Közélet

Gyálaréti megemlékezés a doni áttörésről + FOTÓK, VIDEÓ

Gyálaréti megemlékezés a doni áttörésről + FOTÓK, VIDEÓ

2012. január 10., kedd
Gyálaréti megemlékezés a doni áttörésről + FOTÓK, VIDEÓ

„Hol vannak a katonák…”

A 2. magyar hadsereg 69 évvel ezelőtti hősies küzdelméről tartanak hadtörténeti kiállítással egybekötött megemlékezést a Szeged-Gyálaréti Művelődési Központban 2012. január 14-én, délután 3 órától.

A Gyálaréti Civil Összefogás Egyesület és a Gyálaréti Művelődési Központ szervezésében a korabeli katonai relikviákból, eredeti egyenruhákból, fegyverekből, dokumentumokból és kitüntetésekből rendezett kiállításon

Zetényi-Csukás Ferenc

író, kutató és

v. Pintér István

történész beszélget

v. Török Pál Miklós

nyugalmazott ezredessel. A 2012. január 14-én, délután 3 órától kezdődő eseményre a Szeged-Gyálarét, Koszorú utca 5. szám alatt a szervezők mindazokat várják, akik túlélték a borzalmakat, akik családtagjaikat veszítették el II. világháborúban, és azokat is, akik érdeklődnek a korszak eseményei iránt.

A 2. magyar hadsereg veszte

A szovjet hadvezetés 1942 végén több támadó hadműveletet előkészített. Ezek közül a Voronyezsi Front osztrogorszk-rosszosi offenzívája a 2. magyar hadsereg megsemmisítését célozta. A szovjet támadást 1943. január 12-én az urivi hídfőből indított erős harcfelderítés vezette be a IV. hadtest 7. hadosztályának védőszakaszán. A következő napon támadásra indult a szovjet 40. hadsereg, majd 14-én a scsucsjei hídfőből a 3. harckocsihadsereg is. E napon az esti órákban már egy 50 kilométer széles és 17 kilométer mély rés tátongott a magyar védelemben. Az első napokban a magyar csapatok szívósan ellenálltak. A katonák mindaddig kitartottak, amíg működött a vezetés, és volt mivel harcolni. Január 15-én azonban a szovjet támadó egységek elvágták a hadsereg többi erőitől a III. hadtestet. A nap estéjére az áttörés szélessége 100 kilométerre növekedett. A vezetés cselekvésképtelen volt, a páncélelhárítás gyenge, és a tüzérség kiesett. Jány Gusztáv vezérezredes hadseregparancsnok január 16-án kiadta az előzetes intézkedést a VII. hadtest és az 1. páncéloshadosztály visszavonulására. A német B. hadseregcsoport azonban, amelynek alárendeltségébe a 2. magyar hadsereg tartozott, nem engedélyezte ezt. A 2. hadsereg részekre szakadt, és vezethetetlenné vált. Január 17-én végül mégis elrendelték a magyar csapatok kivonulását. Sikerült egy 8 kilométeres folyosót nyitva tartani és így január 24-én a 2. hadsereg maradványai kiváltak az arcvonalból. A parancsnok ekkor adta ki a csapatokat súlyosan sértő „... A 2. magyar hadsereg elvesztette a becsületét...” kezdetű hadparancsát, amit semmi nem indokolt. Március 5-én a német parancsnokság elrendelte a 2. hadsereg alakulatainak sürgős hátravonását a Dnyeper nyugati partjára. Április 24-től május elejéig tartott az alakulatok hazaszállítása. Jány vezérezredest 1943. május 1-jén Kállay miniszterelnök ünnepélyesen fogadta a Keleti pályaudvaron. A 2. hadsereg élelmezési létszáma 1943. január 1-jén 194.334 fő volt, míg március 1-jén 100.818 fő, a hiány 93.516 fő. Kórházvonaton 28.044 sebesültet és beteget szállítottak haza, 28 ezer fő fogságba esett, a véres veszteség (elesettek és megfagyottak) 41.792 fő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.