Közélet

Botka: Felszámolják az önkormányzatiságot, és egyeniskolák lesznek - évértékelés a torony alól

Botka: Felszámolják az önkormányzatiságot, és egyeniskolák lesznek - évértékelés a torony alól

2013. január 24., csütörtök
Botka: Felszámolják az önkormányzatiságot, és egyeniskolák lesznek - évértékelés a torony alól

A polgármester éves beszámolójában a legtöbbet az iskolák, az oktatás kilátástalan helyzetéről beszélt - ahogy azt olvasóink szavazásunkban megérezték -, az országos politikával kapcsolatban pedig kifejtette, hogy az összefogás, a szövetség híve, de neki Szeged az első.

Hagyományos, évértékelő beszédében Szeged polgármestere, Botka László (MSZP) az önkormányzati támogatás rendszerében komolyan csökkenő forrásokról beszélt (1,5 milliárd forintos lyukat lát most a város 2013-as büdzséjében), ugyanezt a tendenciát említette a felsőoktatásra fordítandó állami keretek esetében is. A járási hivatalok nem az olcsóbb, hanem a drágább közigazgatás képét mutatják szerinte, miközben úgy véli, folyik az önkormányzatiság felszámolása, a tudatos központosítás. Az országos politikai helyzettel kapcsolatban pedig arról beszélt, hogy ő a szövetségi politika híve, az összefogásé; szerinte lesz kormányváltás, de ebben a folyamatban az MSZP megkerülhetetlen erő. Botka László arra a kérdésre, hogy mit választ majd 2014-ben, az országos politizálást vagy a polgármesterséget, azt felelte, hogy neki Szeged az első, ha úgy látja szüksége van rá a városnak.

Online közvetítésünk:

18.30:

Vége a polgármesteri beszámolónak.

18.25:

Bátyai Edina leváltása a téma. "Ebben az ügyben benne van az egész Fidesz mentalitása. Egy bizottsági ülésen bejelentik a leváltást, majd bemutatják Kohári Nándor és Haág Zalán barátját, mint új jelöltet a posztra. A kultúra sokszínű, de egyik se akarhatja a másikat elűzni. Azt látom, hogy a politika el szeretné foglalni a kultúrát, mint ahogy az a színházunk igazgatói pályázatából is kitűnik: akik tegnap még Miskolcon voltak, most beadják Szeged színházigazgatói helyére a pályázatot, miközben mit sem tudnak a városról" - vázolja.

18.20:

A hitelfelvétellel kapcsolatos kérdésnél arról beszél Botka, hogy Szeged nem bocsátott ki svájci frank alapú kötvényeket, mint egy "szomszéd város", a jelenlegi hitelek pedig mind fejlesztésalapúak, szerinte az adósságszolgálat nagyon kedvező, sokkal nagyobb gond, hogy a jövőben nem lát fejlesztésekre esélyt.

18.10:

Keresztúri Farkas Csaba jobbikos képviselő bírósági ügye is szóba kerül. Botkát felháborítja a dolog. "A jogi bizottság elnökét garázdaság miatt ítélik el, a pénzügyi bizottság elnöke pedig akadályoz egy városi beruházást, mert pénzt kér a házáért" - így Botka László, aki a város szégyenfoltjaival, a Kass szállóval, a Hági étteremmel, a Centrum-gödörrel kapcsolatban kiemeli, hogy azok magánberuházások. "Nem lehet Magyarországon hitelhez jutni" - állítja.

18.05:

A cégvezetők prémiumairól kérdeztek először a nézők, mellyel kapcsolatban a polgármester megemlítette, hogy méltatlanul alacsony feltételeket (egy pályázat beadása, 50 ezer forintos nyereség stb.) szabtak a fideszes képviselők. Az előző érában annak arányában kaptak jutalmakat a cégvezetők, amilyen arányban megvalósultak a prémiumfeltételek.

