A szokatlanul bőséges téli csapadék nemcsak akkor gond, amikor leesik, és lassítja a közlekedést, hanem akkor is, amikor olvadásnak indul. De a kemény fagy is problémákat okozhatott, ha nem figyeltünk oda a vízvezetékekre és vízmérőkre.
A Szegedi Vízmű Zrt. Szeged területén kétfajta csatornahálózatot üzemeltet. Ezek egyike az úgynevezett zárt rendszer, mely 550 kilométer hosszan nyúlik el a város alatt, a nyílt árkok hossza pedig 247 kilométer. „Az 550 kilométeres hálózat azonban nem mind a csapadékvíz elvezetésére szolgál” – mondta el portálunknak
Maróti Tibor
, a Szegedi Vízmű Zrt. víz- és csatornahálózati üzemvezetője. „Ebből mintegy 300 kilométernyi az, ami az úgynevezett egyesített rendszer, melyben a szennyvíz és a csapadékvíz ugyanabba a csatornába kerül és így jut el a szennyvíztisztítóba.” A csapadékvíz elvezetésére szolgáló rendszereken külön jut el olvadáskor a hólé például a vértói vagy a tarjáni záportározóba. Mindkét rendszeren vannak beömlők, melyeken keresztül a csapadék és az olvadó hólé eljut a megfelelő helyre.
„Mi ezeket a rendszereket üzemeltetjük, hogy az oda kerülő víz akadálytalanul eljusson a befogadókba” – beszélt a vízmű feladatáról az üzemvezető. „Azonban az már nem a mi feladatunk, hogy ezeknek a beömlőknek a környékén ne legyen akadály. Ilyenkor gyakran a hó rá van tolva a víznyelő rácsokra, így az olvadék nem tud lefolyni. A lefolyók környezetének tisztítását mindig a közút kezelőjének kell elvégeznie.” Sokszor tapasztalják a szakemberek, hogy egy-egy eldobott műanyag zacskó vagy falevél zárja el a víz útját. A csatornarendszer azonban nincs eldugulva, és ilyenkor elég lenne, ha ezt az akadályt a lakók elpiszkálnák onnan. Igaz ez most is, hiszen az egyre enyhébb idő hatására megindult az olvadás, de a hólé sok helyen nem tud eljutni a nyílásokon keresztül a csatornába. Azért is kell fokozottan odafigyelni erre, mivel általában egy centiméternyi hó egy milliméter csapadéknak felel meg, így a Szegedre hullott hómennyiség már igen jelentős víztömeget képez... „Rendszeres a kapcsolatunk a Magyar Közúttal és a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft.-vel is, ők ellenőrzik az utakat, és mindig jelzik, ha problémát tapasztalnak” – beszélt a cégek közötti együttműködésről a vízmű szakembere. „Ez a konzultáció időjárástól függetlenül folyamatos, így mindig azon vagyunk, hogy a csapadékvíz akadálytalanul eljusson a tározókba.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.