Közélet

Lentner Csaba: Magyarországon visszaszorult az állam, azért kell erősíteni

Lentner Csaba: Magyarországon visszaszorult az állam, azért kell erősíteni

2012. július 22., vasárnap
Lentner Csaba: Magyarországon visszaszorult az állam, azért kell erősíteni

Lentner Csaba egyetemi tanár Kárpát-medencei sikerként könyveli el a kormány gazdaságpolitikáját és bízik az IMF-fel való megállapodás sikerében, hiszen mindkét fél elemi érdeke ezt diktálja. A közgazdásszal, a Kik támadják Magyarországot és miért? című kötet egyik szerzőjével a könyv szegedi bemutatása után beszélgettünk.

– Ön szerint az ország bajai a ’70-es évekre vezethetőek vissza, amikor Magyarországon megjelent az IMF. Más országok is hitelre szorultak, mégsem kerültek a mi helyzetünkbe. Nem egyszerűen arról van szó, hogy felkészületlen, dilettáns politikusok vezették az országot a rendszerváltás idején, és ma is ennek a levét isszuk?

– Kétségtelen, hogy a magyar politikai vezetés esetében az elmúlt 20 évben megfigyelhető egyfajta szakmai inkompetencia. A közgazdasági, pénzügyi kérdések a ’90-es évek elejétől a magyar kormányok működésében nem játszanak központi szerepet. A ’80-as évek végétől, amikor megalakult az Antall-kormány, tulajdonképpen megkezdődött a magyar termelőknek, a nemzetgazdaságnak a tartós piacvesztése. Mi már a ’70-es évektől eladósodtunk, de a rendszerváltozás kezdetétől lehetőségünk lett volna arra, hogy az elavult szocialista tervgazdasági rendszert felváltsuk egy életképes piacgazdaságira, amely a ’80-as évek végétől folyamatosan kialakult Magyarországon. Ez a modell a tervgazdasági rendszer válságát lett volna hivatott kezelni. A válságkezelésnek a válságát éltük a ’80-as évek végétől, hiszen a meghonosodott neoliberális piaci modell a tervgazdasági rendszer válságánál is súlyosabb válságba taszította az országot. A rendszerváltás környékén 20 milliárd dollár államadósságunk volt, 2010-ben, amikor az Orbán-kormány átvette a kormányrudat, 110 milliárd dollár gyűlt össze. Emellett kialakult egy 10 milliárd dolláros önkormányzati adósságállomány is, és a lakosságnál még mintegy 40 milliárd dollárnak megfelelő jelzálog-hitel adósság.

– Tulajdonképpen 160 milliárd dollár adósságot sikerült begyűjtenünk a rendszerváltás óta?

– Igen, miközben a ’70-es években jóformán nem is volt adóssága a lakosságnak. A Magyarországra bejött nemzetközi tőke a munkásokat nem fizeti meg, a költségvetésbe nem fizet adót, ebből következik, hogy a szociális juttatások nálunk nagyon szerények. A lakosságot is belekényszerítik ebbe az eladósodási folyamatba. Ez a rossz piaci modell a magyar adósságállományt 20 év alatt a nyolcszorosára lökte föl. Bebizonyosodott, nem életképes ez a szabadjára engedett neoliberális piaci modell.

– Tőkeerős külföldi befektetők nélkül viszont a rendszerváltást sem lehetett volna önerőből levezényelni.

– Mi a nemzetközi tőkével nem vagyunk viszályban, nekünk csak vitánk van vele. A nemzetközi tőke egy piacgazdaság életében szükségszerű, a problémát azonban abban látom, hogy kizárólagosan a nemzetközi tőkére egy ország nem építhet. Önálló fejlődése idegen, kölcsönzött tőkével nem lehetséges. Ez szerintem nem nacionalizmus. A sikeres országok, például Olaszország példáját is felidézhetjük, ahol a hazai kis- és középvállalkozói szektor nagyon erős, s az olasz gazdaság ettől volt működőképes. Kölcsönzött tőkével, azt nem adóztatva, nem ellenőrizve, nem szabályozva egy ország az európai vagy világversenyben nem lehet tartósan versenyképes. Amin mi változtattunk 2010-től, az a belső piaci erőknek a fejlesztése, erősítése. Nem szerencsés, ha egy országban a banktőke 90 százalékban külföldi. A külföldi banktőke a hazai termelőt nem támogatta, ezért kell a hazai bankszektornak is legalább a 40-50 százalékos részarányt megkapnia. A gazdaság működését állami támogatásokból, adókedvezményekből önmagában nem lehet megoldani, szükség van a kereskedelmi banki tőkére is. Ezt az államnak kell szabályoznia, koncentrálnia, hogy ez működjön.

