Közélet

A szerb vándorlás emléknapja Szentendrén

A szerb vándorlás emléknapja Szentendrén

2012. november 23., péntek
A szerb vándorlás emléknapja Szentendrén

Az év műtárgyát, Az Istenszülő megkoronázása című ikont és Dinko Davidovnak a szentendrei szerb emlékekről írt könyvét mutatják be a Szentendrei Egyházi Múzeumban a szeoba (vándorlás) emléknapján, szombaton.

Vukovics Koszta

művészettörténész, a múzeum gyűjteményvezetője elmondta az MTI-nek, hogy az 1795-ben rézlemezre festett ikont a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával restaurálták és a gyűjtemény részeként, de különálló helyen állítják ki mint az év műtárgyát egészen jövő novemberig. A szentkép készítője,

Jovan Grabovan

vándor ikonfestő a 18. század második felében működött a régióban és a szakemberek valószínűnek tartják, hogy a Szentendre izbégi városrészében álló szerb templomnak készítette ezt az ikont. A szerb egyházi gyűjteményben három Grabovan-kép található, de Jovan Grabovan alkotta a székesfehérvári szerb templom ikonosztázát is - mondta el a gyűjteményvezető. Az emléknap másik eseménye

Dinko Davidov

Belgrádban élő művészettörténész, akadémikus Szentendre című, szerb nyelvű albumának bemutatója lesz. A vajdasági születésű kutató a 60-as évek végétől tanulmányozta a magyarországi szerb egyházművészetet, alapműve a Magyarországi szerb ikonok című kötet - jegyezte meg. Szentendréről szóló, 1982-ben kiadott könyvének átdolgozott, kibővített változatát mutatják be most. A kötetben történeti bevezető és a templomok monografikus leírása olvasható. Az akadémikus a 70-es években magyarul is publikált tanulmányokat az Ars Hungarica című periodikában. A múzeum kiadásában olvasható Davidov népszerű ismeretterjesztő könyve a szentendrei szerb ortodox templomokról magyar nyelven is - tette hozzá Vukovics Koszta.

Lásztity Péró

, a Szerb Intézet vezetője az MTI-nek elmondta, hogy 2004 óta emlékezik meg a Magyarországon élő szerbség a szeobáról, a vándorlásról, benne az 1690-es évről, amikor a szerbek a török elől menekülve Csarnojevics pátriárka vezetésével elérték Szentendrét és a bécsi udvar a szerb menekülteknek november 19-én hivatalosan engedélyt adott a letelepedésre. Az emléknapot a Fővárosi Szerb Önkormányzat szervezi mindig ehhez a dátumhoz közeli szombaton és a résztvevők hajóval teszik meg az utat a Dunán Budapesttől Szentendréig.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.