Közélet

Szegedi hallgatók és oktatók nyílt levele az SZTE EHÖK-höz

Szegedi hallgatók és oktatók nyílt levele az SZTE EHÖK-höz

2013. január 13., vasárnap
Szegedi hallgatók és oktatók nyílt levele az SZTE EHÖK-höz

Az alábbi nyílt levelet az OHA, az FDSZ és a Miérthallgatók Csoport juttatta el szerkesztőségünk részére. Változtatás nélkül közöljük.

Tisztelt Hallgatói Önkormányzat!

Január 11-én két olyan esemény történt a felsőoktatás területén, amely felveti minden, a területen érdekelt szereplő (oktató, dolgozó, hallgató, egyetemi vezető és érdekvédő) együttműködésének szükségességét. Mint bizonyára Önök is értesültek róla, az Emberi Erőforrások minisztere tárgyalásokat folytatott a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnökével. Az FDSZ SZTE, az Oktatói Hálózat szegedi tagjai és a Miérthallgatók csoportja elfogadhatatlannak tartja, hogy a valamennyi felsőoktatási szereplőt magában foglaló Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórumot megkerülve történt a tárgyalás, és hogy a HÖOK nem segíti elő a közös álláspont kialakítását, annak ellenére, hogy többször ígéretet tett erre. Megítélésünk szerint

Balog Zoltán

miniszter legalábbis félreértelmezi a HÖOK jogosítványait, amikor annak képviselőivel olyan témákat tűz napirendre, amelyek nem, vagy nem kizárólag a hallgatói képviselet kompetenciájába tartoznak (pl. az egyetemek alkotmányosan rögzített autonómiája, a rektorok választása és az intézmények általános finanszírozása, az államilag nem finanszírozott 16 képzés ügye). Az FDSZ SZTE, az Oktatói Hálózat szegedi tagjai és a Miérthallgatók csoportja határozottan visszautasítja a kirekesztő szemléletmódot, és követeli, hogy az EMMI haladéktalanul kezdjen nyilvános tárgyalásokat az OFEF-fel, az egyetlen legitim, minden felsőoktatásban érintett szereplőt magában foglaló tömörüléssel. A miniszternek a felsőoktatás átalakításáról nem egyes csoportokkal, hanem a csoportokat egyesítő szervezettel kell tárgyalnia!

Tisztelt Hallgatói Önkormányzat!

Bízunk benne, hogy Önök is átérzik a felelősségüket a fentiek közvetítésében és érvényesítésében, különösen abban a kilátástalannak tűnő gazdasági helyzetben, amelybe a Szegedi Tudományegyetem a legújabb, ma nyilvánosságra került adatok szerint 4,2 milliárdos elvonás következtében került. A túlélésre csak akkor van lehetőségünk, ha mindannyian valljuk a “semmit rólunk, nélkülünk” elvét, ha képesek vagyunk legalább intézményi szinten annak megvalósítására, amit országosan elvárunk. Felkérjük tehát a Szegedi Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzatát, hogy vesse latba minden befolyását a HÖOK fórumain, hogy az országos képviselet tartsa magát ahhoz az ígéretéhez, mely szerint az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum nélkül nem kezd tárgyalásokat a minisztériummal; - hogy helyi szinten is működjön együtt az Oktatói Hálózatokkal, a Miérthallgatók független hallgatói csoporttal, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével, a karok és az egyetem vezetésével; - támogassa azokat az oktatói és hallgatói kezdeményezéseket, amelyek a felsőoktatás átfogó reformjára és a jelenlegi feszült helyzet megoldására irányulnak; - képviselői révén konstruktívan vegyen részt az egyeztető folyamatokban ugyanúgy, mint az esetleges demonstratív megmozdulásokban. Az EHÖK által képviselt egyetemi hallgatóknak és a végzős középiskolásoknak tudniuk kell, hogy a jövőjük a tét - ezért semmit róluk/rólunk nélkülünk!

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.