Közélet

Az állami rendezvények biztosítása a katasztrófavédelem számára kiemelt feladat

Az állami rendezvények biztosítása a katasztrófavédelem számára kiemelt feladat

2012. augusztus 17., péntek
Az állami rendezvények biztosítása a katasztrófavédelem számára kiemelt feladat

Augusztus 20-a a katasztrófavédelem számára kiemelt napnak számít, mivel az állami ünnepi rendezvények - különösen a hétfő esti tűzijáték - idején jelentős "embertömeg" biztonságát kell garantálniuk - mondta Bérczi László országos tűzoltósági főfelügyelő az MTI-nek.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által működtetett operatív törzs munkájában az Országos Meteorológiai Szolgálat és mások mellett az országos és a fővárosi katasztrófavédelem is közreműködik.

Bérczi László

tűzoltó dandártábornok kifejtette: az augusztus 19-én és 20-án tartandó állami rendezvények közül három eseménynél - vízi és a légi parádé, illetve a hétfő esti tűzijáték - a kinti helyszíni biztosításban is részt vesznek. Az idén három uszályról és a Lánchídról lövik fel a tűzijátékot, a Citadelláról nem indítanak rakétákat. Amikor még a Citadelláról is volt kilövés, már délutántól folyamatosan locsolták a területet, s előfordult, hogy kisebb parázslásokat kellett eloltaniuk. Most más jellegű feladatuk lesz a tűzoltóknak, bizonyos szempontból egyszerűbb lesz a biztosítás, így a rendezvény maximális biztonságához a korábbi évekhez képest most kevesebb ember is elegendő. Bérczi László elmondta: a legnagyobb számban a tűzijátékon lesznek kint. Itt összesen 20 tűzoltójármű, köztük tűzoltóhajó, illetve autókon összesen 80 ember áll készenlétben. A tűzijáték idején a katasztrófavédelem kihelyezett egységei ott lesznek a többi között a kilövési helyeknél, vagyis a három uszályon és a Lánchídon, valamint a két hídfőnél, az Erzsébet híd és a Margit híd közötti rakpartokon, illetve a Parlamentnél is. Augusztus 20-án a katasztrófavédelem feladata általában a rendezvények biztosítása és az utólagos átvizsgálás, de voltak olyan évek, amikor beavatkozásra is szükség volt. Ilyen volt például, amikor 2003-ban egy uszályról fellőtt tűzijáték oldalra nyílt ki, illetve amikor 2006-ban egy hirtelen jött viharban a fakidőlések, felborult paravánok miatt egyszerre több ember biztonságba helyezéséről kellett gondoskodniuk. A katasztrófavédelem a rakpartokon kiürítési útvonalakat biztosít. Az embereket tájékozatják arról, hogy a tűzijáték végén - illetve rendkívüli helyzetben azonnal - merre tudják elhagyni a területet. Hangosbemondókon magyarul, angolul és németül is bemondják, hogyan lehet a leghatékonyabban, a legbiztonságosabban távozni a helyszínről. A tűzoltó dandártábornok kiemelte: ha olyan információt kapnak, hogy a rendezvényt, illetve az ott tartózkodó embereket bármi veszélyeztetheti, akkor a felelős vezető azonnal javaslatot tesz a rendezvény felfüggesztésére, illetve befejezésére. Erre már volt példa 2007-ben, amikor a tűzijáték előtt pár órával érkezett egy vihar. Akkor gondoskodtak arról, hogy az emberek biztonságosan elhagyják a helyszínt, s később tartották meg a tűzijátékot - emlékeztetett az országos tűzoltósági főfelügyelő. Hat évvel ezelőtt, 2006. augusztus 20-án, a budapesti tűzijáték ideje alatt kitört vihar következtében öt ember meghalt és sok százan megsérültek. A jelenlegi előrejelzések szerint augusztus 20-án, az állami ünnepen jó idő lesz, rendkívüli helyzet esetén azonban a rendezvények biztonságát felügyelő Operatív Törzs vezetője,

Kovács Zoltán

, társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a rendezvény megszakításáról is dönthet. A KIM az MTI megkeresésére korábban kifejtette: az augusztus 20-i rendezvények biztonságát az Operatív Törzs, illetve a Központi Bázis felügyeli a teljes ünnepi program ideje alatt. Ott az összes érintett szervezet (a Budapesti Rendőr-főkapitányság és az ahhoz tartozó Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Terrorelhárítási Központ, a Készenléti Rendőrség, a Budapesti Közlekedési Központ, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Magyar Honvédség, a Nemzeti Közlekedési Hatóság, az Országos Meteorológiai Szolgálat, az Országos Mentőszolgálat, a Honvédelmi Minisztérium, a KIM, a tűzijáték lebonyolításáért felelős cégek) szakemberei folyamatosan figyelemmel kísérik a lebonyolítást. A Központi Bázishoz befutó információk legfontosabb eleme az Országos Meteorológiai Szolgálat félóránkénti jelentése, illetve a várható veszélyt okozó időjárási jelenségekről szóló - jégeső, felhőszakadás, óránkénti 45 kilométeres sebességet meghaladó, viharos széllel kísért zivatar - azonnali riasztás. Ezek bármelyike esetén a szervezők legalább harminc perccel a várható esemény előtt a Margit híd és az Erzsébet híd között elhelyezett hangosítók segítségével tájékoztatják a közönséget. Emellett - az új médiatörvény rendelkezéseinek megfelelően, illetve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság között létrejött együttműködési megállapodás értelmében - a veszélyhelyzetet jelző riasztások a médiaszolgáltatókon keresztül is eljutnak a lakossághoz - tették hozzá. A rendezvények helyszínein mentőautókkal, a tűzijáték alatt pedig a helyszínre kitelepített betegellátó ambulanciákkal készülnek a szervezők. A helyszínt biztosító szakemberek a menekülési útvonalakat és a kiürítési pontokat szabadon fogják tartani a területek biztonságos kiürítése érdekében.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.