– Nem származik baj abból, ha mindent államosítunk, ilyképpen a piacok sem működhetnek zavartalanul és a piacgazdaság alapelvei is sérülnek?

– Átengedtük a teret a külföldi tőkének, a magyar nemzeti érdekek – focihasonlattal élve – beszorultak a saját kapunk elé, így viszont soha sem tudunk gólt rúgni. Úgy nem lehet sikeres egy csapat, ha csak a saját kapuja előtt focizik. Vissza kell nyomni egy kicsit a külföldi tőkét. Az államnak be kell avatkoznia, mert a piaci szereplőknek most ez nem érdekük.

– Az állam túlméretezett hatásköre következtében lassan már minden helyi intézmény igazgatóját Budapesten fogják kinevezni vagy jelölését jóváhagyni. Nem kellene ezeket a hatásköröket az önkormányzatoknál hagyni?

– Magyarországon nagyon visszaszorult az állam, ezért erősíteni kell. Az USA-ban is, Nyugat-Európában is az történik, hogy az állam beavatkozik a gazdasági folyamatokba…

– Ezt én nem így látom…

– Akkor úgy fogalmazok, válság idején.

– Az más…

– Nem tehet mást az állam, mint beavatkozik. Azt a modellt kell továbbvinni, ami a ’29-33-as válság idején

John Maynard Keynes

aktív állami befolyásolás gazdaságpolitikája néven vált ismertté. Aztán, ha megerősödtek a piaci szereplők meg a gazdaság, akkor igen, induljon el újra a szabad verseny. Az államnak azonban azután is ellenőrizni, szabályozni kell.

– A könyvbemutató alkalmával egyetlen bíráló megjegyzés sem hangzott el a kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatban. Ilyen jól dolgoznak Matolcsyék?

– Siker van a Kárpát-medencében, mert 2 év után ez a gazdaságpolitika lehetővé tette, hogy a közszektor működik, a nyugdíjak kifizetését meg tudjuk oldani, működik a szociális ellátórendszer. Olaszországban, Spanyolországban, Görögországban nem mondanám, hogy mindent határidőre tudnak fizetni. Görögországot azért is fenyegeti államcsőd, mert az emberek veszik ki a pénzüket a bankokból, instabillá válik a rendszer. Magyarországról nem viszik ki az emberek a pénzt, a magyar államkötvény fogy. Működik a magyar gazdaság.

– Az egyre inkább bírált adórendszert is egyértelmű sikertörténetként könyveli el?

– Ha kevesebb adót fizetek, több pénzem jut a gyerekek iskoláztatására, állampapírok vásárlására. Akik kevesebbet keresnek, azoknak nem jut.

– A számítások szerint több millió munkavállaló rosszabbul járt ezzel az adórendszerrel.

– Mindenki, aki természetes körülmények között nem kap munkalehetőséget, azt az állam közmunkára kötelezi azért, hogy a saját társadalmi költségek fedezéséhez valamilyen minimális szinten hozzájáruljon. Az nem megoldás, hogy generációkon keresztül az emberek munka nélkül vannak. Itt is az állam aktív befolyásoló szerepe kell, hogy érvényesüljön.

– Mi várható az IMF-tárgyalásoktól, továbbá eldőlt-e már végre, milyen hitelt is akarunk, mert a sajtóban igencsak ellentmondó nyilatkozatok jelentek meg ezzel kapcsolatban?

– Olyan, hogy elővigyázatossági hitel, nincsen. Készenléti hitel van, azonban a kormány ezt nem akarja lehívni. Azzal számol, hogy a szabadpiacról tudjuk magunkat finanszírozni.

