A napok óta tartó kánikula ellenére rengeteg látogató gyűlt össze Szőreg főutcáján, hogy megcsodálja a XV. Szőregi Rózsaünnep alkalmából rendezett látványos felvonulást, amelyen annyi feldíszített jármű vett részt, mint eddig még soha. Alig kezdődött meg Magyarország egyik legnépszerűbb virágünnepe, amikor a szervezők bejelentették, fél óra múlva záport jeleztek a meteorológusok, de pánikra semmi ok, a rendezvény folytatódik.
A zápor menetrendszerűen érkezett is, a nézők, akiknél nem volt ernyő, fedett helyre menekültek, többségük azért bőrig ázva mégis maradt, és végignézte a felvonulást. Nem bánták meg, mert rózsák ezreivel feldíszített hintók, homokfutók, lovas kocsik, ekhós szekerek, fiákerek, motorok, harci kocsi, Szeged városnéző kisvonata, kamionok, oldtimer autók (mintegy 50-55 jármű vett részt a felvonulásban) színpompás látványában gyönyörködhettek. Megcsodálhatták a különböző színű rózsákból kirakott országjelképeket: a Szent Koronát (5000-5500 rózsafejet használtak fel hozzá), a címert és az idén először az Országalmát is. A menetben részt vevők több tízezer szál rózsát osztottak szét a nézők között, akik a zuhogó eső ellenére szorgalmasan gyűjtötték a kocsikról ledobott virágokat. A kezdetekre emlékezve
Fráter György
, a rózsaünnep egyik megálmodója elmondta, eleinte csak néhány feldíszített lovas kocsi ment körbe a falun, ma viszont a programokkal együtt 10-12 ezer látogatója van a rendezvénynek. A rózsaünnep nemcsak Szőreg, hanem a Tisza-Maros-szög településeinek közös nagy rendezvénye, sőt Erdélyből és a Délvidékről is érkeztek vendégek. Nem meglepő ez, ha tudjuk, hogy a magyarországi rózsatermesztés 90 százaléka ebből a térségből származik, a szőregi rózsatő pedig elismert hungarikum. A településen és környékén csaknem száz hektáron termesztenek rózsát, és ez a munka mintegy 250 családnak jelent megélhetést.
Fráter György a rózsatermesztés fáradságos munkájáról szólva megemlített egy kevésbé ismert adatot, minden egyes rózsatőhöz, mielőtt leszedik, legalább 22-szer le kell térdelni. El lehet képzelni, milyen érzés ez, főleg nyáron, a legnagyobb melegben, reggel 7-től este 7-ig. Ha ezt beszorozzuk a rózsatövek számával, egészen fantasztikus számot kapunk. Az egybegyűlteket
B. Nagy László
megyei kormánymegbízott üdvözölte. Köszönetet mondott a szponzoroknak, különböző cégeknek, amelyek támogatása nélkül nem jöhetett volna létre ez a mai rendezvény, majd bemutatta
Tóth Katalint
, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkárát, aki megdicsérte a szervezőket, kertészeket, majd viccesen megjegyezte, egyenesen a minisztériumból hozta el az esőt, reméli, megörültek neki a szőregiek. „Inkább ázzunk el, csak legyen elegendő csapadék a mezőgazdaságnak” – fogalmazott a helyettes államtitkár asszony. A helybeliek mindent megtesznek, hogy a rózsatermesztés régi, nemes hagyománya megmaradjon. Tóth Katalin szerint van jövője ennek a térségnek, és ennek a kertészeti ágazatnak. Azzal, hogy a szőregi rózsa a nemzeti értéktárba is bekerült, a helyettes államtitkár reményét fejezte ki, hogy örökre fennmarad az utókornak. „Legyen minden magyar kertben szőregi rózsa” – fejezte be beszédét a helyettes államtitkár. http://youtu.be/qCcYt31yw1E A rendezvényen először vett részt
Font Sándor
, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke. Portálunknak elárulta, Fráter György közvetlen meghívására –, akivel többször találkozott virágkiállításokon – érkezett a rózsa hazájába. „Erős a kíváncsiság bennem, hogy megtudjam, milyen az a hely, ahol minden a rózsáról szól” – fogalmazott az elnök. Van néhány termékünk, folytatta, amely rettentően kézimunka-igényes. Ezek mind-mind személyhez kötődő termelési módok, amelyeket nem lehet nagyüzemi rendszerben előállítani, hanem kizárólag az emberhez, a családhoz, egy-egy nemesítőhöz kötődnek, ez adja az igazi értékét. A rózsa is ilyen. A kedvenc rózsájáról szólva Font Sándor elmondta, nem tudja, nagymamájának milyen fajtái voltak, de ő a világos vajszínű, rendkívül illatos, hatalmas fejekkel rendelkező virágaira emlékszik, számára ezek voltak az igazi rózsák.
Az elhanyagolt magyar rózsafajtákról is kérdeztük az elnököt, aki magyar betegségnek nevezte a jelenséget. Egy másik példát hozott fel: több magyar szaporítóanyaggal rendelkezünk a vetőmagfélék közül, amelyeket az utóbbi időben kevésbé használnak a magyar gazdálkodók. A külföldi nagynevű cégek termékeit próbálják olykor erőszakos eladók megvetetni velük. Ez néha sikerrel jár, aztán jönnek a gondok, amikor egy extrém időjárási környezet áll be: tavaly ilyen volt a szárazság, amikor kiderült, jók ezek a külföldi fajták, csak nem a magyar környezethez igazodnak. Azok a kutatók, akik a magyar környezethez illő szaporítóanyagot állítják elő, figyelembe veszik az itthoni klimatikus viszonyokat is. Font a rózsák vonatkozásában is hasonló problémát lát. Tudjuk, hangsúlyozta az elnök, milyen komoly kereskedelmi és üzleti konkurencia működik, erős országok uralják ezt a területet, természetesen ezt a piacot is meg szeretnék szerezni. Komoly szellemi, kutatói és propaganda háttérnek kellene megmozdulni, hogy lássuk, melyek voltak azok a magyar fajták, amelyek komoly értéket képviselve fel tudják venni a versenyt akármelyik nyugati fajtával. „Tudomásul kell venni, hogy vannak olyan rózsafajtáink, amelyek lehet, hogy a kor szellemének már nem felelnek meg, de ez nem jelenti azt, hogy a magyar fajtákat mellőzni lehetne erről a piacról” – szögezte le Font Sándor.
A szőregi rózsaünnep főszponzorait is megszólaltattuk, mi késztette őket arra, hogy egy ilyen rendezvény mellé álljanak. A KÉSZ Csoport ma már nem csak egy nemzeti, azaz magyar építőipari vállalat, hanem nemzetközi cég is egyben, amely számos európai országban is képviselteti magát. A cégcsoport 30 éve egy családi vállalkozásból indult, mára már több mint 1500 családnak nyújt biztos megélhetést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.