A hétvégi viharok az első összegzés szerint főként az ország déli és középső részén okoztak károkat a mezőgazdaságban - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) hétfőn az MTI megkeresésére.
Baranya megyében a legnagyobb kárt Véméndről és környékéről jelentették a termelők, ahol szombat este csapadék nélküli, úgynevezett száraz jégesés volt. A diónál nagyobb jég fél órán keresztül esett, a jégkár ezen a területen 20-100 százalékos. Az őszi árpa és az őszi búza károsodott a legnagyobb mértékben, mivel a jég kiverte a szemeket a kalászokból. A napraforgó állományok csupaszok, a leveleket leverte a jég, bár a tányérok még megmaradtak. A gyümölcsfákat, a szőlő egy részét és a zöldségeseket nagy részben szintén elverte a jég. A károsult terület nagyságának felmérését folyamatosan végzik a szakemberek. Szigetvár környékén - Dencsháza, Szentegát, Gyöngyösmellék, Szentdénes, Katádfa - is jelentős kárt okozott a helyenként dió nagyságú jég. Itt a károkat folyamatosan jelentik a gazdálkodók. A termelőknek 15 napjuk van arra, hogy kárukat bejelentsék a területileg illetékes megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatóságához. Bács-Kiskun megye déli részén, a Kisszállás-Jánoshalma-Borota vonalban mintegy 2.000 hektáron szántóföldi kultúrákban keletkezett eltérő nagyságú jégkár, elsősorban az Agroprodukt Kft. és a Hergevica Kft. területein. A tájékoztatás szerint a pontos felmérés most folyik. A VM közleménye szerint Békés megyében Csanádapáca és Medgyesegyháza térségét érte jelentősebb jégkár. Itt hozzávetőlegesen 100 hektár dinnye megsemmisült. A falugazdászok jelenleg is végzik a kárfelmérést. Csongrád megyében Forráskút és Balástya körzetéből jelentősebb jégverést jeleztek, amely a téli, illetve tavaszi fagyokat átvészelt gyümölcsösökben 80-90 százalékos kárt okozott. A kertészeti kultúrákban - saláta, káposzta, paprika - 40-100 százalékos a veszteség. A gabonaféléknél 50 százalékos kieséssel kell számolni. A jégverés erősségét jelzi, hogy a fóliasátrakon 1 négyzetméteres területen 120-150 körüli a jégverés nyom, helyenként át is lyukasztotta a borítást. Hódmezővásárhely környékén is esett jég, de ott nagyobb mennyiségű esővel együtt, így a károk mértéke kisebb, konkrét kárbejelentés még nem érkezett - közölte a szaktárca. Heves megyében szórványosan fordult elő viharkár és jégeső, Pest megyében jégesőt Érd térségében észleltek, de ezekről a területekről károkról egyelőre nem érkezett bejelentés - áll a közleményben.
Kedd estig még bárhol lehetnek heves zivatarok, nagyobb jégdarabokkal, viharos széllel és felhőszakadással, de szerdától erős felmelegedés kezdődik, a hétvégén igazi kánikula várható - közölte
Csonka Tamás
, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa hétfőn az MTI-vel. A meteorológiai szolgálat honlapja szerint Győr-Moson-Sopron megye kivételével az ország szinte teljes területére kiadták, a másod-, illetve elsőfokú riasztást. E szerint már 1-3 órán belül számítani lehet heves zivatarokra, amelyek kíséretében 80-90 kilométeres erősségű széllökésekre, nagy mennyiségű csapadékra lehet számítani, és 2 centiméternél nagyobb átmérőjű jégdarabok is hullhatnak. A keddre vonatkozó figyelmeztető előrejelzés szerint tizenkét megyére másodfokú, a többi területre elsőfokú figyelmeztetést adtak ki. A másodfokú figyelmeztetést Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém, Fejér, Somogy, Tolna, Baranya, Bács-Kiskun, Csongrád és Békés megyére adták ki. Csonka Tamás hozzátette: a június általában a legcsapadékosabb hónap, így nem szokatlan a záporos, zivataros csapadékos idő. Szerdától viszont erős felmelegedésre lehet számítani. A hétvégétől először az ország déli területein, majd vasárnap többfelé, hétfőn pedig már az ország legnagyobb részén 30 Celsius-fok feletti maximumhőmérsékletek várhatók. Az év eddigi legmelegebb időszaka következik - mondta a meteorológus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.