Tavasszal kezdődhet a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program kivitelezési szakasza, miután lezárult a projekt előkészítése. Régióban 217 településen nem felel meg az ivóvíz minősége az Európai Unióban és a magyar szabályozásban előírtaknak, ezen változtat a program.
, az eddigi eredményekről szakmai fórumot tartottak Hódmezővásárhelyen, melyen a konzorcium elnöke arról tájékoztatott, hogy a három megye 85 százalékban érintett a szennyeződésben. Molnár Béla országos vízügyi főigazgatót kérdeztük a projekt részleteiről.
- Az előkészítő munka lezárult, a konzorcium megszűnik 2012. december 31-én. Milyen munkát végeztek az elmúlt években?
- A Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program pályázati előkészítésére alakult meg évekkel ezelőtt a konzorcium, tervezési feladatokat láttunk el, pályázatokat készítettünk, és különböző megvalósíthatósági elveknek a kibontása volt a feladatunk. A pályázatok 2011. júniusában benyújtottuk, a bírálati szakasznál tartunk, a közbeszerzési tender minőségbiztosításai zárulnak hamarosan, így a konzorcium legutóbbi döntése arról szólt, hogy 2012 december 31-ig folytatja a munkát. Az önkormányzatok által biztosított saját erőnek körülbelül 70%-át használtuk fel, a maradék 30%-ot visszautaltuk. Igaz elhúzódott, de sikerrel fejeztük be az előkészítést.
- Hány önkormányzat vesz részt ebben a munkában a dél-alföldi régióban?
- 213 érintett települése van, és a beruházás becsült költsége 105,6 milliárd forint. 2013-ban kezdődhetnek el a beruházások, amiket 2015. június 30-áig kell befejezni ezt a munkát. Úgy gondolom, elég szűkös a határidő, mindenképpen gyorsítani kell a projektek megvalósítását, mely feladat a társulásokra hárul.
- Pontosan mi fog épülni a projekt keretében?
- Egy településkörnél leginkább tisztítóberendezéseket kell telepíteni, de a program tartalmaz hálózatrekonstrukciót, ami az elhasználódott vezetékek cseréjét foglalja magában. Például különböző mosóidomok beépítése szerepel a tervekben, melyek révén könnyebben lesz tisztítható a rendszer. Van, ahol az egészséges vizet vízátvezetéssel lehet csak biztosítani. Békés megye a leginkább érintett a vizek keverésében, amit az úgynevezett aradi vízátvezetési projekt keretében valósítanak meg.
- A beruházás több mint 105 milliárd forintba kerül. Milyen forrásokból lehet fedezni a kivitelezést?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.