A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke szerint a szülőknek nemcsak a valóságos, hanem a virtuális világban is védeniük kell a gyermekeiket, mert az interneten számtalan veszély leselkedik rájuk.
Szalai Annamária
erről a közmédia napja elnevezésű rendezvényen beszélt szombaton a budapesti Millenáris parkban; a kötetlen beszélgetést a Kossuth Rádió a helyszínről élőben közvetítette. A médiahatóság elnöke arra hívta fel a figyelmet, a szülőknek természetes, hogy a valóságos világban fogják a gyerekek kezét, és megkímélik a veszélyektől, ugyanakkor a digitális világba már teljesen védtelenül engedik el őket. Szalai Annamária szerint a mostani fiatalok, az új generáció egy digitális univerzumba született, egy olyan labirintusba, ahol összevissza kalandozhat. Elmondta, a tapasztalataik és a felméréseik is azt mutatják, hogy a szülők alig kontrollálják a gyerekek internethasználatát, azt, hogy milyen tartalmakat érhetnek el. A médiahatóság adatai szerint a gyerekek átlagosan már 9 éves koruktól önállóan használják az internetet, a 9-16 éves korosztály 60 százaléka pedig már rendszeres internethasználó. A médiahatóság elnöke úgy látja, nagyon sok veszély leselkedik a fiatalokra a világhálón. Szavai szerint ezért lenne nagyon fontos, hogy felhívják a figyelmüket arra: az nem valóságos, hanem virtuális világ, ahol a veszélyektől meg kell védeniük magukat. Elmondta, Magyarország az internettartalmak szűrésével még nagyon elmaradt, bár már több szolgáltató is tett lépéseket. Az NMHH elnöke emlékeztetett arra, hogy a fiatalok médiaértési készségének fejlesztése érdekében a hatóság is indított több programot. A H95 nevű projekt keretében egy médiaértést oktató központot alakítanak ki, ahol a gyermekek élményszerű, játékos formában ismerkedhetnek meg a média és a hírközlés világával. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a médiahatóság egy internet hotline oldalt üzemeltet, amelyen bárki bejelenthet káros és veszélyes oldalakat. Hozzátette: a bejelentések nyomán a hatóság eljár azért, hogy ezeket az oldalakat eltávolítsák az internetről, még akkor is, ha külföldi szerveren vannak. Szalai Annamária közölte azt is, hogy a médiahatóság a tájékoztatáson túl segítséget tud nyújtani a bajba jutottaknak, és vannak olyan esetek, amelyeknek büntetőjogi következménye is van; e területen a hatóság a rendőrséggel már szerződést is kötött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.