– Varga Mihály a minap azt nyilatkozta, valamennyi pénzre mindenképpen szüksége lesz az országnak jövőre.

Varga

pesszimista egy kicsit, én azt mondom, hogyha a nemzetközi pénzpiacok nyugodtak maradnak, a dél-európai válság nem mélyül, akkor mi a szabadpiacról is tudjuk magunkat finanszírozni. Ennek az esélye megvan. Az IMF-nek is elemi érdeke, hogy Magyarországnak készenléti hitelt nyújtson.

– Miért is?

– Azért, mert rengeteg probléma van a világgazdaságban, a piacok eléggé sérülékenyek. A két év igazolja, hogy képesek vagyunk arra, hogy fönnmaradjunk. Ezzel az IMF-hitellel bebiztosítanánk magunkat, s az IMF-nek egy csődbemenő országgal kevesebb lenne.

– Lehet-e tudni, sejteni, milyen áron jutunk hozzá az áhított hitelhez?

– Durva menet lesz, az biztos. A hitelnyújtás üzlet. Ne akarja az IMF Magyarországot kormányozni, hiszen ez egy kölcsönt nyújtó intézmény. Adja oda a kölcsönt, s mi majd megfizetjük a kamatokat, ha lehívjuk a hiteleket. Elégedjen meg ezzel. Az egész ország gazdaságpolitikáját nem lehet átformálni, mert akkor azok az eredmények, amelyeket két év alatt elértünk, semmivé vállnak, akkor minek volt a két év áldozata. Ha az IMF ki akarja vetetni ezeket az adókat, szomorú csalódás lenne a számára, ha ez meg is történne, mert akkor a multik helyett a lakosságra hárulna…

– Ezeket a pluszadókat végső soron így is a lakossággal fizettetik meg.

– Azt a 20 forintot, amivel többet fizet…A kormány többet vett el a nemzetközi cégektől, mint a hazai vállalkozásoktól, a hazai társadalomtól. Ha az EU-ban bármelyik ország csődbe megy, az nem csak az adott országot fogja gyengíteni, hanem a spanyolokat, a németeket, meg bennünket is. Az IMF-tárgyalásokon éppen ezért nekünk is van mozgásterünk.

– A könyvbemutatón is elhangzott, nem szabad mindent egy lapra feltenni, kelet felé is nyitnunk kell? Jó néven veszik ezt tőlünk az unióban, hogy egy fenékkel két lovat szeretnénk megülni?

– Diverzifikálni kell, több lábon állni. A volt szovjet tagköztársaságok, Délkelet-Ázsia felé nyitni, munkahelyeket kell bővíteni. Ha a magyar vállalatok munkát kapnak Közép-Ázsiában, akkor a munkaerőnek is oda kell mennie. Véleményem szerint a 100-200 kilométeres rádiuszt több ezerre is ki kell terjeszteni. Az amerikai cégek is jelen vannak Délkelet-Ázsiában, Kínában, és viszik magukkal az amerikai munkásokat. Ha egy nagy magyar vállalkozás lehetőséget kap Azerbajdzsánban, akkor a munkásoknak is ott a helyük.

– Az EU-ban tehát maradni kell?

– Maradni, viszont nem kell erőltetni az eurozónába való belépésünket. És közben keletre figyelni, meg az arányokon kell egy kicsit módosítani.

– Mikor várható megállapodás az IMF-fel?

– Ebben az évben nem valószínű.

– Havonta állítólag 10 milliárd forintos vesztesége keletkezik az országnak abból, hogy halogatja, kitolja a megállapodás időpontját?

– Nem, ebből nincsen veszteség. Mi piaci áron finanszírozzuk az államadósságot, 8,5 százalékon mentek az államkötvények még két hete, ez most lement 7-re. Igen, ennyit fizetünk készpénzben, ugyanakkor 350 milliárdot évente beszedünk a pénzintézetektől adó és távközlési adó jogcímen. Tehát lehet, hogy többet fizetünk, hogy a szabadpiacról finanszírozzuk magunkat, de 350 milliárdot meg az IMF utasításai ellenére beszedünk a nemzetközi cégektől.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.