Közélet

Szegeden is hódít a török konyha + FOTÓK

Szegeden is hódít a török konyha + FOTÓK

2012. október 31., szerda
Szegeden is hódít a török konyha + FOTÓK

Nyugat-Európában jó ideje tart már a török konyha divatja, amely néhány éve Magyarországot is elérte. Budapest után az elmúlt 2-3 évben vidéken is gomba módra szaporodtak a török gyorséttermek, így ma már Szegeden is legalább 6-8 ilyen jellegű vendéglátóegység nyílt, ahol többnyire dönert, azaz giroszt, és többfajta eredeti török édességet, baklavát, finom teákat, kávékat kínálnak.

A döner kebabot Törökországban kebabnak vagy dönernek nevezik. Ami azt jelenti, hogy függőlegesen forgó sült hús, amely készülhet bárányból, csirkéből vagy marhából. A nyárson sült hússal töltött szendvicset –, amely éppen a minap ünnepelte 40. születésnapját – egy anatóliai bevándorló,

Kadir Nurman

vette fel először az étlapra a nyugat-berlini belvárosban, a Bahnhof Zoo mellett működő falatozójában. A hús mellett 1972-ben még csak hagyma és saláta volt a zsömlében, de az új fejlesztés így is óriási sikert aratott, és nagy karriert futott be.

Negyvenéves a döner kebab

Időközben egész iparág épült a Magyarországon döner kebabként is ismert szendvicsre, és az ágazat szereplői a „szülőhazában", Berlinben külön nemzetközi vásáron mutatkoznak be. A dönerrel foglalkozó európai török cégeknek külön érdekképviseletük is van. A berlini székhelyű ATDID szerint csak Németországban évente 750 millió dönert értékesítenek, és a szervezet tagjai a legutóbbi, 2010-es adatok szerint szerte Európában összesen 3,5 milliárd euró bevételt értek el. A döneripar negyven év alatt végig a törökök -, illetve török bevándorlók - ellenőrzése alatt maradt.

Már az eledel meghatározása körül is meglehetősen nagy zűrzavar uralkodik. A szakirodalom szerint a török döner, a görög eredetű girosz és az arab shawarma gyakorlatilag ugyanaz, legalábbis a technológia megegyezik mindhárom esetben. A giro (gyro) és a döner jellemzője, hogy a függőleges nyársra húznak húscsíkokat, a nyársat egy hőforrás elé helyezik, folyamatosan forgatják és az átsült húsrészeket egy éles késsel vékony szeletekben - inkább forgácsokban - levágják és tálalják. Ha nem elég zsíros a hús, folyamatosan kenegetik zsiradékkal, így egyenletesen sül. Leggyakrabban pitába teszik, különböző zöldségekkel és szószokkal, és az így elkészített szendvicset hívják girosznak vagy döner szendvicsnek. A kötelező kellékek a hús és a pita, a többi a fantázián múlik. Különböző salátákat és önteteket is adnak a hús mellé a pitába. A legelterjedtebb hozzávalók: paradicsom, sült krumpli, hagyma, tzatziki szósz. A hús fajtája és a fűszerezés eltérhet. A girosz mindig ugyanazokat a hozzávalókat tartalmazza. A döner kebab és savarma tartalmazhat különböző zöldségeket (mint hagyma, paradicsom, uborka, saláta ízesítve különböző szószokkal, még csípős öntettel is tálalható).

