Közélet

Megújul a szegedi dóm: ősszel kezdődhetnek a kivitelezési munkák + LÁTVÁNYTERVEK

Megújul a szegedi dóm: ősszel kezdődhetnek a kivitelezési munkák + LÁTVÁNYTERVEK

2013. július 15., hétfő
Megújul a szegedi dóm: ősszel kezdődhetnek a kivitelezési munkák + LÁTVÁNYTERVEK
dom_liturgikus_ter

Várhatóan októberben kezdődik a szegedi székesegyház felújítása. A dóm rekonstrukciója és turisztikai fejlesztése közel 2,1 milliárd forintból valósul meg.

Mint korábban megírtuk

, 2012 decemberében kötött szerződést a Szeged-Csanádi Egyházmegyével a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a kiemelt projekt megvalósítására. Az első félévben lezárult a tervezés, az építési engedélyek beszerzése is megtörtént, most pedig kiírják a közbeszerzést, a felelősségteljes munkára vállalkozó generálkivitelezőt keresnek – számolt be a projekt jelenlegi állásáról

Kozma Gábor

projektmenedzser, a Gál Ferenc Főiskola rektora. Szeptemberben elvégzik a szükséges régészeti munkákat, és a tervek szerint októberben kezdődhet az építési szakasz. A rektor arról is beszélt, a mostani projekt azt célozza, hogy az ide látogatók ne csak kívülről, hanem belülről is csodálják meg a székesegyházat, ismerkedjenek meg annak minden üzenetével. A dóm továbbra is otthont ad majd az egyházi művészeteknek, rendszeres hangszeres és énekes koncerteket terveznek.

Kívül-belül megújulva

A projekt keretében megvalósul a dóm külső-belső megújulása. A rektortól megtudtuk, bár kívülről nem feltétlenül vehető rögtön észre, a kültéri felületekről készített úgynevezett kártérkép megmutatja, hogy az elmúlt több mint nyolcvan év fagyos telei és a perzselő nap is kikezdte a különleges téglaburkolatot, és az épület közműveinek is nagy része már elavult. Az épület teljes felújítása 3-4 milliárd forintba kerülne, erre most nincs mód, de a rendelkezésre álló forrásból számos lepusztult felület rekonstruálható. Restaurálják a belső felületeket is, az ólomüveg ablakok elől eltűnik a katedrál üveg, és így sokkal szebb látványt fog nyújtani, különösen a korszerűbb világítástechnikával. A hangosítást is modernizálják, valamint a székesegyházban valósul meg Magyarországon az egyik első – a helyszínhez illeszkedő módon megtervezett – visualguide-os vezetés, valamint a múzeumoknál megszokott kivetítős interaktív felületek is megjelennek. És nem utolsósorban az átépítés után több ülőhely lesz a dómban.

Oszlopcsarnok, lift, információs pont

Az altemplomban egybenyitják a teret és egy oszlopcsarnokos rendszert alakítanak ki. Ide kerül az egyházmegyei gyűjtemény, valamint állandó és időszaki kiállítások egyháztörténeti értékekből, valamint rendezvénytérként is szolgál majd az épületrész. A tárlatokon megelevenedik sok más mellett a dóm és a Dóm tér építésének története, és mindazok, akik megálmodták.
altemplom_kiallitoter
Az urnatemető bensőségesen elkülönített térbe kerül a szentély alatt, a díszsírhelyek – így Klebelsberg Kuno, illetve a város neves vezetőinek nyughelyei – két kriptában látogathatóvá válnak. A dóm nyugati tornya is megújul, egész évben látogathatóvá válik, és közösségi teret is kialakítanak benne. A székesegyház rekonstrukciójánál fontos szempont volt az akadálymentesítés is. Az eredeti tervekben szerepelt lift beszerelése, Kozma Gábor hangsúlyozta, mint kiderült, ennek megoldása nem egyszerű, de mindenképpen szeretnék megvalósítani. A lift az altemplomtól a karzatig szállítja majd a látogatókat. A dóm főbejárata alatti előlépcső alatti nagy tér vendégfogadó területként működik majd, itt egy információs pontot létesítenek mosdókkal, büfével, ruhatárral és kegytárgybolttal a zarándokcsoportok és érdeklődő turisták számára – hasonló kialakítású székesegyházat láthatunk Rómában, vagy akár Pannonhalmán is. A rektor hangsúlyozta, továbbra is együttműködnek a Szegedi Szabadtéri Játékokkal, így az előlépcső színpadként való hasznosítása, valamint az öltözők is meg lesznek oldva. A rektortól azt is megtudtuk, a kivitelezést igyekeznek úgy megoldani, hogy ne zavarja a miséket.
szent_domotor_kapolna
A Dömötör-torony – Magyarország egyik legrégibb román kori épülete – szintén látogathatóvá válik, és a szegedi koraközépkort idézi majd meg, felújítják a keresztelőmedencéjét is.

Még nem ott fúrnak

A papi szeminárium és a főiskola közös udvarán parkolókat alakítanak ki, az árkádsor szintén megújul, hiszen kikerül innen az egyházmegyei múzeum, a galambvédelmet is szeretnék megvalósítani, erre keresik az összefogás lehetőségét a várossal – fejtegette Kozma Gábor. Aki arra jár, látja, jelenleg is folyik felújítás a püspökségen az alagsori helyiségekben, ám ez még nem az említett projekthez tartozik, ez a püspökség saját beruházása.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.