A történészek becslése szerint mintegy 100 millió ember halt meg a kommunista diktatúrák terrorjának következtében a világban, az áldozatok tiszteletére kevés államban tartanak emléknapot, Szegeden a Glattfelder téren koszorúztak vasárnap.
„Nagyon fontos szerepe van ennek a napnak egyrészt azért, hogy azok, akik tapasztalták, emlékezzenek rá, és annak a generációnak, akinek el kell mondani a történelmet, segítsenek ezt megtenni. Elmesélni, hogy ez a diktatúra felelős 100 millió ember haláláért a világban, sok százezrek elhurcolásáért, bebörtönzéséért, családok tízezreinek szétszakításáért, de azért is, hogy minden kisebb-nagyobb közösségbe besúgók épültek be, hogy mindennapossá, természetesé válhatott a félelem, a bizalmatlanság egészen 1989-ig. El kell mindezt mondani újra és újra, hogy együtt, gyűlölet nélkül tudjuk majd kimondani: soha többé nem akarunk ilyen rendszereket Magyarországon” – mondta el beszédében Zakar Péter, a Csongrád Megyei Önkormányzat alelnöke.
A Kommunista Áldozatok Emléknapjává az országgyűlés 2000 június 13-án nyilvánította Kovács Béla, a Független Kisgazdapárt képviselőjének letartóztatását és elhurcolását, február 25-ét. A kommunista karhatalom 1947-ben ekkor tartóztatta le a politikust és vitette el fogolyként a Szovjetunióba. „Ezzel a mozzanattal lényegében azt üzente az új, kommunista rendszer 1947-ben, hogy nem túri meg az ellenlábasokat, a másként gondolkozókat, és ha kell, akkor erőszakkal is elhallgattatja mindazokat, akik nem hajlandóak a Szovjetunió agresszív, terjeszkedő politikáját kiszolgálni. Ennek a folyamatnak a betetőzése az esztergomi érsek, Mindszenti József elleni koncepciós per. Ez a diktatúra négy évtizedig kötötte gúzsba Magyarország polgárait, és
Illyés Gyula
szavai talán a legtalálóbbak e korszakra: úgy élni, hogy az ember a bőre alatt érzi a zsarnokságot” – beszélt a diktatúráról
Bánhidy Vajk
képviselő, történész. A politikus kiemelt azt is, hogy az érintett, keleti blokk országai közül kevés van, ahol emléknapot tartanak a kommunizmus áldozatainak, és valahogy Európa mindig is megengedőbb, elnézőbb volt a baloldali diktatúrákkal szemben, ezért is fontos, hogy Magyarország emlékeztesse a kontinenst mennyi szenvedés, kín és halál tapad a 40 évnyi kommunizmushoz. A megemlékezés koszorúzással zárult, a megyei önkormányzat mellett a kormányhivatal, a POFOSZ helyi szervezete, a szegedi Fidesz-frakció, a KDNP, a Fidelitas, a Professzorok Batthyányi Köre, a Szent György Lovagrend, a Történelmi Vitézi Lovagrend helyezett el koszorúkat a Glattfelder Gyula téren, a kommunizmus áldozatainak állított emlékműnél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.