A hallgatóság is kérdezett

17.55: "Meggyőződésem, hogy kormányváltásra van szükség, a Fidesz elveszítette szavazóinak felét. Az MSZP-nél kongatták a vészharangot, de mára látszik, e párt nélkül nincs demokratikus kormányváltás. Az MSZP-nek nyitott szövetségi politikát kell folytatnia, megkezdődött az ellenzéki pártok közötti összefogás. Le tudjuk győzni a Fideszt, mert a választók többsége ezt akarja. A Fidesz gátlástalanul, a választási törvény megváltoztatásával szeretné ezt megakadályozni" - mondja a polgármester az országos politikai helyzettel kapcsolatos kérdésre válaszolva, azt állítván: a Fidesz elveszítette korábbi szavazói felét, s ma már jóval szélesebb azok köre az országban, akik változást akarnak. Botka László végül az összeférhetetlenséggel kapcsolatban (nem lehet valaki egyszerre polgármester és országgyűlési képviselő - a szerk.) kifejti, hogy neki Szeged a legfontosabb, amíg szegedieknek szükségük van rá (vastaps a nézőtéren). 17.50: Az önkormányzati cégek kerülnek szóba. "Egyetlen pártnak sincs önálló többsége a közgyűlésben. 2010-ben felajánlottam az együttműködést a fideszes politikusoknak, nem fogadták el, e helyett a Jobbikkal szövetkezve leváltották az összes cégvezetőt, és pártembereket ültettek a székekbe" - emlékeztetett a polgármester, majd a pozitívumokat említve a hamarosan elkészült beruházásokról szólt. Botka szerint a fideszes képviselők, ha módosító indítványokat nyújtottak be, az a cégek plusztámogatásáról szólt, új beruházással kapcsolatban nem adtak be indítványt. "Megkezdjük idén a partfal beruházását. De a nagyobb, e ciklusban elnyert fejlesztések közül mást nem tudok említeni. Versenyezzünk abban, hogy ki akar többet tenni Szegedért, de ebben nem akarnak versenyezni a jobboldali képviselők" - fűzte hozzá. A moderátor egy Szóda nevű kiadványt is említ, amit Botka szerint önkormányzati cégek finanszíroznak, és a polgármestert szapulják a lapban. "Ez egy igazi szegedikum, hogy a város pénzéből támadják a polgármestert, nem tudom, mit gondolt az a képviselő, aki kitalálta, ennyire lenézi a szegedieket..." - így Botka. 17.45: Tovább az oktatás mezején, az egyetemek helyzete a téma. "2010-ben 186 milliárdot költött a magyar állam felsőoktatásra, ez a szám idén 123 milliárd, a 2014-es terv pedig 105 milliárd. Ennek az lehet a következménye, hogy sokkal kevesebb diák jelentkezik majd az egyetemre, akiknek pedig ott lenne a helye. Sereghajtók vagyunk a fejlett országokban a GDP-arányos felsőoktatási finanszírozásban" - jelenti ki.

Drágább közigazgatás és egyeniskolák

17.35: Az iskolaügy következik. "Védenünk kell az iskoláinkat. Szeged jövőjét az oktatás színvonala határozza meg, a legfontosabb erőforrásunk a sokszínű oktatás" - így Botka, aki úgy véli, hogy ha a rendszer az egyformaságra törekszik az államosítással, az a színvonalas iskolák minőségromlásához vezethet. "Egy kormányváltás után visszaállítjuk a helyi közösségek iskolafenntartói jogát" - fűzte hozzá. "A Fidesz oktatáspolitikája: egyenköpenyben egyendiákok egyentankönyvből ugyanazt tanulják, és csak 16 éves korukig. Ez korszakellenes, anakronisztikus, mert a tehetség sokszínű" - érvelt a város első embere. "Szegény gyereknek semmi helye az oktatásban, erről szól ez a politika. De az elmúlt hetekben azt látom, hogy szakmai alapon, tisztességesen megkezdődött egy széles körű összefogás e gondolatok ellen." 17.30: Az okmányirodánál maradva említi meg a polgármester, hogy az új alaptörvény szerint a kormány bármikor elveheti az önkormányzati vagyont. "Az új hivatali rendszer, a közigazgatás nem lesz jobb, csak drágább." 17.25: A járási rendszer kerül terítékre. Botka szerint a megyei kormányhivatalok létrehozása az első momentuma az önkormányzatiság felszámolásának, majd a járási hivatal a következő lépcső. "Elvették tőlünk az okmányirodát és a gyámhivatalt, hatékonyabb, olcsóbb rendszert ígértek. Szegeden 88 ember dolgozott ezen a területen, 138 álláshelyet vettek el, majd a járási hivatalt 188 fővel alapították meg" - szögezte le, hozzátéve, hogy szerinte a cél a központosítás, mert úgy véli, ez a kormány nem tűr meg önálló döntési jogosultsággal bíró szervezeteket, ergo: "nem erős, hanem erőszakos". 17.20: A munkanélküliség a téma. Botka szerint az elmúlt évben a befektetők "menekültek" az országból. Ennek szerinte a bizalmatlanság az oka, szerinte hektikus a kormányzás, kiszámíthatatlan. A "legszörnyebb" kormányzati elvonás, hogy megfelezték a szociális juttatásokat: 2010-ben 900 millió forint jutott Szegedre ilyen célokra, ez 2013-ban 450 millióra csökkent - emelete ki. "Tavaly 15 600 kérelem érkezett Szegeden szociális segélyért. Majdnem minden ötödik ember rászorult, hogy felkeresse a szociális irodát a városban. Két-három éve a közmunkaprogramban 1000-1200 embernek jutott munka, ma ezt a szám 200 fő" - tudjuk meg.

