Közélet

Pocsai Blanka: Rendezni kell a fenntartó kérdését

Pocsai Blanka: Rendezni kell a fenntartó kérdését

2011. november 28., hétfő
Pocsai Blanka: Rendezni kell a fenntartó kérdését

A szegedi pedagógusokat a készülő közoktatási törvény kapcsán elsősorban a fenntartás és az abban történő esetleges változások foglalkoztatják – nyilatkozta portálunknak Pocsai Blanka. Az oktatási bizottság elnöke az egész napos iskola kapcsán felmerülő kérdéseket is számba vette.

A most hatályos „kódexjellegű” szabályozást egy lényegesen rugalmasabb kerettörvény váltja fel – jelentette ki

Pokorni Zoltán

, az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke a napokban a szegedi Vedres-középiskolában tartott

közoktatási fórumon

, amit a szegedi önkormányzat és az Apáczai Kiadó szervezett megyénk pedagógusainak. A köznevelési törvényhez több mint háromszáz módosító indítványt nyújtottak be az országgyűlési képviselők. A

Hoffmann Rózsa

oktatási államtitkár jegyezte előterjesztésben leírtakkal a Fidesz alelnöke, Pokorni Zoltán több ponton sem ért egyet.

Portálunknak adott interjújában

kifejtette, hogy nagy intézményrendszert fenntartó önkormányzatok esetében, mint például Szeged esetében, nem tartaná szerencsésnek, hogy állami fenntartásba kerüljenek az intézmények. „Jelen pillanatban senki nem tudja, hogy a fenntartóváltás vagy a jelenlegi fenntartó lenne jó az intézményeknek. Úgy látom, mi mindannyian, akik itt Szegeden az oktatási bizottságnak a tagjai vagyunk, továbbá oktatáspolitikusok és a város képviselői egyaránt arra törekszenek, hogy a köznevelési törvény elfogadása után egy stabil nyugalom maradjon az intézményekben” – nyilatkozta portálunknak Pocsai Blanka, az oktatási bizottság elnöke. Az intézményfenntartás kapcsán a Pokorni Zoltán által felvázoltakat mentőkötélnek nevezte a fideszes önkormányzati képviselő, hozzátéve, a napi problémákat is figyelembe kell venni, s így kell elgondolkodni ezen a kérdésen. Emlékeztetett arra is, hogy Botka László MSZP-s polgármester is kiáll az iskolák fenntartói joga mellett, több fórumon is hangoztatta, hogy Szeged nem adja iskoláit. Pocsai Blanka elmondta, miután mindössze egyetlen mondat szerepel a törvénytervezetben erre vonatkozóan, meg kell vizsgálni, egy fenntartói megállapodás milyen időre szólna, illetve, hogy financiálisan miként oszlanának meg a feladatok az állam és a fenntartó között. „Bízom abban, hogy ez a jelenleg még csak lehetőség, és félmondat szintjén létező elképzelés valódi választási lehetőséget biztosít városunknak” – jelentette ki. Az oktatási bizottság elnöke úgy látja, amennyiben a nyugodt és békés működés fennmaradhat, illetve a finanszírozás kérdésében is világosan lehet látni a tendenciákat, akkor érdemes arra törekednie a szegedi önkormányzatnak, hogy intézményei városi fenntartás alatt maradjanak.

Pocsai Blanka úgy látja, a pedagógusok körében nagy a bizonytalanság, a városi költségvetési koncepció, gyakorlatilag azt tartalmazza, hogy a normatívák a 2012-es esztendőben nem változnak. „Ez azt jelenti, hogy a 2012/2013-as esztendőt ugyanúgy indíthatjuk, mint ezt az évet, viszont ahogy a közoktatási fórumon is elhangzott, 2013 elejétől válik érdekessé a dolog” – fogalmazott. A tanárok számára ez sem újdonság, hiszen gyakorta látták eddig is, hogy a költségvetési törvény és annak változásai nincsenek figyelemmel feltétlenül arra, hogy az iskolák tekintetében tanévben gondolkodnak a szakemberek, nem pedig naptáriban. „Az egész napos iskola is kérdéseket vet fel a pedagógusok körében. Attól tartanak a pedagógusok, hogy a délutáni órák miatt többet kell dolgozniuk a jelenlegi béréért, tehát fizikálisan több időt kell az intézményben töltenie. Kérdés az is, hogy ha a délutáni órákat bent töltik, akkor a napközisekkel mi lesz. Az ő számukra nyilván nem lesz pedagógus álláshely” – magyarázta a fideszes önkormányzati képviselő. Pocsai szimpatikusnak tartja a Pokorni Zoltán által elmondottakat, hiszen mindenki tudja, mennyibe kerül egy gyereknek a zeneórája vagy a sportfoglalkozása, illetve a szükséges felszerelések megvásárlása. „Ezt valóban egy réteg engedheti meg magának. A koncepciónak ez egy nagyon hasznos része, hiszen így a szülőnek nem kell rohangálnia, és a lehetőség elérhető mindenki számára. De abszolút kérdéseket vet fel a gyakorlati megvalósításban, hogy ki fogja tartani az adott foglalkozást, mi lesz azokkal, akiknek úgymond kérdőjelessé válik a délutáni munkája” – mondta el. A Fidesz alelnökének javaslatát abban a kérdésben is támogatandónak tartja, hogy különböző csomagok közül választhassanak a szülők.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.