Kelet-Európa legmodernebb kebabgyára Makón

A török Duna Döner Kft. kebabgyárat avatott tavaly november 19-én Makón. Az üzemet részben hazai, részben uniós támogatással építették fel a helyi ipari park 1,4 hektáros területén. Az alkalmazottak közül mindössze ketten törökök, a többiek magyarok – makóiak vagy környékbeliek. A hűtőházzal is ellátott, közel egymilliárdos beruházással megépült 2500 négyzetméteres húsfeldolgozó az európai előírásoknak megfelelően működik, és jelenleg a legmodernebbnek számít Kelet-Európában. A gyárban csirke- és pulykahúst dolgoznak fel, az idei évtől pedig már borjúhúst is. A kicsontozott húsból 7–60 kilogrammos fűszerezett, nyársra fűzött kebab készül. Ebből heti 5–5,5 tonnát visznek a kamionok a cég grazi elosztóközpontjába, ahonnan aztán szerte Európába szállítják a török éttermeknek. Többek között Magyarországra is – Szegeden például több helyen is meg lehet kóstolni a Makón készült kebabot. A makói önkormányzat egyébként 30 milliós támogatást adott a gyár indulásához azzal a feltétellel, hogy legalább 50 embert foglalkoztatnia kell majd. A cég ennek bőven eleget tett, a foglalkoztatottak száma 90 körül van. Szegeden, a Petőfi Sándor sugárúti Nazar Kebab gyorsétterem vezetője, Karadag Torun elmondta, szerinte is későn érkeztek a török gyorséttermek Szegedre. A makói üzem is nagyban hozzájárult népszerűségük elterjedéséhez. Az itt megtermelt áru 90 százaléka külföldön, főleg Nyugat-Európa országaiban talál vevőre. Teljes egészében magyar alapanyaggal dolgoznak. A Törökországból a ’90-es években Szegedre települt üzletember eleinte ruházati termékekkel foglalkozott, majd eldöntötte, váltani fog, és barátjával megnyitotta a Fekete sas utcában az Istambul Kebabot. Aztán különváltak útjaik, s Karadag úr önállósodott.

Megőrizni a nemzeti eledel jó hírét

Kimondott kebabos szerinte jelenleg 4 üzemel a városban, a többiek inkább giroszt árulnak. Kell egy kis gasztronómiai változatosság, új szín a palettán, vallja az üzletember. Az emberek rohanó életformájához a török étkezdék kiválóan tudtak alkalmazkodni, egyre nagyobb igény mutatkozik irántuk, miközben még árban is versenyképesek maradtak az amerikai multik gyorsétterem-láncaival szemben. Karadag úr ezt annak tudja be, hogy a török konyha változatosabb, minden alapanyag friss, a húsok esetében csak kéregfagyasztással tartósítják az árut, ami azt jelenti, pár milliméteres vágás után az alatta lévő húsréteg mindig friss és zamatos. A szárnyasokból meg a borjúból készült finomságok eleve egészségesebbek. A szegediek most ismerkednek igazán a török ízekkel, tanulják az ételek nevét. Kebabból is renget, közel 100-fajta létezik. A szűkös, alig több mint 50 négyzetméteres helyiség miatt a gyorsétteremben csak mintegy 20-fajta húsos ételt, 5-féle vegetáriánus kaját kínálnak, meg legalább 10 helyben készült desszertet. Az egyetemisták körében igen népszerű a Nazar Kebab, főleg a külföldiek látogatják nagy előszeretettel. A török gyorséttermek üzemeltetői mindig alkalmazkodnak az adott ország lakosainak vásárlóerejéhez. Egy laktató húsos kebab pitában itt már 670 forintért megvásárolható, ez 2 euró 20 centre jön ki, ami idehaza még kifizethető összegnek számít, a nálunknál jóval gazdagabb nyugati országokban viszont semmit sem lehet kapni ennyi pénzért. Karadag úr csak a kóklerekre haragszik, akik nem kellő szakértelemmel odahaza készítik a kebabot, amely aztán jelentősen eltér a megszokott, megkövetelt ízvilágtól. Ezek a vendéglátósok tönkreteszik a török nemzeti eledel hírnevét, hiszen akik ezt náluk kóstolják meg életükben először és csalódnak, azt a messzemenő következtetést vonják le, hogy a kebab nem jó, ezért a jövőben sem fogyasztják. Ezért csakis ellenőrzött termékeket szabad vásárolni, hiszen a milliós beruházással készült kebabgyárak mindenhol szavatolják az azonos minőséget.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.