Közélet

Célegyenesben az ELI - 650 milliós kormányzati támogatás érkezik Szegedre + FOTÓK (FRISSÍTVE)

Célegyenesben az ELI - 650 milliós kormányzati támogatás érkezik Szegedre + FOTÓK (FRISSÍTVE)

2012. december 12., szerda
Célegyenesben az ELI - 650 milliós kormányzati támogatás érkezik Szegedre + FOTÓK (FRISSÍTVE)

Az ELI-HU Nonprofit Kft. elkészítette a kiemelt uniós nagyberuházás pályázati anyagát, s december 5-éig benyújtotta a Magyar Gazdaságfejlesztő Zrt. részére. Ha minden jól halad, 2015 végéig elkészülhet a szegedi lézerközpont, s 2016 elején már indulhat a tudományos munka. További jó hír, hogy kedden kilenc szegedi projekt mintegy 650 millió forint vissza nem térítendő kormányzati támogatást kapott egy új önerőalapból.

A Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatalában tartották szerdán az ELI lézeres kutatóközpont első előkészítési projektjének zárókonferenciáját. A résztvevők egyebek között áttekintették az elért eredményeket, a megfogalmazott tudományos terveket, az építészeti koncepciót, valamint a lézeres nagyberendezés koncepcionális tervét. Elhangzott: a szegedi fejlesztés a 44 páneurópai beruházás egyikeként a rövid impulzusú lézerkutatásokat lehetővé tevő, a jelenleg ismert lézereknél 1000-szer nagyobb teljesítménysűrűségű berendezést hoz létre, s az Öthalomban létesülő centrum nemcsak hazánk kutatás-fejlesztési jelentőségét emeli meg az Európai Unióban, hanem Magyarország, illetve az egész térség gazdaságára is élénkítő hatást gyakorolhat.

Elkészült a nagyberuházás pályázati anyaga

A kormány minden eszközzel támogatja az ELI-programot, elismerve annak kiemelt jelentőségét. Az ELI-HU Nonprofit Kft. a projekt további, 47 milliárd forintos részére időben benyújtotta pályázatát, így a tervek szerint semmi akadálya nem lesz annak, hogy 2015 végén átadhassák a lézeres kutatóközpontot, majd 2016 elején megkezdődhessen az érdemi tudományos munka - hangzott el a rendezvényen.

Tölgyesi Viktória,

az ELI-HU Nonprofit Kft. EU-koordinációs igazgatója arról számolt be, hogy a társaság a kiemelt uniós nagyberuházás pályázati anyagát 2012. december 5-éig benyújtotta a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. mint közreműködő szervezet részére. A támogatási kérelem a beruházásra fordítható 47 milliárd forintra vonatkozik, mellyel Magyarországnak 2015. december 31-éig kell elszámolnia az unió felé. Jelenleg várják a kormányzati jóváhagyást, azt követően a pályázatot az Európai Bizottsághoz továbbítják. Az uniós egyeztetések már folyamatban vannak, s előreláthatólag jövő tavaszig tartanak. Az előkészítés első fázisa - ismertette - mintegy 1 milliárd forintból valósult meg, zárult le most.

Kiemelten segíti az ELI-t, s 30 milliárdos önerőalapot hozott létre a kormány

A projektet felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztérium részéről a fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár,

Csepreghy Nándor

számolt be több kedvező, keddi kormánydöntésről. Mint elmondta, 30 milliárd forintos kormányzati önerőalapot hoztak létre közcélú kedvezményezetteknek (önkormányzatok, egyetemek, kórházak stb.), érzékelvén, hogy a már szerződött uniós projektek megvalósítása nem megfelelő ütemben halad. A szegedi önkormányzat hat (az Agórához, a Biopolisz projekt - Egyetemi városrész rekonstrukciójához, a színház felújításához és az elektromos tömegközlekedés fejlesztéséhez kapcsolódó) beruházásához 541 millió forint, míg a Szegedi Tudományegyetem három (a 265 ágyas új klinika, illetve a sürgősségi osztály létesítése, valamint a Tudássétány továbbfejlesztése az élettudományi infrastruktúra modernizációján keresztül) projektjéhez 108,5 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült az önerőalapból. Mindemellett az ELI-nek kiemelt pénzügyi és minden egyéb szakmai segítséget megadnak - tájékoztatott. Úgy fogalmazott: a létrejövő tudományos nagyberendezés nemcsak hazánk kutatás-fejlesztési súlyát növeli meg az EU-n belül, de a regionális gazdaság- és társadalomfejlesztésnek is motorja lehet.

Új iparágak telepedhetnek meg Szegeden

A Szegedre tervezett lézerberendezés koncepcionális terveit 2013 január-február folyamán vitatják meg, az építészeti tervkoncepcióval kapcsolatos engedélyek döntő többsége pedig már az idei esztendő végéig megérkezhet - ezt már

Lehrner Lóránt

, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója jelentette be. A szakember szerint a lézeres kutatóközpont többek között az anyagtudomány, az orvostudomány, a gyógyszerkutatás és a környezetvédelem számos területére gyakorol majd húzóhatást, s új műszaki fejlesztéseket alapoz meg. Az ELI, valamint a körülötte létesülő tudományos park a remények szerint számos, akár új (biotechnológia, nanotechnológiai) iparágat, vállalkozást vonz Szegedre és a régióba, európai együttműködéssel erősítve annak gazdaságát. A szegedi ELI egyébként a tervek szerint két ütemben épül meg. Az első fázisban mintegy 47 milliárd forint, majd a 2014-2020 közötti uniós finanszírozási ciklusban körülbelül 14,3 milliárd forint lesz fordítható a magyarországi projektre, melynek 85 százalékát az unió finanszírozza a strukturális alapokból.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.