Közélet

2013-ban kezdődnek a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program beruházásai + FOTÓK

2013-ban kezdődnek a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program beruházásai + FOTÓK

2012. december 11., kedd
2013-ban kezdődnek a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program beruházásai + FOTÓK

Tavasszal kezdődhet a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program kivitelezési szakasza, miután lezárult a projekt előkészítése. Régióban 217 településen nem felel meg az ivóvíz minősége az Európai Unióban és a magyar szabályozásban előírtaknak, ezen változtat a program.

Ahogy beszámoltunk róla

, az eddigi eredményekről szakmai fórumot tartottak Hódmezővásárhelyen, melyen a konzorcium elnöke arról tájékoztatott, hogy a három megye 85 százalékban érintett a szennyeződésben. Molnár Béla országos vízügyi főigazgatót kérdeztük a projekt részleteiről.

- Az előkészítő munka lezárult, a konzorcium megszűnik 2012. december 31-én. Milyen munkát végeztek az elmúlt években?

- A Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program pályázati előkészítésére alakult meg évekkel ezelőtt a konzorcium, tervezési feladatokat láttunk el, pályázatokat készítettünk, és különböző megvalósíthatósági elveknek a kibontása volt a feladatunk. A pályázatok 2011. júniusában benyújtottuk, a bírálati szakasznál tartunk, a közbeszerzési tender minőségbiztosításai zárulnak hamarosan, így a konzorcium legutóbbi döntése arról szólt, hogy 2012 december 31-ig folytatja a munkát. Az önkormányzatok által biztosított saját erőnek körülbelül 70%-át használtuk fel, a maradék 30%-ot visszautaltuk. Igaz elhúzódott, de sikerrel fejeztük be az előkészítést.

- Hány önkormányzat vesz részt ebben a munkában a dél-alföldi régióban?

- 213 érintett települése van, és a beruházás becsült költsége 105,6 milliárd forint. 2013-ban kezdődhetnek el a beruházások, amiket 2015. június 30-áig kell befejezni ezt a munkát. Úgy gondolom, elég szűkös a határidő, mindenképpen gyorsítani kell a projektek megvalósítását, mely feladat a társulásokra hárul.

- Pontosan mi fog épülni a projekt keretében?

- Egy településkörnél leginkább tisztítóberendezéseket kell telepíteni, de a program tartalmaz hálózatrekonstrukciót, ami az elhasználódott vezetékek cseréjét foglalja magában. Például különböző mosóidomok beépítése szerepel a tervekben, melyek révén könnyebben lesz tisztítható a rendszer. Van, ahol az egészséges vizet vízátvezetéssel lehet csak biztosítani. Békés megye a leginkább érintett a vizek keverésében, amit az úgynevezett aradi vízátvezetési projekt keretében valósítanak meg.

- A beruházás több mint 105 milliárd forintba kerül. Milyen forrásokból lehet fedezni a kivitelezést?

- Jórészt Európai Uniós pénzből valósul meg a projekt, a támogatás aránya 85%, amit a Környezet- és Energia Operatív Programból (KEOP) tudnak igényelni, míg a maradék 15%-ot a Belügyminisztérium saját alapjából tudják megszerezni a tagok. Ezt 2010-ben az Orbán-kormány határozta meg, 19 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra. Így 100%-ban támogatottak az ivóvíz-minőség javító beruházások. - A dél-alföldi régióban mi a jellemző, milyen vizet iszunk most? - A határérték-változás okozza a legnagyobb problémát, hiszen a Dél-Alföldön már volt arzénmentesítő program, a durva szennyeződéseket már több mint egy évtizede kiszűrték az önkormányzatok és a szolgáltatók. Az eddigi határérték 50 mikrogramm volt literenként Magyarországon, viszont uniós csatlakozásunkkor vállaltuk, hogy 10 mikrogrammos szintre fogjuk ezt lecsökkenteni. Jellemzően 16-18 mikrogramm literenként vizeink arzéntartalma, ezt kell most csökkentenünk. - Az arzénen kívül mi minden található még a dél-alföldi vizekben? - Az arzén mellett bór- és flórszennyezésről beszélhetünk néhány település esetében, van ahol pedig a vas, a mangán és az ammónium jelenthet ivóvízproblémát. Hangsúlyoznám, hogy ezek természetes szennyeződések, ne gondolja senki azt, hogy emberi tevékenység következményei. A rétegvizek a hosszú kioldódási idő miatt tartalmaznak ilyen vegyületeket, más európai régiókkal szemben nálunk ez egy adottság, és meg kell ezt oldanunk. - Ki végzi majd a kiépített rendszerek fenntartását? - A víziközmű törvény rendezi ezt a kérdést, egyrészt a vízdíjba építést a Magyar Energiahivatal fogja koordinálni régiókra, települési szintre lebontva. Nem csak az amortizációs költség, hanem az egyéb szolgáltatási költségek is beépülnek majd a díjba. Az üzemeltetés és fenntartás az üzemeltetők feladata lesz. Hazánkban korábban közel 400 szolgáltató volt, az új törvény rendezi a sorokat, és maximum 40 lesz.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.