Botka: Szeged nem vet ki új helyi adót

17.10: "Szeged városát nem megmentették, konszolidálták, hanem sokkal nehezebb helyzetbe került" - szögezi le Botka László. "Lesz új helyi adó?" - hangzott a kérdés. A polgármester szerint a kormány trükkje, hogy nem közvetlenül vet ki adókat, hanem áthárítja, például a bankszférára, ahol a lakosságra tolják tovább a pénzintézetek. "Több mint 30 új adót szabtak ki. Megyénkben a hatvan településen több mint negyvenben vetettek ki új adót. Én meg szeretném óvni a lakosokat ettől, nem kívánunk bevezetni helyi adót. Pedig vagy ezt tesszük, vagy összébb húzzuk a nadrágszíjat. Egymilliárddal kevesebb pénz folyik be, mint amennyi feladatot átvállalt az állam. A város a kötelező feladatait biztosítani fogja, a kultúra, a sport támogatásához és más nem kötelezően vállalt feladatokra rendelkezésre álló keretekhez kell hozzányúlni" - jelenti ki, hangsúlyozva: összességében mintegy 1,5 milliárdos lyukat vél felfedezni a város idei büdzséjében. 17.05: A jövendőről, a 2013-as évről beszél először a polgármester. A kihelyezett kormányülést említi először, a kormányzati kommunikációval kapcsolatban pedig azt mondja, hogy a legutóbbi optimista nyilatkozat utolsó mondatával ért egyet: beérett a kormány munkája."Minden lényeges mutató romlott az országgal kapcsolatban. Ötvenezer emberrel dolgozik kevesebb, a lakosság életszínvonala is csökkent" - emeli ki. A városi költségvetésről is szól: 36 milliárd forint lesz idén, 3 éve 70 milliárd forint volt a keretösszeg. Szerinte ez abból következik, hogy a kormány leépítette az önkormányzatiság intézményét, jóval több forrást vontak el, mint amennyi feladatot átvállaltak. Az adósságkonszolidációt elemezve elmondja, hogy nem lenne erre szükség, ha nem vonták volna el a forrásokat az önkormányzatoktól. A kormány Szeged esetében 14 milliárd forintot vállalna át. 17.00: Megérkezett Botka László, akit Kozó Attila újságíró kérdez majd. 16.55: A szokásokhoz híven filmvetítéssel kezdődik az ankét. Szeged városának az utóbbi évben megvalósult vagy átadás előtt álló fejlesztéseiről beszélnek a képek, új villamospályák, PESA, Szent-Györgyi Albert Agóra, Dugonics tér, Vásárhelyi Pál utca. 16.50: A sajtópáholy üresen maradt székeit is elfoglalják az érdeklődők, a teremben több önkormányzati képviselőt is felfedezni. A szocialisták részéről már megérkezett Ménesi Imre és Tóth Károly, a karzaton pedig az LMP-s Szentistványi István foglalt helyet. 16.45: Üdvözöljük olvasóinkat a városházáról! Lassan teljesen megtelik a díszterem, 85-90 százalékban nyugdíjas korú hallgatósággal. Korábban írtuk: Hagyományosan, immár 11. esztendeje értékeli az évet a Közéleti Kávéház januári programsorozatába illesztve a szegedi polgármester. Botka László (MSZP) ma este fejti ki véleményét 2012-ről, illetve tekint előre 2013-ra. A 2011-es beszéd vezérfonala volt a helyi fejlesztési dömping, kiemelten a lézerközpont ügye, valamint az önkormányzati a cégvezetők leváltása. A 2012-es januári ankét fő témái az országos elvonások, a fejlesztések veszélybe kerülése és az iskolák elvétele voltak. Alább olvasóinknál érdeklődünk arról, hogy szerintük vajon idén mi lesz a fő üzenete a polgármesteri évértékelésnek.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.