Közélet

Az LMP a szegedi panelrekonstrukciós anomáliákról

Az LMP a szegedi panelrekonstrukciós anomáliákról

2012. december 19., szerda
Az LMP a szegedi panelrekonstrukciós anomáliákról

Panelrekonstrukcióra utoljára 2009-ben írtak ki pályázatot, amelyre azok pályázhattak, akik a korábbi körökben vagy lemaradtak vagy különböző okok miatt nem mertek belevágni a fejújításba. Ekkor már sokkal nehezebben lehetett olyan támogatáshoz jutni, amely minimalizálta az önrészt. Szegeden 36 társasház vágott bele a 2009-es programba. Akkor az önkormányzat mindenkinek visszajelezte, lakásonként mekkora részt vállal a felújításból. Azóta lényegesen megváltozott a helyzet.

A panelrekonstrukcióval kapcsolatos anomáliák miatt az LMP sajtótájékoztatót hívott össze, amelyen Szentistványi István önkormányzati képviselő ismertette, ki, milyen mértékben felelős az előállt helyzetért. A legutóbbi közgyűlésen a pályázatos napirendi pontok közé bekerült egy olyan is, amelyben az önkormányzat azt terjesztette elő – amit később a közgyűlés el is fogadott –, hogy 2013 júniusáig tartja csak fenn ígérvényét, addig kell ezeknek a társasházaknak megkötniük a támogatási szerződést, addig lehívhatják az önkormányzati támogatást. Ha lekésnek, veszett a pénz, meg a korábban megítélt támogatás is.

Az önkormányzat kifarol a panelprogram mögül

Nem szerencsés, tartja az LMP-s képviselő, hogy az önkormányzat, amely joggal volt büszke a panelprogramra, mert tényleg sikertörténet volt Szegeden, most ebből ilyen módon kifarol, és magára hagyja ezen társasházak lakóit. A zöld párt politikusa azt szeretné, ha az önkormányzat revideálná álláspontját. Az érintett (a 2009-es pályázati kiírásban induló) 36 lakóépület közül 18-nál az állam még eredményt sem hirdetett. Ezek a társasházak gyakorlatilag már el is estek a számukra korábban megítélt (összesen mintegy 218 073 825 forintnyi) önkormányzati támogatástól, mivel a júniusig hátralévő időben már szinte lehetetlen lebonyolítani a teljes beszerzési folyamatot és eljutni a szerződéskötésig. Eddig 17 épületet nyilvánítottak nyertesnek, de ezek közül mindössze 8 tudott az önkormányzattal támogatási szerződést kötni. Miért csak ennyivel, mi van a többiekkel? A 36 pályázó lakóépület közül 15-öt egy ingatlankezelő, a SZISZ Szeged Kft. menedzselt, a többi 21 pedig 13 különböző közös képviselőhöz tartozott. A SZISZ a legmagasabb műszaki tartalommal vonta be a pályázatba mind a 15 lakóépületét, ami azt eredményezte, hogy kétszeres, két és félszeres összköltség, illetve két és fél, háromszoros önköltség (önrész) keletkezett. A többi lakóközösség ezt nem merte meglépni, mert nyilván tisztában voltak a lakók teherbíró képességével, és azt is kiszámolhatták, hogy a messze erőn felül vállalt felújítás-energetikai korszerűsítés (napkollektoros rendszerek kiépítése stb.) drámai következményekkel jár. Az érintett társasházak lakói legtöbb esetben csak a kivitelezővel való szerződéskötés előtt szembesültek azzal, tulajdonképpen mennyit is kell majd fizetniük a rájuk sózott extrákért. Meg is próbáltak menekülni, elállni a szerződéstől, s ez indokolja, hogy a SZISZ Kft. nyertesnek nyilvánított társasháza közül mindössze 4 jutott el odáig, hogy az önkormányzattal támogatási szerződést kössön. A többiek azzal próbálkoznak, hogy az államnál műszaki tartalom-módosítást eszközöljenek, és így mentsék a még menthetőt. Az önkormányzat döntése értelmében ezek a társasházak is elesnek a már megnyert pályázat adta lehetőségektől, függetlenül attól, hogyan dönt majd az állam.

Felelős az állam, az önkormányzat és a ingatlankezelők is

Nyilvánvaló, hogy a panelfelújítás csak olyan konstrukció keretében lehetséges, ha a lakókra jutó költségek még elfogadhatók és elviselhető terhet jelentenek a lakóközösség többsége számára, nem vezetnek drasztikus eladósodáshoz, szociális feszültségekhez, tömeges fizetésképtelenséghez, kilakoltatáshoz. Kit terhel mindezért a felelősség? Szentistványi szerint elsősorban a pályázat kiíróját, aki nem megfelelően tájékoztatta a lakóházak tulajdonosait a pályázati kiírás lehetőségeiről, az őket terhelő valós költségekről. Ennek a folyamatnak a jogszerűségét és szakszerűségét a politikus mindenképpen vizsgálatra érdemesnek tartja. Ludas az állam, mert nem számolt azzal, hogy ilyen hosszú ideig húzódnak el az ügyek, miközben a lakóközösségek nem tudják, nyertek-e vagy sem. Bűnös az önkormányzat is, csakúgy mint az ingatlankezelők. Magukra hagyták ezeket a kétségbeesett, átvert lakóközösségeket, mert kedvükre szelektálták az információkat, majd csak a legvégén szembesítették a lakókat a valós, számukra mindenképpen kedvezőtlen képpel és a valódi költségek nagyságával. Az önkormányzat a 36 társasház kapcsán sikeres pályázatok esetén összesen közel 450 millió forintos kötelezettséget vállalt. Ez az eddig nyertesnek nyilvánított 17 társasház esetében közel 230 millió forint. Eddig csak 8 társasházzal sikerült támogatási szerződést kötniük, így az önkormányzati támogatás vállalt mértéke mintegy 90 millió. Félő, hogy a szigorú és szoros határidő miatt ez az összeg nem is nagyon fog változni. A képviselő arra kéri az önkormányzat illetékeseit, hogy a panelövezetben élők további ellehetetlenülésének megakadályozása érdekében gondolják újra döntésüket. Folytassák tovább a tárgyalásokat a hitelező bankokkal, és tegyék lehetővé, hogy 2013 nyara után is lehessen pályázni a lakóházak felújítására fordítandó önkormányzati támogatásra.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.