, jól működő, a gazdaság igényeit figyelembe vevő felsőoktatás teszi versenyképessé az országot” – hallottuk Szabó Gábortól.

IMG_1820

Botka az innovációs parkokban bízik

Szeged polgármestere a Magyar Tudomány Ünnepe kapcsán kiemelte, a Tisza-parti város mi mindent köszönhet egyetemének, kutatóintézeteinek, oktatásának.

Botka László

azt mondta, az önkormányzat és a Szegedi Tudományegyetem viszonya partneri és zökkenőmentes, fejlesztéseiket összehangoltan valósítják meg. Példaként említette a hamarosan elkészülő új klinikai tömböt, mely 21. századi, modern infrastruktúrával gazdagítja a régió egészségügyi ellátását, valamint az ELI lézerközpontot. Bejelentette, az universitas vezetőivel történt egyeztetések alapján biztosra vehető, a 2014–2020 közötti uniós finanszírozási ciklusban is közösen tervez majd a két fél, hasonló prioritásokban gondolkodnak. A következő hét esztendő legfontosabb közös érdekű fejlesztéseinek az ELI lézerközpont melletti, több mint 70 hektáros ipari-innovációs park és az új klinikai tömb melletti, hasonló nagyságú, az egészségipar céljaihoz hozzárendelt terület kialakítását, élettel való megtöltését nevezte, hiszen ezek lehetnek a város fejlődésének motorjai.

IMG_1897

Feleannyiba kerül a hibrid autóbusz, mint az új szegedi trolik

Az ünnepségen tartották

a IV. Dél-alföldi Innovációs Díj díjkiosztóját

is. 2013-ban az I. díjat az Evopro Kft. városi hibrid autóbusza érdemelte ki. Az ePowero hibrid autóbusz az európai és a hazai piac igényeit kielégítő költséghatékony és környezetkímélő alternatívát kínál a tömegközlekedésre. Az Evopro Bus Kft. kecskeméti telephelyén az év elején kezdték meg a prototípusgyártást, az első autóbusz az esztendő végére készül el.

Mészáros Csaba

vezérigazgató érdekességképpen megemlítette, a jármű ára fele a Szeged által beszerzett trolikéhoz képest, ráadásul felsővezetéket sem szükséges kiépíteni... A Magyar Tudomány Ünnepén november hónap folyamán az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság és a Szegedi Tudományegyetem szervezésében számos tudományos üléssel, előadással, valamint kulturális programmal várják az érdeklődőket.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.