Mentők napi rendezvényt szerveztek a szegedi mentőállomáson abból az alkalomból, hogy 125 éve indult meg Magyarországon a szervezett mentés a Budapesti Önkéntes Mentőegyesület (BÖME) keretein belül, valamint május 10-én ünnepelte az Országos Mentőszolgálat megalakulásának 46-dik évfordulóját.
A mentőállomáson az érdeklődőknek bemutatták a szakemberek a gépparkot, valamint filmvetítéssel és előadásokkal tekintettek vissza a mentés történelmébe, emellett a katasztrófavédelemmel közösen bemutatót is tartottak a Huszár Mátyás-rakparton, majd kéklámpás felvonulás zárta a napot. Mindez egyben azt a célt is szolgálta, hogy az oda látogatók közelebbről megismerhessék a mentők áldozatos munkáját.
Zentay Attila
regionális orvos igazgatótól megtudtuk, a Dél-alföldi Regionális Mentőszervezet közel ezer dolgozójával három megyében lát el szolgálatot: Békésben, Bács-Kiskunban és Csongrádban. Egy hétköznap nappal 109 mentőegység dolgozik azon, hogy az európai norma szerint maximum 15 percen belül minden bajbajutotthoz elérkezhessen a segítség.
Az orvos igazgató köszöntőjében elmondta, május 10-e kétszeres fontos a mentőszolgálat életében, hiszen 1887-ben e napon alakult meg Európában elsők között a fővárosban az első szervezett önkéntes mentőegyesület
Kresz Géza
szervezőmunkája révén, majd később a BÖME, valamint a Városok és Vármegyék Önkéntes Mentőegyesületének fúziójából jött létre 1948. május 10-én az Országos Mentőszolgálat. Kresz Géza orvos nevéhez fűződik a magyar mentés szakmájának megalapozása - a fővárosi mentőmúzeumot is róla nevezték el. A második világháború után kormányzati döntés hívta életre az Országos Mentőszolgálatot. A magyar mentés történetének egyik legmeghatározóbb alakja
Gábor Aurél
belgyógyász, oxiológus volt, aki rövid időn belül az OMSZ szakmai főtanácsadójává vált. Fejlődtek a helyszíni ellátás tárgyi feltételei, 1954-ben létrehozták a rohamkocsiszolgálatot, azaz a helyszínre vonulhatott az akkori csúcstechnikai felszereléssel egy háromfős csapat, melynek vezetője egy mentésben jártas - ma úgy mondjuk - oxiológus szakorvos. "A világon elsők közt alkalmaztunk olyan beavatkozásokat, mint például az életet veszélyeztető szívritmus-zavarok elektromos kezelése. 1984-ben az izraeli mentőszolgálat után a világon másodikként az akut koszorúér-elzáródás specifikus terápiája, a vérrögoldás is megvalósult" - sorolta Zentay Attila. A magyar mentés mind a mai napig a világ élvonalába tartozik.
"Ünnep a mai nap! Mi a társadalmi biztonság és biztonságérzet letéteményesei vagyunk, és az a célunk, hogy minél gyorsabban eljusson a segítség a rászorulókhoz. Mindezt szerelemmel és odaadással, a szervezetben megvalósuló kohézióval tudjuk művelni a jelenleg gazdasági helyzetben is" - hangsúlyozta Zentay Attila, aki kitért arra is, uniós pályázat révén 11,6 milliárd forint értékben fejlesztéseket, felújításokat tudnak végrehajtani, illetve új mentőállomásokat létesítenek, új járműveket és mentéstechnikai, valamint a továbbképzéshez oktatási eszközöket tudnak beszerezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.